Są takie elementy domowego wyposażenia, które oprócz czysto użytkowej funkcji, pełnią też rolę dekoracyjną. Dzięki nim buduje się wnętrze, stwarza nastrój i podkreśla styl. Do najważniejszych przedmiotów tego typu należą oczywiście lampy, tworzące spójny system domowego oświetlenia.

Jakie są funkcje tego typu produktów? Jak znaleźć idealną lampę, która podkreśli charakter naszej kuchni lub salonu? O tym opowiemy w niniejszym artykule.

Do czego potrzebujemy lamp?

Oświetlenie jest zawsze elementem kluczowym w każdym domu. Trudno nawet wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie w przestrzeni pozbawionej światła. Z tego też powodu system lamp stanowi jeden z najważniejszych elementów we wnętrzu, który warto odpowiedzialnie i z głową zaplanować.

Zastanówmy się na początek, do czego światło jest nam tak naprawdę potrzebne. Przede wszystkim pełni ono funkcję użytkową. W każdym domu stosuje się trzy różne rodzaje oświetlenia: główne, zadaniowe i dekoracyjne.

Oświetlenie główne umożliwia swobodne przemieszczanie się we wszystkich pomieszczeniach, bez obaw o upadek lub potknięcie się. Zazwyczaj są tą lampy sufitowe, dające światło rozproszone.

Lampy zadaniowe emitują skupioną wiązkę, która ma za zadanie umożliwiać nam wykonywanie konkretnych zadań, jak przygotowywanie posiłków, praca przy biurku itp. Świetnie w tej roli sprawdzają się lampy sufitowe lub stojące.

Najwięcej możliwości dają natomiast produkty ozdobne, które jak sama nazwa wskazuje, przede wszystkim mają zwiększać walor estetyczny przestrzeni. Mogą to być oczka wpustowe, kinkiety, listwy LED – opcji jest naprawdę wiele. Montuje się je w jednej z warstw sufitu podwieszanego, w niszy na ścianie, wewnątrz gablotki lub szafki.

Lampy a budowanie stylu we wnętrzu

Oprócz funkcji czysto praktycznych lampy same w sobie są produktami mocno estetycznymi i od wieków stanowią jeden z przedmiotów fascynujących kolejne pokolenia projektantów wyposażenia wnętrz.

Trudno się dziwić – dobrze zaprojektowana lampa może bowiem być głównym elementem dekoracyjnym, dzięki któremu buduje się całą aranżację. Mody i tendencje wizualne bywają jednak zmienne. Na jakie produkty warto zatem postawić w tym sezonie?

Prostota z pazurem, czyli elegancki i minimalistyczny styl industrialny

Już od pewnego czasu możemy zaobserwować wkraczanie nowoczesnego vintage do modnych aranżacji. W ramach tej tendencji łączy się to, co zabytkowe z elementami stylu industrialnego. Choć brzmi to dość nietypowo, jednak warto zastanowić się nad wprowadzeniem takich lamp do domowych przestrzeni.

Do najciekawszych rozwiązań tego stylu zaliczają się lampy, składające się z prostej siatki lub ramy, która otacza jedną lub wiele źródeł światła, często nawiązujących wyglądem do żarówek edisonowskich. Pozwala to na uzyskanie niezmiernie eleganckiego produktu, który z łatwością ozdobi przestrzeń w stylu globalnego nomady, minimalistycznym, a nawet klasycznym.

Ten rodzaj rozwiązań świetnie komponuje się z drewnem, innymi metalami oraz szkłem, pozwalając tworzyć urozmaicone i intrygujące aranżacje.

Retro w wersji kosmicznej

Obecny sezon to szereg nawiązań do przeszłości. Wśród nich możemy znaleźć również niesamowite żyrandole, których pierwowzory pochodzą z czasów tuż po zakończeniu II Wojny Światowej.

W okresie Zimnej Wojny szybki rozwój technologii wpływał na wszystkie dziedziny życia, również na domowy design. Dzięki temu powstawały stojące lampy w kształcie rakiet lub żyrandol Sputnik – produkt, który stał się prawdziwym klasykiem, wyrastającym daleko poza swoją epokę. Nowoczesne lampy Azzardo również sięgają do tych ponadczasowych wzorców. Świetnym tego przykładem jest choćby sztandarowy produkt firmy o nazwie Azzardo Orbit.

Lampy, czerpiące z geometrii połowy ubiegłego wieku, można łączyć z wciąż modnym skandynawskim minimalizmem lub powracających w tym sezonie do łask art déco.

obraz 1

Blask rzeźbiarskich konstrukcji

Istnieje również szereg form, które swoim kształtem bardziej przypominają nowoczesne rzeźby z tworzyw sztucznych, metalu i szkła, niż tradycyjny produkty użytkowe. Współczesne lampy przykuwają wzrok kolorem i rozbudowanymi formami. Dzięki temu stają się fenomenalną ozdobą całego pomieszczenia, spychając na dalszy plan wszelkie inne elementy wyposażenia, znajdujące się w ich pobliżu.

Jeśli pragniemy wprowadzić rozbudowane konstrukcje oświetleniowe, pamiętajmy, że najlepiej sprawdzają się one w minimalistycznym pomieszczeniu, w którym cała uwaga skupia się właśnie na nich. W przeciwnym razie może się okazać, że nadmiar dekoracyjnych przedmiotów da efekt przeładowania i zagracenia przestrzeni.

Nowoczesny styl budowany dzięki lampom

Współczesne lampy mają nie tylko dawać „więcej światła”, ale też stanowić ozdobę naszego domu. Pozwalają na budowanie całej aranżacji wokół nich, dzięki coraz ciekawszym formom, które nadają im projektanci.

Obecne trendy pozwalają każdemu znaleźć coś dla siebie. Można stosować lampy o industrialnym pochodzeniu, futurystyczne konstrukcje rodem z gwiazd lub rozbudowane rzeźby – wszystko zależy od naszego pomysłu na wnętrze. Jedno jest pewne, obok takich lamp nikt nie przejdzie obojętnie.