Zdarzyła Ci się kiedyś niestrawność? A może szukasz czegoś, co pomoże Ci wyleczyć zmiany trądzikowe? Może nie uwierzysz, ale na te i wiele innych rzeczy idealnie zadziała ocet jabłkowy. Koniecznie sprawdź sama. Jednak zanim to zrobisz, przeczytaj jak jeszcze możesz go użyć!

Wszystko o occie jabłkowym

Co posiada w sobie ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy stosowany jest od wielu lat. Dlaczego? Przyczyną jest jego bogaty skład. Znajdziemy w nim potas, chlor, fosfor, sód, a także magnez, wapń, siarkę, żelazo fluor i krzem. Jest on bogatym źródłem witamin z grypy B, a także witamin A, C, E i P. Ponadto posiada beta-karoten, kwas mlekowy, cytrynowy i octowy.

Jest doskonałym źródłem bakterii probiotycznych. Sprzyjają one zdrowiu. Posiada on także pektyny, czyli włókna. Nasz organizm ich nie trawi, jednak wspomagają one działanie naszego układu trawiennego. Dzięki nim nasz organizm odkłada mniejszą ilość tkanki tłuszczowej. Wspierają one także działanie układu krwionośnego i działają antynowotworowo. Wspierają również działanie układu nerwowego i mięśniowego.

Czym jest ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy powstaje w czasie fermentacji. jabłek. W momencie psucia się owoców powstaje alkohol. W kontakcie z powietrzem, a dokładniej z obecnymi w nim bakteriami i drożdżami, powstaje ocet. Jeśli więc fermentujące owoce umieścimy w zamkniętym naczyniu, powstanie nam wino. Jeśli jednak przechowywać je będziemy w naczyniu otwartym, sprawimy, że dostaną się do nich bakterie rozkładające i drożdże. Te zaś zmienią nasze owoce w ocet.

Ocet jabłkowy zastosowanie

Jak zrobić ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy możemy kupić (sprawdź tutaj), lub możemy zrobić go samemu. Do zrobienia go potrzebujemy jabłek niepryskanych.  Najlepiej od znajomego sadownika lub z targu. Te niepryskane mają narośla lub plamki. Jeśli zrywamy jabłka prosto z gałęzi, nie musimy ich myć. To na skórce jest najwięcej bakterii, które chcemy zachować, by rozłożyły nam owoce na ocet. Jeśli zbieramy jabłka z ziemi, musimy je przemyć, ale wystarczy delikatnie opłukać pod bieżącą wodą.

Z jabłek usuń gniazda nasienne. Miąższ pokrój w cienkie plasterki, rozdrobnij w malakserze, lub użyj maszynki do mięsa. Możesz także użyć samych skórek i ogryzków. Pamiętaj wtedy jednak, by usunąć ogonki.

Włóż miąższ do czystego słoja. Zalej to przegotowaną, ale studzoną wodę. Dodaj do wszystkiego cukier. Trudno powiedzieć, ile. Jeśli masz słodkie jabłka, na 1 litr wody dodaj 1 łyżkę. Jeśli jabłka są kwaśne, powinnaś dodać 3-4 łyżki. Warto tu zwrócić uwagę na to, że lepiej, aby woda była za słodka niż za mało słodka. Drożdże poradzą sobie z rozłożeniem nadmiaru cukru.

Słoik przykrywam bawełnianą szmatką. Wolę używać jej niż np gazy, ponieważ przez siateczkę, jaką tworzą nitki gazy wlatują muszki owocówki. Całość musi stać w ciemnym, ale ciepłym miejscu. Teraz wystarczy czekać…

Najpierw zaczyna się fermentacja alkoholowa. Jabłka na tym etapie wciąż wypływają na wierzch. Dlatego należy je codziennie mieszać. Po około 2-3 dniach w słoiku powinna pokazać się piana. Kiedyś nazywaną ją octem zarodowym. Ten etap trwa od 2 do 3 tygodni.

Następnie piana zniknie, a owoce zaczną lekko brązowieć. Już nie wypływają na wierzch. Należy wtedy przecedzić płyn do garnka. Owoce nie będą już potrzebne. Umyj słoik i wlej odcedzony płyn. Znów zakryj go bawełnianą szmatką i zostaw w ciemnym miejscu.

Na tym etapie rozpoczyna się fermentacja octowa. Trwa ona od 2 do 4 tygodni. Czas ten zależy od temperatury, rodzaju bakterii i ilości wytworzonego alkoholu. Nasza zawartość słoika zaczyna pachnieć w tym momencie octem. Jeśli na wierzchu utworzy się kożuszek, po prostu go zmieszajmy z resztą płynu.

Po 4 tygodniach warto zajrzeć do octu. Powinna się w nim stworzyć zawiesina o jednolitym kolorze. Jest ona śliska. To dobre bakterie zwane matką octową. Jest ona konieczna, by wytworzyć inny rodzaj octu.

Ocet jabłkowy na co pomaga

Gdy płyn zacznie pachnieć octem, to znak, że jego produkcja zakończyła się sukcesem. Wyjmij matkę octową, a pozostałą część przelej do czystych butelek. Dobrze, by były one z brązowego szkła. Ocet powinien być klarowny. Jeśli są jakieś mętne resztki, nie wlewaj ich do butelki.

Matkę octową warto przetrzymywać w osobnym słoiku. Musi być ona zalana wodą lub octem. Następnym razem, gdy będziesz robiła ocet, dorzuć ją do słoika. Obecne w niej dobre bakterie przyspieszą produkcję octu.

Świeży ocet można bardzo długo przechowywać. Również w butelce może się wytworzyć matka octowa, a na dnie mogą osadzać się mętne resztki. Nie przejmuj się tym. Nie jest to z pewnością oznaka psucia się.

Jeżeli przelałaś ocet za wcześnie, może on jeszcze pracować. Dlatego warto tylko lekko wcisnąć korek, by dopływało do butelki powietrze. W przeciwnym wypadku korek może wystrzelić.

Jeśli do octu jabłkowego dorzucisz kilka śliwek, będzie miał on delikatnie czerwony kolor.

Ocet jabłkowy właściwości

Zastanawiałaś się może, na co pomaga ocet jabłkowy? Jest on niezastąpiony przy tak wielu czynnościach! Koniecznie sprawdź, w czym Ci pomoże!

Pity na czczo utrzymuje odpowiednią kwasowość w żołądku. Pomaga w trawieniu. Ocet jabłkowy stosowany jest pomocniczo podczas zakażenia bakterią Helicobakter pylori. Odgrzybia także organizm.

Dobrze także stosować ocet jabłkowy na odchudzanie. Dzięki tworzonemu przez ocet środowisku kwaśnemu w żołądku, trawienie przebiega sprawniej. Musi temu jednak towarzyszyć dieta i aktywność fizyczna.

Woda z octem jabłkowym tworząca 4% roztwór jest idealna do płukania warzyw i owoców. Udowodniono, że roztwór ten hamuje rozwój bakterii chorobotwórczych. Mogą one bytować na pożywieniu. Dzięki płukaniu produktów roztworem octu, chronimy naszą żywność.

Ocet jabłkowy znalazł zastosowanie w obniżaniu cholesterolu. Kwas chlorogenowy, który jest obecny w occie, hamuje utlenianie cholesterolu LDL. Zmniejsza to ryzyko miażdżycy i zmniejsza skurczowe ciśnienie krwi.

Ocet jabłkowy jest zbawienny dla cukrzyków. Zmniejsza on stężenie glukozy we krwi i zwiększa wrażliwość komórek na insulinę. Spowalnia on wchłanianie cukru z pożywienia do krwi. Dodatkowo dzięki niemu rozkład skrobi do cukrów prostych odbywa się wolniej. Zmniejsza glikemię poposiłkową. Jeśli przyjmujemy Ocet jabłkowy przed snem, obniża on poziom glukozy na czczo. Oznacza to, że ocet ten zwiększa wydzielanie insuliny.

Pomoże on astmatykom. Usprawnia on oddychanie, ponieważ rozszerza naczynia krwionośne. Jeśli masz astmę, spróbuj nacierać się lub robić okłady na klatkę piersiową i plecy. Zrób to na początku ataku lub w chwilach kryzysu.

Ocet na ból gardła! Jeśli dolega Ci angina, ból gardła, lub zapalenie migdałków, przygotuj płukankę. Jedną miarę octu dodaj do jednej miary miodu i trzech miar wody. Płucz gardło 4 razy dziennie, a w przypadku zapalenia migdałków nawet co godzinę. Dlaczego to działa? Ponieważ ocet posiada doskonałe właściwości antybakteryjne i antyseptyczne.

Na skurcze mięśni stosuje się okłady z wody i octu jabłkowego w stosunku 1:1. Metoda ta działa, albowiem w occie jabłkowym znajdziemy dużą ilość potasu i witaminy E. Te dwa składniki wspomagają nasze mięśnie.

Masz nudności? Napij się octu! A raczej pół szklanki przegotowanej wody z 1 łyżeczką octu. Co więcej płyn ten jest bezpieczny i możesz go stosować nawet w czasie ciąży.

Stosowany ocet jabłkowy na włosy także ma bardzo dobry wpływ. Płukanka z jednej łyżki octu jabłkowego i szklanki wody nadaje włosom połysk i zdrowy wygląd.

Czy ocet rzeczywiście jest dobry na wszystko?

Mimo tak wielu dobroczynnych zastosowań octu jabłkowego, musimy pamiętać by nie stosować go bez przerwy. Jego pH przy długim, ciągłym stosowaniu, mogłyby zniszczyć ścianki jelit. Podczas stosowania go warto też dokładnie sprawdzić, w jakim stosunku rozrobić ocet jabłkowy z wodą. Bardzo mocny ocet jabłkowy może poparzyć jamę ustną i zniszczyć szkliwo zębowe. Ocet jabłkowy może pomagać w leczeniu zatok, na odchudzanie, jest stsowany na rany i oparzenia. Na rynku możemy znaleźć ocet jabłkowy w tabletkach na odchudzanie. Ma on wspomagać nas w czasie zrzucania zbędnych kilogramów. A wy? Czy stosujecie w swoim domu ocet jabłkowy? W jaki sposób? Koniecznie podzielcie się z nami, jak wykorzystujecie w swoich domach ocet jabłkowy!

Źrodło:

https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/jak-zrobic-ocet-jablkowy-przepis-na-ocet-jablkowy-domowej-roboty-aa-b4nh-xLYk-pjFe.html

https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/ocet-jablkowy-wlasciwosci-lecznicze-aa-Tji8-8x4z-ipim.html

http://bonavita.pl/ocet-jablkowy-niezwykle-wlasciwosci-i-zastosowanie-w-lecznictwie