Jak przygotować się do remontu małej kuchni?

Jeśli planujemy remont kuchni, warto zastanowić się jaki efekt chcemy właściwie uzyskać. Jeśli zależy nam na samym odświeżeniu pomieszczenia, sprawa jest prosta – wystarczy nakleić tapetę, pomalować sufit i wymienić dodatki. Nowe firanki, zasłony, rolety i obrusy dopełnią dzieła, a kuchnia będzie prezentować się zupełnie inaczej.

Jednak zazwyczaj biorąc się za remont, chcemy go wykonać porządnie. Jeżeli od dawna nie zajmowaliśmy się stanem naszej kuchni, musimy rozważyć wymianę płytek, sprzętu AGD czy mebli. W takim przypadku kluczem do powodzenia procesu jest odpowiednie rozplanowanie wszystkich naszych działań. Warto usiąść wcześniej i spisać kolejność wykonywania zadań na kartce, wraz z kosztorysem. Nie utkniemy wówczas w połowie urządzania kuchni ze względu na nagły brak finansów i potrzebę gorączkowego oszczędzania.

Ważną kwestią jest również zakupienie od razu odpowiedniej liczby materiałów – należy pomierzyć pomieszczenie i obliczyć. ile litrów farby czy jakiej ilości płytek kuchennych potrzebujemy w przypadku naszej kuchni. Koniecznie musimy uwzględnić też narzędzia przydatne przy remoncie – dzięki temu unikniemy nagłej wycieczki do ogromnego centrum handlowego i godzinnego stania w kolejce, by kupić jedną brakującą szpachelkę czy pędzel. Niektórzy zapominają bowiem, że ściany pomieszczenia wymagają także procesów przygotowawczych – szpachlowania czy gruntowania. Bez ich przeprowadzenia, wykończenie kuchni nie będzie wyglądać estetycznie.

Urządzanie małej kuchni – pomysły

Jak urządzić małą kuchnię, by wszystko się zmieściło, a jednocześnie nie wywołać elementu przytłoczenia? To pytanie spędza sen z powiek zwłaszcza mieszkańcom bloków. Przede wszystkich warto znać kilka przydatnych trików, które pomogą nam lepiej zagospodarować przestrzeń i jednocześnie optycznie powiększyć samo pomieszczenie.

Przede wszystkim, unikajmy zabudowy na całe ściany, od góry do dołu – dzięki temu, na pierwszy rzut oka kuchnia będzie bardziej przestronna. W wąskiej kuchni sprawdzi się na przykład zabudowa w kształcie litery L, pozostawiająca jedną ścianę wolną. Dobrym pomysłem jest również wybór białych, beżowych i ogólnie jasnych mebli – one również powiększają optycznie pomieszczenie. Zamiast dużej ilości kwadratowych szafek sięgających do sufitu, warto postawić na pojedyncze sprzęty – niskie i przeszklone lub w formie otwartych półek.

Zamykane drzwi i drzwiczki do szafek też nie służą małej kuchni – zwłaszcza gdy ustawienie mebli sprawia, że z tych drugich niewygodnie się korzysta. Warto  zdecydować się na drzwi przesuwne, rolety lub wspomniane przeszklenia. Przyda to naszemu pomieszczeniu nieco nowocześniejszego wyglądu.

A co z meblami? Dużym ułatwieniem jest na pewno szeroki blat – w niektórych przypadkach spokojnie można nim zastąpić stół kuchenny. Ważne, by dopasować do niego wyższe i wygodne krzesło, dzięki czemu będziemy mogli wykonywać kulinarne czynności na siedząco. Zwłaszcza osoby starsze i mniej sprawne, które z nami mieszkają, będą wdzięczne za takie rozwiązanie.

Wymiana sprzętu AGD przy okazji remontu kuchni

Niewątpliwie podczas urządzania kuchni stajemy przed dylematem jaki sprzęt AGD do niej zakupić. Co jest niezbędne, a co w przypadku małego metrażu lepiej sobie darować?

Ciekawym rozwiązaniem są urządzenia kompaktowe marki Bosch do gotowania i pieczenia. To pojedyncze sprzęty w niewielkich rozmiarach, które łatwo ze sobą zestawić. To dobry wybór również dlatego, że ogromna i rozbudowana zabudowa kuchni przytłacza przestrzeń. Kompaktowe urządzenia, na przykład niewielkie lodówki czy piekarniki, posiada w swojej ofercie wiele marek dostępnych na naszym rynku.

Warto również uwzględnić także własne potrzeby i pod tym kątem dobrać drobny sprzęt AGD. Toster nie przyda się bowiem osobom, które nie jedzą tostów, a mikser – komuś, kto posila się gotowymi daniami. Dostosowanie kuchni pod nasze zwyczaje pozwoli nam lepiej wykorzystać jej niewielką przestrzeń.

W małej kuchni dobrym rozwiązaniem w przypadku ekspresu do kawy jest z pewnością ekspres wolnostojący marki Siemens. To mobilny sprzęt, który w razie potrzeby szybko przeniesiemy w inne miejsce. Jeśli zdecydujemy się na ekspres automatyczny, oszczędzimy również czas – z reguły wykonanie kawy wymaga jedynie wciśnięcia guzika.

Zmywarka w małej kuchni – czy to realne?

Część osób martwi się, że w przypadku małej kuchni zmywarka do naczyń to niestety fanaberia. Trzeba jednak przyznać, że ten sprzęt AGD to ogromna wygoda, która bardzo usprawnia nam działanie i wykonywanie codziennych obowiązków. Zmywarka pozwala nam także uniknąć gromadzenia się naczyń i umożliwia sprawniejsze funkcjonowanie podczas czynności kuchennych. Jak jednak pogodzić mały metraż pomieszczenia z obecnością zmywarki?

Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku zmywarka 45 cm szerokości. To wąska zmywarka do zabudowy, która nie rzuca się w oczy i nie zagraca pomieszczenia.  Praktycyzm użytkowania i nowoczesny design idealnie sprawdzą się w niewielkim pomieszczeniu, zaś jasne kolory wąskiej zmywarki z pewnością optycznie powiększą naszą miniaturową kuchnię. Nie warto rezygnować więc z kupna zmywarki ze względu na niezbyt imponującą liczbę metrów kwadratowych do zagospodarowania – wystarczy wybrać sprzęt AGD, który idealnie wkomponuje się w tło i nie zabierze zbyt wiele miejsca. Po dokładnym przejrzeniu ofert, z pewnością znajdziemy coś dla siebie!

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

KUCHENNE REWOLUCJE – REMONT KUCHNI W MAŁYM MIESZKANIU
Average rating:  
 0 reviews