Gładkie, klasycznie pomalowane ściany wydają Ci się nieciekawe i pragniesz odmiany? Lubisz efekty dekoracyjne i oryginalne rozwiązania w Twoim domu? Oto pomysł dla Ciebie. Efekty dekoracyjne na ścianach w Twoim mieszkaniu pozwolą stworzyć niezwykłą przestrzeń z charakterem. Spójrz na nasze propozycje i wybierz idealną dla siebie.
Ściana z efektem, czyli?
Efekty dekoracyjne na ścianie to coraz popularniejsze rozwiązanie, z którego korzysta wielu. Powierzchnie ścian mogą imitować beton, mienić się drobinkami złota czy naśladować naturalny kamień. Wszystko zależy od tego jaką farbę ozdobną wybierzesz.
Ściana ze specjalnym efektem dzięki najlepszej zmywalnej farbie dekoracyjnej to doskonały sposób na stworzenie nietuzinkowego wnętrza. Warto zastanowić się nad tym, która ściana będzie przyozdobiona, bo całe wnętrze z wyrazistym efektem może wydawać się przytłaczające.
Stwórz efekt na ścianie samodzielnie lub z pomocą fachowca
Choć wielu farb z efektem dekoracyjnym możesz użyć samodzielnie, to przed przystąpieniem do pracy warto skonsultować się z fachowcem. Preparaty do dekoracji ścian są dość drogie, a w dodatku część z nich będzie wymagała precyzji i wiedzy, w czym niezbędny okaże się specjalista. Warto wiedzieć, że farby z efektem są często odporne na uszkodzenia, zmywanie wodą czy szorowanie, dzięki czemu są uniwersalne i odpowiednie do nawet najbardziej wymagających pomieszczeń takich jak łazienka. Przydatna w nakładaniu będzie odpowiednia dawka precyzji i znajomość danego produktu.
Co wybrać – tynk, farbę czy bejcę?
Decydując o wykończeniu danego wnętrza z użyciem efektu dekoracyjnego na ścianie trzeba zastanowić się nad wyborem odpowiedniego produktu. Tynk strukturalny to gęsta masa z grubym piaskiem i drobnymi kamykami, którą można kolorować lub barwić już po nałożeniu. Aby efekt mógł być jak najlepszy należy nałożyć warstwę o grubości 2-5 milimetrów. Tynk strukturalny może być dowolnie kształtowany i tworzony w różne fantazyjne wzory – to prawdziwa gratka dla kreatywnych, którzy chcą stworzyć ścianę według autorskiego pomysłu. Innym środkiem możliwym do wykorzystania jest farba strukturalna, która charakteryzuje się rzadszą konsystencją niż tynk i zawartością wyłącznie piasku krzemianowego. Nie wymaga specjalnych umiejętności, a malować nią może nawet amator, tworząc z jej pomocą przeróżne efekty dekoracyjne.
Bejca ścienna stanowiąca kolejny preparat możliwy do wykorzystania przy pracy jest nanoszona na farbę podkładową lub tynk. Z jej pomocą można osiągnąć efekt matowego, połyskującego lub cieniowanego wykończenia. I wreszcie masa szpachlowa – nakłada się ją za pomocą packi weneckiej, co stanowi dość pracochłonne zajęcie. Po zaschnięciu i wypolerowaniu daje efekt stiuku lub żyłkowania.
Przydatne wskazówki przed rozpoczęciem pracy
Wykonanie efektów dekoracyjnych to dość pracochłonne zajęcie, które lepiej sobie ułatwić. Po pierwsze, faktura ściany dekoracyjnej będzie jednolita pod warunkiem nałożenia na nią preparatu za jednym pociągnięciem. To nie zawsze łatwe zadanie, ale ułatwieniem jest podzielenie powierzchni na mniejsze etapy. Po drugie, pamiętaj, by trzymać się ściśle zaleceń producenta preparatu, którego chcesz użyć. Po trzecie, jeśli używasz farby strukturalnej, to regularnie ją mieszaj, aby nie zmieniła swojej konsystencji. I po czwarte wreszcie, nie nakładaj farby w nadmiarze i postępuj precyzyjnie – to istotne przy próbie odtworzenia dokładnie takiego wzoru, na jakim Ci zależy.
Jakie efekty możesz wyczarować?
Wybierając farby dekoracyjne na ścianę możesz stworzyć wiele zachwycających efektów. Oto kilka z nich:
- Ściana a’la magnes – to doskonałe rozwiązanie do jadalni czy pokoju dziecięcego. Bez pinezek, kleju czy taśmy możesz przyczepiać notatki lub zdjęcia i wielokrotnie zmazywać powłokę. Dzięki farbie magnetycznej powierzchnia ściany staje się jednym dużym magnesem, który można dowolnie wykorzystywać.
- Beton na ścianie – dzięki drobnoziarnistemu tynkowi mineralnemu Beton MAGNAT Style można uzyskać ciekawy i modny rezultat aranżacyjny. Efekt betonu w gładkiej lub litej formie z odpowiednimi dla jego struktury ubytkami pomoże odtworzyć charakterystyczny surowy efekt na ścianie. Doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach, w których króluje metal, surowe drewno oraz szkło.
- Efekt przetartego tynku – to sposób na urozmaicenie detali architektonicznych. Przydatna w tym celu będzie Glinka Wenecka MAGNAT Style, czyli strukturalna, jednowarstwowa farba wytworzona na bazie akrylu. Efekt tzw. przetartego tynku to ciekawy pomysł aranżacyjny dla osób poszukujących niebanalnych rozwiązań.
- Marmur Klasyczny – za pomocą Marmuru Klasycznego MAGNAT można osiągnąć różne wzory i efekty końcowe. Produkt doskonale nadaje się do dekorowania pomieszczeń klasycznych, stylizowanych oraz nowoczesnych, a tworzona powłoka ma maksymalną grubość 5 milimetrów. Kolor oraz efekt można uzyskać dzięki pokryciu uzyskanej struktury transparentnym albo metalicznym Lakierem Rustykalnym MAGNAT Style, co daje efekt naturalnego piaskowca.
Submit your review | |