Stomatolodzy od dawna już zalecają, by wymienić zwykłą szczoteczkę na szczoteczkę elektryczną, która jest nie tylko wygodniejsza, ale i o wiele dokładniej czyści zęby. Dociera do przestrzeni międzyzębowych i skuteczniej usuwa płytkę nazębną, co pozwala zapobiegać próchnicy. Jeśli będziemy myć nią zęby regularnie, możemy uniknąć kosztownego leczenia ubytków i cieszyć się pięknym, białym uśmiechem, o którym marzy chyba każdy z nas.

Rodzaje szczoteczek elektrycznych

Szczoteczka rotacyjna – jej główka obraca się raz w lewo, raz w prawo. Ma specjalnie wyprofilowane włosie, które dokładnie czyści przestrzenie międzyzębowe. Wykonuje do kilkudziesięciu tysięcy ruchów na minutę.

Szczoteczka rotacyjno-pulsacyjna – dodatkowo wykonuje ruch pulsacyjny, dociskając włosie do zębów. W ten sposób czyści nawet te trudno dostępne miejsca i zakamarki w jamie ustnej.

A może szczoteczka soniczna?

Szczoteczka soniczna to także szczoteczka elektryczna, ale zarówno wyglądem, jak i sposobem działania różni się od tych wspomnianych wcześniej. Ma podłużną, a nie okrągłą główkę, i wykonuje ruch wymiatająco-pulsacyjny, dokładnie czyszcząc wąskie szczeliny między zębami. Do tego generuje ultradźwięki, wprawia w drgania drobinki pasty, które rozbijają płytkę nazębną. Jest też bezpieczniejsza dla dziąseł – ze względu na technikę wymiatającą nie przyczynia się do odsłonięcia szyjek zębowych.

Istotne cechy szczoteczek elektrycznych i sonicznych

Warto wybrać model, który ma wbudowany timer – co pozwoli przestrzegać czasu, jaki dentyści zalecają przeznaczyć na szczotkowanie zębów (czyli 2 minuty). Główkę szczoteczki, którą należy wymieniać co trzy miesiące, dobierz zgodnie ze swoimi preferencjami i potrzebami. Przydatny może okazać się czujnik siły nacisku, który poinformuje Cię, gdy zbyt mocno dociśniesz ją do zębów. Dobrze, jeśli szczoteczka ma regulację ustawień i pozwala wybrać różne tryby pracy (na przykład usuwanie przebarwień, wybielanie czy masaż dziąseł). Sprawdź, jak długo wytrzymuje bateria – na rynku są dostępne szczoteczki, które wystarczy ładować co dwa tygodnie.

Warto zainwestować również w dodatkowe akcesoria – między innymi wytrzymałe etui podróżne, nakładki polerujące czy odkażającą stację z lampą UV.

Podsumowanie – jaką szczoteczkę wybrać?

Szczoteczki rotacyjne i rotacyjno-pulsacyjne są nieco tańsze; najbardziej podstawowe modele kosztują kilkadziesiąt złotych. Zaleca się oczywiście zainwestować w te z wyższej półki, który mają więcej funkcji oraz trybów pracy, wtedy możemy mieć pewność, że taka szczoteczka spełni wszystkie nasze wymagania.

Szczoteczki soniczne są droższe, ale powinny z nich korzystać osoby z delikatnymi, problematycznymi dziąsłami. A jeśli zmagasz się z problemem odsłoniętych szyjek zębowych, to właśnie szczoteczka soniczna będzie dla Ciebie zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem.

Zobacz inne produkty związane z higieną i urodą.