Na jakie cechy kanapy zwrócić uwagę przy urządzaniu wnętrza w swoim domu?

Kanapa królową salonu

Salon jest pomieszczeniem, w którym zwykle spędzamy najwięcej czasu. To tu odpoczywamy po ciężkim dniu, tu budują się nasze relacje z bliskimi i tu zapraszamy gości. Urządzając ten pokój wkładamy dużo wysiłku w to, by był jednocześnie wygodny, reprezentacyjny i jak najbardziej funkcjonalny. Często salon pełni bowiem wiele funkcji jednocześnie. Jest pokojem gościnnym, bywa też jadalnią, sypialnią, bawialnią, a czasem nawet kuchnią. Wkomponowanie w tę przestrzeń odpowiednich mebli bywa trudne. Nawet wybór królowej salonu, czyli kanapy, sofy, bądź wersalki, musi zostać poprzedzony udzieleniem odpowiedzi na kilka podstawowych pytań.

Sofa, kanapa, wersalka – jakie są między nimi różnice?

Choć teoretycznie są to odmienne siedziska, w praktyce jednak ich nazwy stosowane są już na zasadzie synonimów.
Z założenia sofa jest meblem niskim, miękkim, bez opcji rozłożenia i często na nóżkach. Jej korzenie sięgają Turcji, w której wykorzystywana była do siedzenia i relaksu w ciągu dnia. Kanapa natomiast oferuje zwykle funkcję spania oraz skrzynię do przechowywania np. pościeli. Podobne zastosowania ma wersalka. Jej charakterystyczną cechą jest posiadanie dwóch, podobnej wielkości ram, z których jedna stanowi oparcie, a druga siedzisko. W przypadku kanapy, oparcie może być niewielkie, wyłożone jednak dużymi poduszkami. Wersalka często pozbawiona jest podłokietników, ewentualnie stanowią je drewniane poręcze.
O ile sofa jest raczej mniejszym meblem, o tyle kanapa może być zarówno mała, jak i bardzo duża.

Czego wymagasz od swojej sofy?

Rozpoczynając poszukiwania, przemyśl przede wszystkim, do czego będzie służyć kanapa w Twoim salonie? Inaczej może wyglądać ta, na której będą siedzieć głównie goście, inaczej ta, na której chcesz wygodnie spędzać wieczory z książką, a jeszcze inaczej ta dla 4-osobowej rodziny. Czy chcesz, by rozkładała się dając możliwość przenocowania kogoś bliskiego?

Ustalając swoje wymagania musisz jednocześnie pamiętać o wymiarach salonu. Ustawienie zbyt dużej sofy w małym pokoiku może niepotrzebnie zagracić przestrzeń, zbyt mała natomiast, w dużym salonie, zniknie. Jeśli więc szukasz siedziska do niewielkiego mieszkania, rozważ dwuosobową kompaktową sofę.
W przestrzennym salonie masz zdecydowanie większe pole manewru. Przy odpowiedniej aranżacji, możesz sobie pozwolić nawet na duży narożnik pośrodku pomieszczenia, albo 2 sofy, stanowiące komplet.

Rodzaje obicia kanapy

To kolejny ważny punkt, który wymaga gruntownego przemyślenia. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje obić:

  • obicie z tkaniny – najczęściej wykorzystywane są do tego celu: szenil, welur, żakard, mikrofaza, alcantara. Większość z tych materiałów łatwo się czyści, na co dzień wystarczy je odkurzyć. Weluru jednak nie poleca się do domów z dziećmi, czy zwierzętami, bo łatwo ulegają zabrudzeniom, których trudno się pozbyć. Tapicerka z tkaniny jest przyjemna w dotyku, ciepła, a przy tym posiada ogromny wybór zarówno kolorów, jak i wzorów.
  • obicie ze skóry – obok naturalnej, skóra ekologiczna. Ta pierwsza choć niezwykle elegancka, jest bardzo droga i wymagająca pod względem pielęgnacji. Tańszy, ekologiczny odpowiednik skóry, który dziś używany jest do tapicerowania mebli, cieszy się ogromnym powodzeniem z uwagi na atrakcyjny wygląd, łatwe czyszczenie i trwałość materiału. Nie każdy jednak lubi siadać na chłodnej powierzchni, która przy dłuższym kontakcie z ciałem człowieka, może się do niego przyklejać. Skóra, to świetne obicie dla alergików i posiadaczy zwierząt, bo bardzo łatwo pozbyć się z niej kurzu, roztoczy, czy sierści. Lepiej jednak zadbać o to, by pupil nie korzystał z takiej kanapy bezpośrednio, bo łatwo mógłby ją zadrapać.

Sofa musi pasować do aranżacji wnętrza

Na rynku dostępnych jest tak wiele różnorodnych wzorów, modeli kanap, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. W zależności od tego, jaka stylizacja dominuje w Twoim wnętrzu, powinieneś wybrać odpowiednią formę i kolorystykę.

W aranżacji skandynawskiej, w której króluje połączenie prostoty i minimalizmu, doskonale sprawdzi się sofa na drewnianych nóżkach lub prosty model narożnika, obity tkaniną w odcieniach szarości, bieli, czerni.

Jeśli Twój salon reprezentuje styl glamour, wybierz sofę obitą welurem w kolorze żółtym, czy turkusowym. Świetnie będą się prezentować wszelkie elementy złota, czy srebra.

Kanapa rustykalna natomiast, to niezwykle miękki i wygodny mebel. Może być obity tkaniną w kwiaty, przykryty takim pledem lub udekorowany dużymi, kwiecistymi poduchami.

Wybierając idealną sofę do swojego salonu kieruj się wszystkimi powyższymi wskazówkami, a także sercem. Ma ona cieszyć oko i dawać wytchnienie.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Wybieramy idealną sofę do salonu
Average rating:  
 0 reviews