Drewniane żaluzje, szczególnie te białe, są bardzo eleganckim rozwiązaniem. Optycznie powiększają pomieszczenie i nadają mu skandynawski design. Chociaż na białych żaluzjach mniej widać brud, to również trzeba je czyścić. Czym to zrobić, żeby na długo zachowały swój wygląd?

zaluzjedrewniane

Jak dbać o białe drewniane żaluzje?

Żaluzje wykonane z drewna to produkt naturalny, a więc jak każde inne drewno, może ulec deformacji pod wpływem dużej wilgotności. Dlatego właśnie ten rodzaj żaluzji nie jest zalecany do pomieszczeń ze słabą wentylacją, na przykład łazienki albo kuchni. Prawidłowa pielęgnacja takich przesłon znacznie wydłuży ich trwałość i pozwoli na długo cieszyć się ich estetycznym wyglądem.

Ponieważ takie żaluzje trzeba chronić przed wilgocią, to jak można się domyślić, nie powinno się ich myć zbyt mokrą ściereczką czy szmatką. Najlepiej robić to na sucho. Zbyt duża ilość wody może spowodować, że żaluzje będą się wypaczać.

rlt9qzzbkyeXds7
Białe żaluzje w kuchni

Czym myć żaluzje wykonane z drewna?

Jeżeli żaluzja drewniana jest tylko lekko zakurzona, to w zupełności wystarczy przetarcie jej na sucho. Możemy zrobić to za pomocą szmatki, gąbki albo delikatnej szczoteczki. Warto skorzystać też z detergentu przeznaczonego typowo do drewnianych powierzchni. Żaluzja drewniana biała czy czarna – nie ma to żadnego znaczenia, taki płyn sprawdzi się do każdego rodzaju żaluzji drewnianych. Nowoczesne żaluzje drewniane nie powinny być trudne do czyszczenia, niezależnie od koloru. Musimy się jednak upewnić, że decydujemy się na przesłony wykonane z wysokiej jakości drewna. Takie żaluzje drewniane znajdziemy np. na stronie polskiego producenta: https://clicky.pl/zaluzje-drewniane-c-11.html.

vtxcny5lkr548aj
Białe żaluzje drewniane w łazience

Jakie urządzenia mogą nam pomóc w czyszczeniu żaluzji?

Nie tylko szmatki i ściereczki. Przy czyszczeniu żaluzji, również tych drewnianych, możemy posłużyć się też pewnymi akcesoriami, które ułatwią nam życie.

  • Szczoteczka do czyszczenia żaluzji

To bardzo przydatny przyrząd, który pozwoli nam znacznie ograniczyć czas czyszczenia żaluzji. Taka szczoteczka ma 5 albo nawet 7 rzędów włosia, dzięki czemu za jednym pociągnięciem możemy wyczyścić kilka lameli. Ponieważ włókna są wykonane ze specjalnego materiału, to nie musimy się martwić o nasze żaluzje drewniane. Cena takiego gadżetu jest też bardzo niewielka. Jedynie żaluzje szerokie drewniane mogą się nie nadawać do czyszczenia taką szczotką.

  • Mop

Na pewno każdy z nas ma go w domu, ale okazuje się, że możemy nim myć nie tylko podłogi. Jeżeli zamkniemy żaluzje, to spokojnie możemy też „przejechać” po nich mopem. Oczywiście musimy się upewnić, że jest on całkowicie czysty i nie pozostały na nim żadne zanieczyszczenia po myciu podłogi. Oczywiście mop powinien być suchy, ponieważ nie mamy nim myć żaluzji, a tylko oczyścić je z kurzu.

  • Odkurzacz

Potrzebujemy tutaj tylko specjalnej nakładki, mniejszej niż ta klasyczna, która zazwyczaj znajduje się w zestawie. Jest to szczelinowa nakładka na rurę. Miniszczotki pochłaniają kurz, sierść i inne zanieczyszczenia rolet. Odpowiednia końcówka i niska moc ssania nie zniszczy żaluzji i nie spowoduje żadnych uszkodzeń.

  • Oczyszczacz powietrza

Nie służy on może bezpośrednio do mycia żaluzji, ale może pomóc z ilością nagromadzającego się kurzu. Rolą takiego urządzenia jest usuwanie z powietrza zanieczyszczeń, w tym też kurzu. Oprócz rzadszej konieczności mycia żaluzji, dzięki oczyszczaczowi możemy chronić się też przed alergiami i astmą.

Korzystanie z odpowiednich produktów do czyszczenia i urządzeń sprawi, że nasze białe żaluzje drewniane znowu będą elegancko wyglądać i zdobić nasze mieszkanie.