W tym artykule poznasz cenne wskazówki związane z optymalizacją przestrzeni, dzięki którym odkryjesz, jak sprytnie i efektywnie przekształcić jedno pomieszczenie w dwa różne obszary. Przedstawimy praktyczne pomysły, które sprawią, że to wyzwanie to stanie się nie tylko łatwiejsze, ale również przyjemne!

Wyzwanie związane z maksymalnym wykorzystaniem dostępnej przestrzeni jest dość trudne, zwłaszcza w małych mieszkaniach. Przekształcenie jednego pokoju w dwie zupełnie różne strefy – sypialnię i salon – może wydawać się skomplikowane. Jednakże, dzięki kreatywności i odpowiedniemu planowaniu, taka metamorfoza jest jak najbardziej możliwa.

bedroom 1872196 1280 1

Podział przestrzeni przy wykorzystaniu kolorów

Kolory mogą mniej lub bardziej wpływać na nasze postrzeganie przestrzeni. Wykorzystanie różnych odcieni w jednym pokoju może pomóc stworzyć wyraźne granice pomiędzy sypialnią i salonem, nawet bez użycia fizycznych przepierzeń.

Możesz zdecydować się na użycie kontrastujących ze sobą kolorów, aby wyraźnie podkreślić różnice między strefami lub zastosować odcienie z tej samej palety, aby zachować spójność, jednocześnie delikatnie zaznaczając granice. W takim przypadku warto postawić na połączenie, w którym jaśniejsze odcienie mogą ożywić i rozświetlić salon, podczas gdy ciemniejsze barwy mogą wprowadzić do części sypialnianej spokój i przytulność.

Oczywiście kolorami mogą być pokryte tylko ściany, jednak równie ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie podobnych odcieni w przypadku mebli czy dodatków znajdujących się w poszczególnych strefach.

Tworzenie wizualnych granic za pomocą mebli

Meble mogą służyć nie tylko do komfortowego wypoczynku czy przechowywania rzeczy, gdyż mogą także pełnić rolę subtelnego, lecz jednocześnie zauważalnego podziału między dwiema przestrzeniami o różnym przeznaczeniu.

Duża kanapa ustawiona tyłem do sypialni może zdefiniować granicę salonu, jednocześnie nie blokując przepływu światła, gdy w dzielonym pomieszczeniu jest np. tylko jedno okno.

Stolik kawowy, regał z otwartymi półkami czy nawet dywan mogą również służyć jako wizualny podział. Pamiętaj jednak, aby meble nie stanowiły bariery, której nie da się ominąć – powinny umożliwiać swobodne poruszanie się po pomieszczeniu, zarówno w jednej, jak i w drugiej strefie.

Ponadto staraj się nie wydzielać przestrzeni za pomocą bardzo wysokich i ciężkich wizualnie mebli, gdyż takie rozwiązanie przytłoczy wnętrze.

Szukasz drewnianych mebli do podziału salonu? Sprawdź aktualną ofertę salonu MebleZych: https://meblezych.pl/salon

Wydzielenie stref z zastosowaniem przepierzenia

Czasem, dla większej prywatności lub wyraźniejszego podziału, można zastosować różne rodzaje przepierzeń. Mogą to być parawany, zasłony czy ścianki działowe. Zaletą parawanów jest ich mobilność, gdyż stanowią solidne, ale przenośne bariery, które możemy przestawiać zgodnie z potrzebami. Zasłony lub rolety mogą dodać miękkości i wprowadzić do wnętrza przytulność, jednocześnie oferując możliwość pełnego otwarcia przestrzeni po ich rozsunięciu.

Ścianki działowe, choć wymagają więcej pracy, i większej ingerencji, to również są warte rozważenia. Są trwałe, ale jednocześnie niemobilne, dlatego takie rozwiązanie warto dokładnie przeanalizować, zanim zabierzemy się do metamorfozy wnętrza przy ich wykorzystaniu.

Dużą zaletą jest szeroki wybór przepierzeń, które świetnie sprawdzą się jako ścianki działowe wykonane z lekkich wizualnie materiałów. Mowa między innymi o modnych aktualnie lamelach, czyli listewkach, które można zamontować w dowolnym miejscu. Mogą być drewniane lub też wykonane z materiału imitującego ten naturalny surowiec bądź nawet beton. Na rynku można także znaleźć modele, które są jednokolorowe. Pozwala to na bezproblemowe dopasowanie lameli do wystroju wnętrza. Jednocześnie taka forma podziału przestrzeni automatycznie stanie się jej dekoracją.

Kolejną propozycją są ścianki działowe wykonane ze szkła i ozdobione modnymi szprosami. To aktualnie propozycja pojawiająca się w najnowszych trendach wnętrzarskich, która świetnie sprawdzi się do wizualnego rozdzielenia salonu od sypialni.

Niezależnie od wybranej opcji, pamiętaj, aby rozwiązanie, na które planujesz się zdecydować, zawsze było dopasowane do stylu i funkcji Twojego wnętrza domowego. Więcej porad znajdziesz na stronie meblezych.pl.