Białe, drewniane, kolorowe, z barierką czy bez, klasyczne czy przypominające domek? Jeśli szukasz inspiracji oraz najważniejszych informacji o łóżkach dziecięcych, to jesteś w idealnym miejscu! Przygotowaliśmy krótki poradnik. Wyodrębniliśmy cztery kategorie, aby łatwiej było Ci wszystko zrozumieć. Zapoznaj się z nimi, rozwiej swoje wątpliwości i podejmij najlepszą decyzję.

pexels karolina grabowska 4887157

1. Kiedy jest najlepszy czas na zmianę łóżeczka na łóżko dziecięce?

Twoje dziecko rośnie. Zapewne w którymś momencie w Twojej głowie pojawi się pytanie – czy to już pora na pożegnanie się z niemowlęcym łóżeczkiem ze szczebelkami i powitanie w pokoju łóżka dziecięcego? Taka decyzja musi być przemyślana. Wiele zależy od indywidualnych czynników. Co mamy na myśli? Przede wszystkim wiek dziecka, jego rozwój fizyczny oraz gotowość emocjonalną. Zazwyczaj dzieci są gotowe na tę zmianę między 1,5. a 3,5. rokiem życia.

Obserwuj je – czy zaczyna samodzielnie próbować wydostać się z łóżeczka albo czy nie ma zbyt mało miejsca do wygodnego spania. Być może też niedługo pojawi się rodzeństwo, więc Twoją motywacją jest przearanżowanie przestrzeni nocnej starszaka, by zrobić miejsce dla noworodka.

Zwróć również uwagę na sygnały od samego dziecka – czy wykazuje zainteresowanie łóżkami innych dzieci, czy mówi, że chciałoby mieć „duże łóżko”. Taka zmiana jest nie tylko praktyczna, ale również stanowi ważny krok w rozwoju Twojej pociechy, symbolizując przejście z etapu niemowlęcego w kolejną fazę dorastania.

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i to właśnie ty – jako rodzic – znasz je najlepiej, więc wiesz, czy to już ten idealny moment, czy może musicie jeszcze chwilę poczekać.

2. Bezpieczeństwo przede wszystkim – jakie cechy musi spełniać łóżko dla dziecka?

Bezpieczeństwo to nadrzędne kryterium przy wyborze łóżka dziecięcego – bez tego ani rusz! Dlatego każdy model powinien spełniać szereg standardów i wytycznych zapewniających ochronę i zdrowy sen dla najmłodszych. Zanim o nich opowiemy, polecamy zapoznać się z szeroką ofertą łóżek dziecięcych w Black Red White, którą znajdziesz tutaj: https://www.brw.pl/meble/lozka/lozka-dzieciece/.

Przede wszystkim łóżko dziecięce musi być stabilne i solidnie wykonane, by wytrzymać energiczne zabawy. Ponadto powinno mieć zaokrąglone krawędzie i elementy, by minimalizować ryzyko skaleczeń czy stłuczeń. Ważna jest również odpowiednia wysokość mebla względem podłogi, aby dziecko mogło bezpiecznie na nie wchodzić i schodzić. Wymagane są jeszcze atesty i certyfikaty potwierdzające zgodność z normami bezpieczeństwa obowiązującymi w danym kraju lub regionie.

Przyda się także możliwość dostosowania łóżka do rosnącego dziecka – mowa zwłaszcza o montażu dodatkowej barierki zabezpieczającej, która jest wręcz niezbędna na początek. Wybierając łóżko dziecięce, zawsze kieruj się nie tylko estetyką, ale przede wszystkim aspektami bezpieczeństwa i funkcjonalnościami.

3. Łóżka dziecięce w różnych wariantach – pojedyncze, podwójne, piętrowe

Trzecią kwestią jest wybór modelu łóżka dla małego dziecka. Klasyczne łóżko pojedyncze jest bardzo uniwersalne i doskonale pasuje do większości pokoi. Jeśli zaś planujesz kupić łóżko dla dwójki, wówczas dobre będzie nie tylko łóżko piętrowe, ale także łóżko podwójne, gdzie drugi materac jest schowany pod pierwszym, w miejscu, w którym standardowo znajduje się szuflada.

Możesz także zdecydować się na popularne od kilku sezonów łóżko w kształcie domku, które zajmuje nieco więcej przestrzeni, ale równocześnie urozmaica ją i nadaje wyjątkowego charakteru. Podobnie łóżka zaprojektowane na wzór samochodów wyścigowych czy statków kosmicznych, które wyróżniają się na tle tradycyjnych mebli i często są spełnieniem marzeń małego człowieka.

4. Wybór materaca jest bardzo ważny – pamiętaj o tym!

Przechodzimy do ostatniej – ale równie ważnej – kwestii, czyli do wyboru materaca, na którym dziecko nie tylko będzie spało, ale również odpoczywało czy się bawiło. Większość łóżek dziecięcych nie ma zintegrowanego materaca, więc po prostu musisz go dokupić. Potraktuj to zadanie poważnie, ponieważ od tego, na jaki wariant się zdecydujesz, zależy komfort i jakość snu twojej pociechy.

Dopasuj twardość materaca do wagi i potrzeb rosnącego organizmu, zapewniając właściwe wsparcie dla kręgosłupa oraz promując zdrową postawę ciała. Materac musi być również wykonany z materiałów antyalergicznych i przewiewnych, zapewniających cyrkulację powietrza i utrzymanie odpowiedniej higieny snu.

Przeanalizuj jeszcze raz nasze wskazówki, a następnie wybierz idealne łóżko dziecięce. Powodzenia!