Poddasze to część domu, która często pozostaje niewykorzystana. Kryje w sobie jednak ogromny potencjał, który czeka na wykorzystanie. Jak urządzić poddasze? Przede wszystkim dostosowując wystrój do tego, co już tam jest – drewniany strop i spadzisty sufit tworzą wrażenie przytulnego wnętrza, które łatwo można zmienić w domowe biuro, pokój dla dziecka czy klimatyczną sypialnię.

Jak urzadzic pokoj na poddaszu

Aranżacja niskiego poddasza – wyzwania i przeszkody

Strych to przestrzeń, która często jest zapomniana, a łatwo może stać się przytulnym kątem w domu, kolejnym pokojem czy garderobą. Podczas aranżacji poddasza trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby zostało ono zagospodarowane w najlepszy sposób.

Niskie poddasze może tworzyć przytulną atmosferę, ale w wielu przypadkach staje się ograniczeniem. Nie każdy mebel się tam zmieści czy będzie dobrze wyglądał, a przy okazji pojawia się ryzyko, że wnętrze stanie się wizualnie mniejsze.

Urządzanie takiej przestrzeni to w dużej mierze zabawa formą, stylami oraz poszukiwanie odpowiednich rozwiązań. Dzięki temu będzie można stworzyć na poddaszu idealne miejsce dla wszystkich domowników.

W optycznym powiększeniu przestrzeni mogą pomóc tapety we wzory, które dostępne są na stronie internetowej pod adresem https://4wall.pl/. Co ważne, położenie tapety pozwala obciążyć małe wnętrze, a dobranie jasnych kolorów i geometrycznych wzorów optycznie je powiększyć.

zdj1

Zabudowa poddasza – funkcjonalnie i pomysłowo

Warto też zastanowić się, jak wykorzystać sufit, który zazwyczaj znajduje się na poddaszu pod skosem. W takim przypadku warto rozważyć meble na wymiar, bo wtedy wykorzysta się całą dostępną przestrzeń. Natomiast zabudowa poddasza sprawdzi się, gdy ma ono posłużyć za sypialnię, garderobę czy pokój dla dziecka. Dzięki temu wykorzystany zostanie każdy spad, nawet bardzo ostry.

Z dekoracji, które mogą wizualnie powiększyć pomieszczenie, są lamele – można je znaleźć w wielu sklepach, a także na stronie WWW https://4wall.pl/181_lamele. Jest to sposób na ciekawe ozdobienie ścian poprzez montaż pionowych listw drewnianych na powierzchni spadzistego sufitu. Będą świetnym tłem dla niewielkiej wersalki lub telewizora w pokoju wypoczynkowym na poddaszu.

zdj2

Pokój dla dziecka na poddaszu – co wziąć pod uwagę przy aranżacji?

Pokój dziecka na poddaszu to świetne zagospodarowanie przestrzeni i stworzenie dla malucha jego własnego kąta. Dodatkowo przestrzeń nie będzie sprawiać wrażenia przytłoczonego przez meble, bo często są one robione w mniejszym formacie dla maluchów. Ponadto strome skosy będą mniej problematyczne dla niższych osób. W pokoju dla dziecka świetnie sprawdzą się fototapety w łagodnych barwach i rozmytych wzorach, które można obejrzeć na stronie internetowej https://4wall.pl/26_tapety-do-pokoju-dziecka.

Jeśli skos nie jest aż do ziemi, warto zmierzyć ściankę kolankową, bo może to być fantastyczne miejsce, aby wstawić tam łóżko. Aby do biurka docierało jak najwięcej naturalnego światła, warto ustawić je pod oknami poddaszowymi. Dywan może stanowić centrum zabaw dziecka i uzupełnienie przytulnego pomieszczenia. Natomiast meble na wymiar pozwolą na stworzenie idealnie pasujących do pokoju dziecka regału oraz szafy.

zdj3

Aranżacja sypialni na poddaszu – czego unikać?

Poddasze może stanowić świetne miejsce na urządzenie sypialni. Będzie ona oddzielona od reszty domu, a odpowiednia aranżacja sprawi, że będzie w niej cicho i przytulnie. Aby wyciszyć pomieszczenie, można zastosować ułożenie lameli, które zmienią akustykę w pomieszczeniu i odetną pokój na poddaszu od zgiełku wokół.

Aby z sypialni dało się wygodnie korzystać, ważne jest odpowiednie ustawienie łóżka. Nic nie powinno blokować do niego dostępu ani wpływać na komfort użytkowania. Z tego względu odradza się jego ustawienie w skosie, chyba że nad materacem pozostaje wolna przestrzeń minimum 110 cm od strony głowy i ponad 180 przy drugim końcu.

Ze względu na małą dostępność światła poranne promienie słoneczne nie będą nadmiernie drażnić śpiących domowników, a więc nie jest konieczne zasłanianie okien grubymi zasłonami. Nikły dostęp to światła to także powód, dla którego nie powinno się na poddasze wybierać ciemnych mebli. Będą one wyglądać masywniej, co przy ograniczonej skosami przestrzeni da monstrualny efekt.

zdj4

Jak umeblować pokój na poddaszu?

Najlepszą odpowiedzią na pytanie: jak urządzić poddasze?, to zagospodarować całą dostępną przestrzeń. Wybierając meble, lepiej kupić te w jasnych kolorach oraz dostosowane do spadzistego sufitu lub zaprojektowane na wymiar.

Poddasze może stać się przytulne, ale łatwo sprawić, że będzie przytłaczające. Źle dopasowane wyposażenie nie zajmie całej przestrzeni, a za nim będą się kurzyć niewykorzystane centymetry. Dopasowany do kształtu poddasza regał czy szafa pozwala na lepsze wykorzystanie pomieszczenia i stworzenie wygodnych miejsc do przechowywania ubrań, pościeli czy książek.

Warto podkreślać naturalne walory strychu. Ceglane ściany czy drewniane stropy pozwalają na stworzenie niezwykle przytulnego miejsca, które z małą pomocą staje się niezwykle ozdobne.