Płytki ceramiczne nie muszą być wyłącznie białe – obecnie mogą one imitować najróżniejsze materiały, pozwalając na kreowanie niemal dowolnych aranżacji. W ostatnich latach szczególną popularnością cieszą się płytki imitujące metal, które doskonale wpisują się we wnętrza industrialne i nowoczesne.

Płytki imitujące metal – czym się wyróżniają?

Metalowe płytki ceramiczne niezwykle wiarygodnie imitują metal. Na ich powierzchni widać metalizujące przetarcia, kolory są inspirowane prawdziwymi metalowymi powierzchniami, a całości dopełniają zacieki, odzwierciedlające wysłużony, skorodowany już materiał. Płytki imitujące metal występują ponadto w wielu wariantach kolorystycznych – od brązu, przez patynę i miedź, po srebro. Imitacja metalu to niebanalne rozwiązanie, nawiązujące do klimatu przemysłowego, dzięki czemu doskonale sprawdza się zwłaszcza we wnętrzach industrialnych, ale może być wykorzystane również w nowoczesnych aranżacjach.

Płytki ceramiczne imitujące metal można z powodzeniem położyć zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Same w sobie zapewniają oryginalny efekt wizualny, jednak w połączeniu z odpowiednio dobranym oświetleniem, zaprezentują przed nami wszystkie swoje odcienie. W dodatku płytka ceramiczna metalizowana stworzy niepowtarzalny duet z wieloma innymi elementami aranżacji – najlepiej wypada w zestawieniu z betonem i drewnem. Bez względu na to, którą opcję wybierzemy, wykreujemy wnętrze o niezwykłych walorach estetycznych, które wpisują się w aktualne trendy.

10724

Metal w industrialnych wnętrzach

Historia stylu industrialnego sięga lat 50. ubiegłego stulecia i rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych. W okresie wielkiej recesji i upadku kolejnych przedsiębiorstw przybywało opuszczonych fabryk, magazynów czy hal produkcyjnych, w których – początkowo nie do końca legalnie – zaczęli osiedlać się ludzie. Byli to głównie artyści, których zauroczyły oryginalne rozwiązania oraz niekrępujące przestrzenie. Z biegiem lat opustoszałe budynki przeobraziły się w artystyczne enklawy, a w latach 90. moda na industrialne wnętrza dotarła do Polski.

Styl industrialny gości na naszych salonach już od kilku sezonów. Zachwyca otwartymi przestrzeniami, ogromnymi oknami, funkcjonalnym minimalizmem, a także nieco surowym charakterem. By jednak urządzić wnętrze w industrialnym klimacie, wcale nie musimy mieszkać w dawnej fabryce. Jeśli chcemy zmienić mieszkanie w wymarzoną loftową przestrzeń, powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach stylu industrialnego – a jedną z nich jest zastosowanie określonych materiałów.

Mówiąc o stylu loftowym, nie sposób nie wspomnieć o metalu. Wcześniej występował on we wnętrzach przede wszystkim pod postacią nieosłoniętych rur czy instalacji, ale dziś przybiera najróżniejsze formy. Chcąc jak najlepiej wykorzystać jego potencjał, warto zdecydować się na pokrycie nim ścian lub podłóg w salonie, kuchni czy łazience – a w tej roli doskonale sprawdzą się imitujące metal płytki w stylu industrialnym.

Świetną propozycją jest płytka Cerpa Metal Silver, przypominająca pokryty rdzą metal, gwarantująca fantastyczny efekt wizualny. Imitujące metal płytki możemy położyć zarówno na podłodze, jak i zaaranżować przy ich pomocy dekoracyjną ścianę. Metalowe akcenty do loftowego wnętrza możemy też wprowadzić w formie wykończonych metalem mebli czy zrobionych z niego dodatków. Wśród innych materiałów stosowanych w industrialnych wnętrzach wymienia się ponadto drewno i beton.

aaron huber s95ob2n9jng unsplash scaled

Imitacja metalu w stylu nowoczesnym

Prostota i minimalizm to cechy wyróżniające także styl nowoczesny. Kształtował się on przez wiele lat, a jego korzeni można dopatrywać się w buncie przeciwko przepychowi i bogatym zdobieniom charakterystycznym dla schyłku XIX wieku. Wtedy też zaczęto formułować pierwsze zasady stylu nowoczesnego – miało być prosto i funkcjonalnie. I choć podstawowe założenia nie uległy zmianie, współczesna odmiana stylu nowoczesnego lubi nawiązania do innych konwencji, z którymi tworzy niebanalne kompozycje.

Pomieszczenia urządzone w stylu nowoczesnym mają wyrażać zamiłowanie do prostoty, być przestronne, zaaranżowane z pomysłem, a zarazem pozbawione zbędnych dekoracji. Bazową paletę barw we wnętrzach utrzymanych w duchu współczesności tworzą biel, czerń, szarość oraz beż – można uzupełniać je wyrazistymi kolorami, ale jedynie w detalach. W te założenia idealnie wpisuje się metal. Płytki go imitujące, takie jak Serenissima Costuire Metallo Blanco 60 x 120, stworzą doskonałe tło dla nowoczesnej aranżacji, w ciekawy sposób wprowadzając elementy stylu industrialnego.

2462114

 Metalowe płytki – oryginalne uzupełnienie aranżacji

Jednak płytki ceramiczne imitujące metal to rozwiązanie zarezerwowane nie tylko dla wnętrz industrialnych czy nowoczesnych. Mogą po nie sięgać wszyscy, którzy chcą, by ich salon, kuchnię czy łazienkę zdobiły oryginalne płytki. Nie musimy od razu decydować się na wyłożenie nimi całej powierzchni – niezwykły efekt osiągniemy też, używając ich np. do wyeksponowania fragmentu ściany. Płytki imitujące metal mogą do złudzenia przypominać kawałek zardzewiałej powierzchni, wprowadzając do pomieszczenia niepowtarzalny, przemysłowy klimat.

Metalowe płytki ceramiczne trafiły do naszych wnętrz na fali popularności stylu industrialnego. Jednak fantastycznie prezentują się także w aranżacjach utrzymanych w innym klimacie – choćby nowoczesnym, tworząc wyjątkowe, wyróżniające się na tle innych kompozycje. Jeśli więc nie boimy się wyrazistych akcentów, a styl loftowy stanowi dla nas cenne źródło inspiracji, płytki imitujące metal to dla nas idealne rozwiązanie.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Imitacja Metalu
Average rating:  
 0 reviews