Poszukując idealnych mebli do salonu, dość szybko można zauważyć popularność narożników. Stanowią one świetny element aranżacji wnętrz nowoczesnych i klasycznych. Zachwycają ponadczasową i stylową estetyką, a także cieszą użytkowników swoją ogromną funkcjonalnością. Wypoczynkowe narożniki na wymiar występują w wielu różnorodnych odsłonach, które umożliwiają pełną personalizację, w zgodzie z własnymi potrzebami. Sprawdźmy, jak wybrać idealny narożnik, który zachwyci domowników i gości!

glowne DSC 0036

Narożniki na wymiar – funkcjonalne meble do salonu

Wypoczynkowe narożniki na wymiar stanowią świetne wyposażenie salonu. Bez względu na wielkość pomieszczenia, rewelacyjnie odnajdują się w przestrzeni i znakomicie komponują się z innymi elementami wyposażenia. Ich funkcjonalność dodatkowo podnosi bardzo praktyczna funkcja spania, która skutecznie może zastąpić łóżko, a także daje przestrzeń na przenocowanie rodziny lub przyjaciół.

Aby wybrać najlepszy narożnik na wymiar, warto określić własne potrzeby i główne przeznaczenie tego mebla. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie wybrać konkretny model w określonym rozmiarze, stylu i kolorze. Prościej będzie również sprecyzować dodatki narożnika, które wpływają na komfort i ergonomię (np. schowek na pościel lub dodatkowe półki).

Rozkładane narożniki modułowe są przykładem niezwykle funkcjonalnych mebli do salonu i nie tylko. Sprawdzają się również w biurach, gabinetach czy lokalach usługowych. Ich uniwersalność, widoczna w estetyce i wygodzie, jest natomiast dużym atutem, który warto wykorzystać w swoim domu lub mieszkaniu.

obraz 1 2

Jakie dodatki może posiadać narożnik wypoczynkowy?

Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje i cechy szczególne, wyróżniające dane modele od innych.

Niektóre narożniki wypoczynkowe posiadają w zestawie miękkie poduchy. Ich główną rolą jest zapewnienie stabilnego podparcia dla pleców, a także przyjemne doznania podczas odpoczynku. Co więcej, poduchy pełnią także funkcję estetyczną, gdyż świetnie obudowują krawędzie narożnika, dzięki czemu zyskuje on bardziej opływowy kształt.

Ciekawą opcją są zestawy, w których znajdują się dodatkowe pufy. Dzięki nim zwiększa się liczba siedzisk, co jest szczególnie przydatne podczas wizyty rodziny lub przyjaciół. Tego typu narożniki zwykle mają specjalne schowki, które są wbudowane w konstrukcję i w których można schować pufy.

Wybrane modele oferują także dodatkowe półki, które są sprytnie i estetycznie osadzone w jednym z boków narożnika. Tak ciekawe i funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni pozwala na praktyczne przechowywanie książek, gazet czy elementów ozdobnych.

Świetnym wyborem, zwiększającym komfort, są modułowe narożniki z zagłówkami. Dodatkowe podparcie pod głową pozwala się w pełni zrelaksować, co jest szczególnie pomocne po ciężkim i męczącym dniu w pracy albo w trakcie wolnego weekendu. Obecność zagłówków wpływa również na zachowanie zdrowej krzywizny kręgosłupa, co przekłada się na prawidłową pozycję ciała.

Bardzo funkcjonalnym dodatkiem jest natomiast pojemnik na pościel. Jego obecność pozwala na łatwe i bezpieczne przechowywanie poduszek, kołdry oraz prześcieradeł. To wyjątkowo pomocna funkcja, zwłaszcza jeśli narożnik służy do spania.

Jak określić wymiary narożnika modułowego?

Przeznaczeniem mebli wypoczynkowych jest przede wszystkim zapewnianie komfortu. Narożnik powinien bez trudu pomieścić grono przyjaciół lub kilkuosobową rodzinę. W tym celu należy więc wybrać właściwy rozmiar, pamiętając, że meble nie powinny przytłaczać, zagracać przestrzeni czy utrudniać poruszania się po pokoju.

Pierwszym krokiem jest zatem zmierzenie pomieszczenia ze szczególnym uwzględnieniem miejsca, w którym umieścimy mebel. Na tym etapie trzeba wziąć pod uwagę maksymalną szerokość, wysokość i długość, jaką może mieć narożnik, aby idealnie komponował się z przestrzenią salonu. W przypadku modeli rozkładanych, trzeba uwzględnić wymiary, które osiągają po rozłożeniu. 

Kolejnym etapem jest poprawne określenie wymiarów narożnika. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na szerokość i długość mebla. Dzięki temu jesteśmy w stanie ustalić, jaka jest maksymalna odległość między najbardziej wysuniętymi elementami. W rezultacie łatwiej jest zaplanować aranżację wnętrza. Wymiary całego narożnika uwzględniają zatem nie tylko powierzchnię do spania czy siedzenia, ale również oparcie czy boczki. Warto o tym pamiętać, bo zdarzają się pomyłki w tym zakresie.

Ostatnim krokiem jest ustalenie powierzchni do spania, ponieważ wpływa ona na komfort i jakość odpoczynku. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy rozkładany narożnik będzie często zamieniał się w łóżko. Uwzględniając ogólne wytyczne i wygodę użytkowania, powierzchnia mebli wypoczynkowych nie powinna być mniejsza niż 120 x 180 cm. Biorąc pod uwagę komfort snu, większe wymiary dadzą prawdopodobnie lepsze efekty. 

Podczas wybierania narożnika na wymiar, warto zwrócić uwagę na jego budowę. Najczęściej spotykanym wariantem są narożniki w kształcie litery „L”. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim uniwersalności, która sprawia, że pasują do większości pomieszczeń, bez względu na wymiar i styl. 

W niektórych przypadkach świetnym wyborem będą natomiast duże rozkładane narożniki w kształcie litery „U”. Ich imponujące rozmiary (oferują nawet 125 x 300 cm powierzchni do spania) doskonale odnajdują się w większych przestrzeniach, zapewniając dodatkowe miejsca siedzące i wiele miejsca podczas snu lub odpoczynku. 

obraz 2

Jak dopasować wymiary narożnika do powierzchni mieszkania?

Czasami większą trudność sprawia dopasowanie narożnika do powierzchni mieszkania, niż sam wybór rozmiaru mebli. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto przede wszystkim określić długość i szerokości pomieszczenia. Należy przy tym uwzględnić wszelkiego rodzaju wnęki, inne elementy wyposażenia, których położenia nie można zmienić (np. kaloryfer) czy szczególne miejsca (np. okno).

Dobrym pomysłem jest rozrysowanie pomieszczenia na kartce, nanosząc na nią wymiary pokoju, a także miejsce, w którym znajdzie się nowy narożnik modułowy. Choć pomysł wydaje się banalny, to bardzo często pomaga zwizualizować sobie przestrzeń. Taki widok daje bowiem przestrzenny obraz w głowie, co pozwala lepiej zaplanować aranżację wnętrza, a tym samym wybrać właściwy rozmiar narożnika do salonu.

Styl narożnika wypoczynkowego – zaaranżuj wnętrze w niepowtarzalny sposób

Wiele powiedzieliśmy już o funkcjonalności narożników do salonu, ale nie można zapominać o ich wyglądzie. Meble wypoczynkowe pełnią rolę reprezentacyjną. Umieszczone w salonie, „witają” zaproszonych gości i wpływają na ich pobyt w domu lub mieszkaniu. Narożniki oddziałują również na samopoczucie domowników. Estetyczny wygląd mebli, które są dopasowane do całego pomieszczenia, budują harmonijny i przytulny nastrój. To sprawia, że domownicy i goście czują się znacznie lepiej podczas spotkań, odpoczynku, oglądania filmów i wspólnego czasu.

Niektóre narożniki rewelacyjnie prezentują się nie tylko w salonie i domowych przestrzeniach, ale również w biurze lub gabinecie. Nowoczesny narożnik modułowy w jasnoszarym kolorze będzie idealnie pasował zarówno do salonu, jak i pomieszczeń biurowych. Jego nienaganna stylistyka i ponadczasowa elegancja świetnie wpisuje się w nowoczesne wnętrza.

Narożniki – ze względu na dużą różnorodność i wiele opcji personalizacji – odnajdują się niemalże we wszystkich stylach wnętrz. Świetnie pasują do estetyki industrialnej, skandynawskiej oraz nowoczesnej. Rewelacyjnie komponują się z drewnianymi podłogami i płytkami. Fantastycznie wyglądają przy ścianie, wykonanej z kamieni dekoracyjnych albo „surowej cegły” w myśl stylu industrialnego.

Ogromną zaletą jest natomiast ich znakomite dopasowanie się do pozostałych elementów wyposażenia. Doskonale prezentują się w towarzystwie: małych stolików kawowych, dużych foteli wypoczynkowych, różnokolorowych poduszek, nowoczesnych lamp, dywanów, obrazów, kwiatów i innych elementów dekoracyjnych. Taka wszechstronność pozwala z łatwością zbudować własny, unikalny styl wnętrza, a następnie tchnąć w nie wyjątkowy charakter i wspaniałą atmosferę.

Jakie obicie narożnika będzie najlepsze?

W aranżacji wnętrz dominuje estetyka, uosabiające powrót do natury. Widać to na przykładzie żywych i głębokich barw mebli, a także ich naturalnych materiałów wykończeniowych. Modne narożniki do salonu często mają drewniane elementy w postaci, chociażby nóżek. Tak subtelny detal wprowadza większą harmonię i naturalność do przestrzeni. Oczywiście, nie brakuje też narożników, których nóżki są wykonane z metalu. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się natomiast w nowoczesnych wnętrzach.

Powrót do natury można zauważyć także w pięknych i modnych obiciach z tkaniny. Często wyróżniają się one dodatkiem naturalnych surowców, takich jak: wełna, len czy jedwab. Ogromną popularnością cieszą się natomiast welurowe narożniki wypoczynkowe do salonu. Ta miękka tkanina wręcz gwarantuje luksusowe doznania, pełen komfort i ogromną przyjemność podczas odpoczynku. Co ciekawe, coraz częściej można spotkać tkaniny o wyrazistej strukturze, czego przykładem są tkaniny plecione lub tkaniny szenilowe.

Atutem obić z tkaniny jest duża różnorodność kolorystyczna. Ponadto meble tapicerowane tkaniną cechują się dużą wytrzymałością, co jest bardzo przydatne, zwłaszcza w przypadku posiadania zwierząt domowych lub dzieci. Obicie ze skóry naturalnej lub ekologicznej jest natomiast bardzo stylowe i łatwe w czyszczeniu. 

Warto pamiętać, że narożnik wypoczynkowy to wybór na lata. Jego funkcje powodują, że jest zwykle intensywnie użytkowany: przez domowników i gości. Tym samym sposób, w jaki jest wykończony, powinien cechować się najwyższą jakością oraz trwałością. W tym celu wiele modeli jest wyposażonych w tkaniny, posiadające technologie plamoodporne i materiały hydrofobowe.

Ponadto nie można zapomnieć o dopasowaniu koloru, obicia i materiałów do stylu wnętrza. Narożnik powinien znakomicie prezentować się zarówno bez dodatków, jak i w zestawieniu z poduszkami, kocami, narzutami oraz innymi elementami wystroju.

obraz 3

Najmodniejsze i najlepsze kolory narożników wypoczynkowych

Narożniki na wymiar to rodzaj mebli wypoczynkowych, które umożliwiają niemalże pełną personalizację. Począwszy od rozmiaru i powierzchni spania, przez rodzaj obicia, a skończywszy na doborze ulubionego i pasującego koloru. W zależności od wybranego obicia, producenci oferują bowiem mnóstwo wariantów kolorystycznych. Z racji naturalnych właściwości poszczególnych materiałów, więcej barw do wyboru mają zwykle obicia z tkaniny, aniżeli ze skóry naturalnej lub ekologicznej.

Jak już wspominaliśmy, w aranżacji wnętrz dominuje estetyka, zbliżona do natury. W rezultacie bardzo modne są narożniki w kolorze: turkusowym, żółtym (np. w odcieniu musztardowym), pudrowego różu, zielonym (np. w odcieniu szałwiowym lub oliwkowym), pomarańczowym, brązowym czy ciemnoczerwonym. Nadal świetnym i ponadczasowym wyborem są natomiast klasyczne barwy: szary, biały, czarny, grafitowy i beżowy. 

Przykładem fantastycznego zastosowania tak pięknych kolorów w praktyce, jest wypoczynkowy narożnik w butelkowej zieleni, który wyśmienicie współgra z drewnianymi elementami i świetnie wygląda we wnętrzach skandynawskich oraz nowoczesnych.

Wypełnienie ma znaczenie!

Istotnym czynnikiem, wpływającym na komfort użytkowania, jest wypełnienie. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są narożniki ze sprężyn bonellowych, kieszeniowych lub falistych. Wszystkie podane opcje są skuteczne zarówno do odpoczywania, jak i codziennego spania.

Narożniki na wymiar w Twoim ulubionym kolorze i stylu!

Meble wypoczynkowe, do których bez wątpienia zaliczają się narożniki, oferują tak dużą wszechstronność wyboru, że bez trudu stworzysz unikalny klimat w swoim domu lub mieszkaniu. Pamiętaj o wszystkich kwestiach, które poruszyliśmy w artykule, a ostateczna decyzja będzie dla Ciebie niezwykle prosta i przyjemna. Niech Twój nowy narożnik stanie się pięknym, przyjemnym i harmonijnym elementem wnętrza Twojego salonu lub innego pomieszczenia!