Żarówki dekoracyjne to powrót do designu, który został zaprezentowany światu przez Thomasa Edisona, wraz z wynalezieniem przez niego pierwszej żarówki. Miała ona butelkowaty kształt, lekko przydymione szkło i charakterystyczne żarniki, układające się w oryginalną plątaninę. Ta pierwotna forma, pomimo nowych technologii, innowacyjnych rozwiązań i zmian w obrębie designu, nie ugięła się pod naporem nowych trendów. Wręcz przeciwnie – stała się inspiracją do tworzenia ozdobnych form, które dumnie prezentują się w naszych wnętrzach. Jakie żarówki dekoracyjne wybrać? Czy pasują one do każdego wnętrza? Sprawdźmy!
obraz 1

Żarówki dekoracyjne – do jakiego wnętrza pasują?

Żarówki ozdobne to doskonałe połączenie funkcjonalności oraz elementu dekoracyjnego. Wydaje Ci się, że nie będą one pasowały do Twojego wnętrza? Nic bardziej mylnego! Tego typu oświetlenie idealnie sprawdzi się zarówno w przestrzeni urządzonej w stylu industrialnym czy skandynawskim, a także w modernistycznym, eleganckim czy minimalistycznym. Żarówki dekoracyjne będą się świetnie prezentować między innymi w lampach z otwartym kloszem, a także zawieszone w jednej linii na sznurku – na przykład nad stołem w kuchni czy jadalni. Uniwersalność tego rozwiązania to główny prowodyr popularności, stając się doskonałą alternatywą dla popularnych, tradycyjnych żarówek. Co ciekawe, żarówka dekoracyjna wcale nie musi być zamontowana w kloszu. Możesz zainstalować ją samodzielnie na suficie lub ścianie – takie oświetlenie nada wnętrzu niepowtarzalnego klimatu vintage i zachwyci każdego gościa. Oryginalnym rozwiązaniem i świetnym pomysłem na nieprzeciętny, intrygujący design są również żarówki ozdobne w kształcie dużych kul – mogą one ozdobić na przykład salon lub zawisnąć w restauracji.

Ozdobne żarówki LED – wady i zalety

Większość żarówek dekoracyjnych to modele z ułożone w przeróżne, dziwne kształty przy pomocą żarników, które nadają im niepowtarzalnego klimatu retro. Taki wygląd sprawia, że większość osób myśli, iż żarówki te wykonane są w starej technologii pobierającej dużą ilość prądu. Jednak nie jest to prawda. Żarówki ozdobne z widocznymi żarnikami to energooszczędne modele LED-owe, w których włókna żarowe zastąpione maleńkimi diodami ledowymi. Mogą one palić się nawet przez kilkadziesiąt tysięcy godzin. Wadą takiego rozwiązania może okazać się natomiast wyższa cena.
obraz 2

Jakie żarówki dekoracyjne wybrać?

Żarówki dekoracyjne dzielą się na dwie wielkości – E27 oraz E14. Pierwsza wielkość to nic innego, jak duża żarówka charakteryzująca się grubym gwintem. Takie oświetlenie możesz rozmieścić praktycznie w każdym miejscu. Na suficie, ścianie czy też w lampie podłogowej bez klosza. Producenci postarali się, aby każdy znalazł swój idealny model żarówki dekoracyjnej E27 – właśnie dlatego występują one w kształcie kuli czy podłużnych sopli, a także w kolorze bursztynowym, białym czy transparentnym. Jak się zapewne domyślasz, drugi rodzaj żarówki dekoracyjnej, czyli E14, to model z cienkim gwintem. Z powodzeniem mogą być stosowane w lampkach nocnych lub jako naścienne kinkiety. Najczęściej występują one w kształcie płomienia świecy, przez co wyróżniają się na tle innego typu oświetlenia. Mamy nadzieję, że ułatwiliśmy Ci podjęcie odpowiedniej decyzji i teraz wiesz już, jakie żarówki dekoracyjne najlepiej sprawdzą się w Twoim mieszkaniu. Pamiętaj, że mogą one spełnić rolę głównej dekoracji – podkreślając zarówno minimalistyczne, surowe jak i bogato zdobione wnętrze, inspirowane hollywoodzkim stylem glamour. Sprawdź dostępną ofertę, wybierz swój model i ciesz się funkcjonalnym i oryginalnym oświetleniem, które przykuje uwagę każdego gościa!
obraz 3