Chcesz, aby twój ogród cieszył oczy o każdej porze roku? Prawidłowa pielęgnacja to podstawa. Jeśli marzysz o zdrowym i gęstym trawniku, musisz pamiętać o regularnym koszeniu oraz zabiegach wertykulacji i nawożenia. Niezwykle istotne jest też odpowiednie nawadnianie. Poznaj 4 wskazówki, jak podlewać trawnik.

Gęsty jak dywan, zadbany trawnik to wizytówka niejednego ogrodu. Upalne i suche lato, bezśnieżna zima, a także błędy w pielęgnacji mogą powodować niedobory wilgoci w podłożu. Wtedy trawa wysycha i traci swój estetyczny wygląd. Akcesoria potrzebne do nawodnienia twojego trawnika znajdziesz tutaj: https://www.empik.com/dom-i-ogrod/ogrod/nawadnianie-ogrodu,397006,s. Zainwestuj w niezbędny sprzęt i przekonaj się, że podlewanie ogrodu jest łatwiejsze, niż sądzisz!

Kiedy podlewać – rano, w południe czy wieczorem?

Aby nawadnianie było skuteczne, podlewanie ogrodu zaplanuj na godziny poranne. O tej porze jest jeszcze dość chłodno i słońce nie świeci na tyle mocno, aby wysuszyć powierzchnię. Dzięki temu woda ma szanse wniknąć w głębsze warstwy gleby, docierając bez trudu do korzeni. Z tego samego powodu unikaj podlewania trawy w pełnym słońcu. Nawadnianie wczesną porą zapobiega pozostawaniu wilgoci na trawniku wieczorem i w nocy (o ile oczywiście nie spadnie deszcz), a tym samym ogranicza rozwój chorób grzybowych.

Jak często podlewać trawę o różnych porach roku?

Trawę należy podlewać obficie i regularnie około 3 razy w tygodniu. W upalne lato może być potrzebne dodatkowe nawadnianie. Przy bardzo wysokich temperaturach, ponad 30 stopni Celsjusza możesz stosować codzienne delikatne zraszanie trawnika. Wiosną oraz jesienią również pamiętaj o nawadnianiu, ponieważ wysuszona murawa jest osłabiona. Aby pobudzić system korzeniowy traw do wzrostu, unikaj obfitego podlewania trawnika codziennie. Słabo i płytko ukorzenione źdźbła są mniej odporne na suszę i przemarzanie.

Jak podlewać trawnik, aby zachował piękny wygląd?

Obszar porośnięty trawą powinien przyjąć około 3 cm wody tygodniowo. Ta wartość jest stała bez względu na porę roku. Korzystaj z deszczomierza, aby ułatwić sobie określenie, czy trawnik jest wystarczająco nawodniony. Oprócz podlewania, na ogród spada również deszcz i grad. Określone ilości wody wnikają w glebę także podczas topnienia śniegu.

Wąż czy zraszacz ogrodowy – co będzie lepsze?

Zasadniczo wyróżnia się dwie podstawowe metody nawadniania trawnika: z użyciem węża ogrodowego lub zraszaczy. Wąż ogrodowy to dobre rozwiązanie, gdy twój trawnik jest niewielki albo gdy oprócz niego chcesz podlać także np. rabaty i potrzebujesz większej precyzji. Przy dużej powierzchni trawnika zaoszczędzisz czas, instalując zraszacze. Jeśli wybierzesz zraszanie trawnika, upewnij się, że obszar działania zraszaczy automatycznych pokrywa całą powierzchnię murawy.

Wygląd trawnika zależy od wielu czynników. Jednym z ważniejszych jest odpowiednie nawadnianie. Pamiętaj o tym, żeby podlewać trawę wcześnie rano co 2-3 dzień, podczas suszy częściej. Niezawodne zraszacze i węże ogrodowe ułatwią ci pracę. Wybierz sprzęt do twojego ogródka i ciesz się pięknym gęstym trawnikiem.

Powiązane Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Podlewanie ogrodu – 4 wskazówki jak podlewać trawnik
Average rating:  
 0 reviews