Spis Treści
Klucz dynamometryczny obsługa, czyli jak skalibrować klucz dynamometryczny w prawidłowy sposób oraz jak używać
Wykorzystanie klucza dynamometrycznego w domowych warunkach nie jest tak istotne, jak w przypadku pracy w branży motoryzacyjnej bądź w przypadku prac, gdzie odpowiednia siła dokręcenia danej śruby jest niezwykle kluczowa. Z tego właśnie względu nawet jeśli nie będziemy potrzebować specjalistycznego sprzętu do złożenia stołu, krzesła czy szafy, tak w wielu innych sytuacjach taki klucz okaże się niezbędny.
O ile sam sposób działania klucza dynamometrycznego jest w miarę prosty, tak istnieje kilka bardzo ważnych czynników, które warunkują jego precyzję oraz właściwe stosowanie. W dzisiejszym artykule omówimy przede wszystkim jak ten klucz działa i w jakich sytuacjach najczęściej się go stosuje. Dodatkowo pokażemy jak ustawić taki klucz, wyjaśnimy czym jest moment dokręcania, a także powiemy kilka słów o kalibrowaniu. Jeżeli jesteś jednak na etapie wyboru odpowiedniego klucza, zapraszamy do zapoznania się z rankingiem najlepszych kluczy dynamometrycznych.
Jak działa klucz dynamometryczny i do czego go używamy?
Wykorzystanie tego sprzętu jest najczęściej warunkowane specjalnymi wytycznymi, jakie producent danego wyposażenia dostarcza. Mowa tutaj przede wszystkim o śrubach, które muszą być dokręcone w należyty sposób – tak aby nie drgały ani nie były zbyt luźne, czy też nie uszkodziły gwintu lub nie zniszczyły całej śruby czy nawet otworu. W takich właśnie sytuacjach niezastąpionym narzędziem będzie klucz dynamometryczny, który pozwoli nam określić właściwy moment dokręcania oraz sprawi, że każdą śrubę dokręcimy w idealny, odpowiednio wymierzony sposób.
Najczęściej klucz dynamometryczny używamy w przypadku:
- Prac samochodowo-silnikowych – dokręcanie kół, prace silnikowe przy świecach oraz przy samym mocowaniu silnika, a także w przypadku pracy przy otworach wymagających wysokiego stopnia precyzji jak zawieszenie;
- Prac rowerowych – o ile jest to mniej wymagający zakres prac niż w przypadku motoryzacji, właściwe dokręcenie kół, ramy, kierownicy czy innego osprzętu warunkuje jego bezawaryjną pracę;
- Prac motocyklowych – podobna sytuacja, co w przypadku roweru, lecz tutaj warto pomyśleć nad urządzeniem z nieco większym zakresem momentu siły.
Jak zapewne widzicie, w ogromnej liczbie przypadków to branża motoryzacyjna dominuje, jeśli chodzi o przydatność klucza dynamometrycznego. Nie zmienia to jednak faktu, że sprzęt ten okaże się bardzo dobrym rozwiązaniem w innych sytuacjach ze względu na ogromne uproszczenie pracy.
Sprawdź ranking kluczy dynamometrycznych– KLIKNIJ LINK.
Wszystko co musisz wiedzieć o momencie dokręcania oraz o kalibrowaniu
Jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym, parametrem dotyczącym klucza dynamometrycznego, jest moment dokręcania. Jest to siła, z którą dana śruba może być maksymalnie dokręcona. Oznacza to, że po ustawieniu danej wartości, będziemy mogli z powodzeniem dokręcać śrubę do momentu, w którym nie usłyszymy charakterystycznego kliknięcia. Będzie ono oznaczało, że w tym momencie dobiliśmy do wskazanej wcześniej liczby.
Ze względu na swoje właściwości, klucze dynamometryczne tracą swoją precyzję pracy. Z tego względu bardzo istotne jest odpowiednie kalibrowanie urządzenia. Niestety, nie jest to ani proste, ani tanie. Mamy oczywiście kilka sposobów na przeprowadzenie kalibracji.
Najczęstszym i najlepszym wyborem będzie oddanie urządzenia do autoryzowanego i profesjonalnego serwisu, który przeprowadzi kalibrację na specjalistycznym i dosyć drogim sprzęcie. Jest to, co prawda, dosyć kosztowne rozwiązanie, gdyż w zależności od rodzaju klucza, taka usługa kosztuje do nawet kilkuset złotych.
Innym wyborem będzie zakup własnej maszyny do kalibracji czy po prostu zbudowanie własnego układu pomiarowowego. Jednakże, pierwsza opcja jest bardzo droga, a druga nie oferuje tak wysokiej precyzji jak profesjonalna kalibracja.
Jak się ustawia klucz dynamometryczny
Teraz, kiedy wiemy do jakich prac najczęściej stosuje się ten sprzęt, warto dowiedzieć się co nieco o jego ustawieniu. Wiele osób zastanawia się jak używać klucz dynamometryczny tak, aby go nie uszkodzić ani tym bardziej nie zepsuć śruby czy otworu. Wbrew pozorom, jest to bardzo proste i nie musimy poświęcać dużo czasu na naukę korzystania z klucza dynamometrycznego. Należy przede wszystkim stosować się do poniższych zasad:
-
Sprawdzamy właściwą wartość dla danej śruby
Producenci bardzo często decydują się na podanie rekomendowanej wartości momentu dokręcania, który wyrażany jest w niutonometrach. Jest on bardzo zróżnicowany – począwszy od 10-20 Nm (mocowanie akumulatora, pokrywy zaworów, silnika wycieraczek, elementy aluminiowe, etc.), przez 70-100 Nm (komponenty zawieszenia, głowica, koła), a skończywszy na 150-200 Nm (piasty przedniego i tylnego koła).
-
Ustawiamy wartość bazując na specyfice klucza
Ze względu na to, że do naszej dyspozycji otrzymujemy zróżnicowane rodzaje kluczy dynamometrycznych (wyzwalany, łamany, sprzęgłowy, elektroniczny), sposób ustawienia wartości może się różnić. Należy wtedy zapoznać się z instrukcją obsługi danego klucza, która bardzo często dołączana jest podczas zakupu.
-
Dokręcamy!
Po odpowiednim ustawieniu klucza, wystarczy zabrać się do pracy w taki sam sposób, jak w przypadku pracy ze zwykłymi grzechotkami. Nie różni się to niczym innym od przykręcania śrub tradycyjnymi kluczami poza oczywiście charakterystycznym dźwiękiem, gdy dobijemy do wybranej wartości.
Teraz wiesz jak ustawić klucz dynamometryczny!
Wykorzystanie tego sprzętu pozwala nam na skuteczne i bezproblemowe przykręcenie niemalże każdej śruby. Zmniejsza, a nawet eliminuje ryzyko ukręcenia gwintu oraz sprawia, że nasza praca jest przyjemniejsza i o wiele wygodniejsza. Warto zatem zdecydować się na zakup takiego urządzenia, szczególnie kiedy planujemy bardziej wymagające prace, w których precyzja ma ogromne znaczenie.
Submit your review | |