Spawanie metodą TIG zyskuje na popularności. Od lat wykorzystuje się ją w przemyśle oraz do prac profesjonalnych, ale coraz chętniej stosują TIG hobbyści i amatorzy „spawania po godzinach”. Sporo problemów pociąga natomiast za sobą wybór spawarki TIG do spawania aluminium. Jakim prądem spawać aluminium? Jakie parametry oraz funkcje powinna mieć spawarka TIG do aluminium? Na co zwrócić uwagę? Przeczytaj!

Czym charakteryzuje się metoda spawania TIG?

Metoda TIG to spawanie w osłonie gazów obojętnych, spośród których często wykorzystuje się czysty argon, hel bądź mieszaninę gazów. Źródło ciepła stanowi sam łuk spawalniczy, który jarzy się między spawanym materiałem a nietopliwą elektrodą wolframową. Stopiony materiał tworzy tzw. jeziorko spawalnicze, które po zastygnięciu staje się spoiną.

Bardzo często podczas spawania metodą TIG trzeba jeszcze dodawać do jeziorka spawalniczego drut spawalniczy w formie okrągłych prętów. To dodatkowe spoiwo, pod względem składu, powinno być jak najbardziej zbliżone do spawanego materiału – wykorzystuje się więc druty stalowe SG3, nierdzewne i kwasoodporne oraz druty aluminiowe.

Do spawania metodą TIG jest oczywiście również potrzebna dobra spawarka TIG – musi być odpowiednio dobrana do wymagań i zakresu pracy oraz potrzeb i umiejętności spawacza zabezpieczonego w tarczę spawalniczą. Jak wybrać właściwie?

Jak przygotować się do zakupu spawarki TIG?

Przed zakupem spawarki TIG, a najlepiej jeszcze tuż przed rozpoczęciem poszukiwań, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • jakie materiały i o jakich grubościach będziemy spawać,
  • jak często i jak intensywnie będziemy korzystać ze spawarki TIG,
  • czy będziemy spawać „czysto” hobbystycznie, czy w ramach pracy zarobkowej,
  • jak duże jest nasze doświadczenie w spawaniu metodą TIG?

Drugą istotną kwestią jest już dobór właściwych parametrów i funkcji urządzenia – ale na które przede wszystkim zwrócić uwagę? Co jest takim niezbędnym minimum, a co pozwala spawać profesjonalnie? Co jest niezbędne, a co przydatne? Dowiesz się z poniższych wskazówek!

Jaka profesjonalna spawarka TIG do aluminium – AC czy DC?

Wszystkie źródła spawalnicze do spawania metodą TIG dzielą się na dwa rodzaje:

  • spawarki TIG DC (na wyjściu prąd stały),
  • spawarki TIG AC/DC (na wyjściu prąd stały lub przemienny).

Skąd wziął się ten podział i który rodzaj źródła spawalniczego wybrać? Każdy rodzaj materiału musi być spawany konkretnym prądem. Prąd stały (DC) jest właściwy do spawania np. różnych gatunków stali, w tym nierdzewnej, kwasoodpornej i czarnej, a sprawdza się też do spawania stopów tytanu.

Planując z kolei spawanie aluminium lub jego stopów metodą TIG, należy wybrać źródło spawalnicze z prądem przemiennym (AC), a zatem spawarkę TIG AC/DC. Za konieczność takiego wyboru odpowiada pokaźna warstwa tlenków, która występuje na powierzchni aluminium. Podczas spawania trzeba się przez nią „przebić”, a to się udaje wyłącznie podczas spawania prądem przemiennym AC.

Na jakie parametry spawarki TIG zwrócić uwagę?

Po upewnieniu się co do rodzaju źródła spawalniczego – czyli AC/DC w przypadku potrzeby spawania metodą TIG aluminium (i jego stopów) – warto też przypatrzyć się kilku parametrom spawarki, które będą wpływać na zakres oraz jakość pracy.

  • Zasilanie źródła spawalniczego. W przypadku większości zastosowań w domu czy garażu (czyli raczej hobbystycznych) oraz w małych warsztatach lub zakładach wystarczy zasilanie jednofazowe 230 V. Istnieją oczywiście jeszcze możliwości zasilania np. z sieci trójfazowej 400 V, natomiast wszystko zależy od prądu spawania, zakresu prac i warunków technicznych „na miejscu”.
  • Typ źródła spawalniczego. Obecnie większość spawarek TIG jest tworzona w technologii inwertorowej i tę też warto wybrać. Wciąż jeszcze można spotkać spawarkę TIG transformatorową, ale najlepsze spawarki inwertorowe mają wyższy cykl pracy oraz lepszą charakterystykę spawalniczą, a przy tym są mniejsze i bardziej mobilne.
  • Zakres prądów spawania. Pod tym względem wszystko zależy od rodzaju i grubości spawanych materiałów. Przyjmuje się, że na każdy 1 mm grubości potrzeba od 40 do 50 A. Materiały o grubości do 5 mm zespawamy prądem do 200 A, ale należy pamiętać, że przy konieczności ukosowania natężenie musi być niższe. Warto też wiedzieć, że np. do spawania aluminiowych felg również potrzeba nieco większego zakresu prądu spawania, od 250 A w górę.
  • Wykres przebiegu TIG (nazywany potocznie tzw. drabinką TIG). Spawarka TIG powinna być wyposażona w taki właśnie wykres, który umożliwi regulację parametrów spawania takich jak: czas wypływu gazu przed zajarzeniem łuku, wartość prądu początkowego, czas narastania prądu spawania, wartość prądu spawania, czas opadania prądu, wartość końcowego prądu spawania oraz czas wypływu gazu po zgaśnięciu łuku.
  • Możliwości regulacji. Dobra spawarka TIG do aluminium powinna mieć możliwość regulacji większości potrzebnych parametrów, a najważniejsze z nich to regulacja częstotliwości AC oraz balansu AC w odpowiednich zakresach – w tym wypadku wszystko zależy od wymagań pracy i potrzeb spawacza.
  • Dodatkowe funkcje, m.in. spawanie z pulsem. Dostępny obecnie sprzęt posiada mnóstwo różnych funkcji, które nie tylko ułatwiają pracę, ale również poprawiają samą jakość spoin. Najbardziej przydatną jest spawanie z pulsem, która redukuje powstawanie odprysków oraz umożliwia uzyskanie węższej i estetyczniejszej spoiny, a zarazem pomaga spawaczowi kontrolować przebieg procesu. Inną pomocą funkcją jest BiLevel, dzięki której można przechodzić płynnie pomiędzy dwiema wartościami spawania bez przerywania pracy.
  • Marka producenta i typ gwarancji. Warto kupić spawarkę sprawdzonego producenta, ponieważ to on odpowiada za funkcjonalność sprzętu, a także za zgodność procesów z ustalonymi normami. Takimi polecanymi markami są np. Sherman, Weldman, Ideal czy Magnum. Część producentów oferuje również gwarancję w systemie „door-to-door”, dzięki czemu to oni bądź ich sprzedawcy biorą na siebie całą odpowiedzialność za proces reklamacyjny, a sprzęt jest odbierany i dostarczany bezpłatnie za pośrednictwem kuriera.

Poznaj też metodę spawania MIG >> spawarka migomat profesjonalna <<

Jaką spawarkę TIG kupić do spawania aluminium?

Wyjaśniliśmy szczegółowo, na jakie parametry i funkcje spawarki TIG warto zwrócić uwagę. A które modele są chętnie wybierane? To m.in.:

  • Weldman Tornado TIG 200 AC/DC – bardzo łatwa w obsłudze spawarka TIG z wygodnymi pokrętłami,
  • Sherman TIG 210 AC/DC – spawarka „najeżona” nowoczesną elektroniką, ale z prostym panelem funkcyjnym umożliwiający regulację parametrów,
  • Magnum THF 237 AC/DC – solidna, trwała i prosta w obsłudze spawarka TIG z dostępnym polskim menu,
  • Magnum THF 238 Pro AC/DC – niezawodna, nowoczesna spawarka TIG z funkcją BiLevel,
  • Ideal Expert TIG 220 AC/DC LCD – wszechstronna i bardzo uniwersalna spawarka z czytelnym i wygodnym kolorowym wyświetlaczem.

Spawarka TIG do aluminium musi być dobrze dopasowana do specyfiki pracy, ale też do potrzeb spawacza. Warto skorzystać z oferty profesjonalnego sprzedawcy sprzętu spawalniczego, a przy tym partnera sprawdzonych producentów, który pomoże wybrać optymalne urządzenie (w ramach założonego budżetu) oraz skompletować cały zestaw akcesoriów potrzebnych do rozpoczęcia pracy.
Partnerem artykułu jest sklep handlowiec-rs, oferujący sprzęt spawalniczy.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Spawarki TIG – jaka spawarka TIG do spawania aluminium?
Average rating:  
 0 reviews