Wnętrza naszych mieszkań są bardzo istotne dla jakości naszego życia. To, w jaki sposób je zaaranżujemy i przystosujemy do naszych potrzeb, ma wielkie znaczenie. Pokoje z źle rozplanowanymi meblami, czy też niedobrze ustawionym stołem lub łóżkiem, na pewno nie sprawią, że będziemy się dobrze w nich czuli. Także regały oraz półki muszą mieć w nich swoje miejsce. Zwłaszcza te, które zamierzamy przytwierdzić na stałe do ścian kuchni, czy też pokoju dziecięcego. Ważne jest to, jakie półki wybierzemy, bo zostaniemy z nimi na dłużej. Jak wybrać dobre półki? Otóż musimy sobie zadać pytanie, jaką rolę mają one spełniać w danym pomieszczeniu. Czasy prostych półek minęły i obecnie możemy wybierać pomiędzy produktami z różnych materiałów, których kształty mogą nas naprawdę pozytywnie zaskoczyć.

1. Jak dopasować półki do stylu aranżacji wnętrza?

2. W jaki sposób półki podkreślają charakter wnętrza?

3. Rodzaje półek na ścianę

4. Półka na książki czy regał?

5. Półki we wnętrzach – pomysły aranżacyjne

 

Jak dopasować półki do stylu aranżacji wnętrza?

Każde wnętrze zyska taki charakter, jaki mu nadamy. Oczywiście są domy i miejsca, w których trudno wprowadzić pewne zmiany i to one raczej narzucają styl, ale w większości przypadków mamy do czynienia z przestrzenią, której to my i nasze pomysły możemy nadać nowy wymiar. W zależności więc od tego, czy marzy się nam styl śródziemnomorski, minimalistyczny, art deco, czy, np. vintage, tak musimy kierować wyborem półek, by były one spójną częścią naszej aranżacji. Jeśli zaś nie do końca dobrze czujemy się w tej roli, lepiej zaprosić do współpracy kogoś, kto projektowanie wnętrz ma w małym palcu. Dzięki temu unikniemy wpadek oraz kosztownych pomyłek. We wnętrzu minimalistycznym dobrze będą się prezentowały proste stalowe lub białe półki albo niewysokie regały w podobnym stylu. W pokoju urządzonym na styl śródziemnomorski dobrym pomysłem mogą być drewniane propozycje z surowego drewna pokryte białą lub błękitną farbą z lekkimi przecierkami. W pokoju dziecka ciekawym akcentem będą półki o nietypowych kształtach i w żywych kolorach, nawiązujące swą linią do zwierząt lub roślin. Pomysłów może być nieskończenie wiele – trzeba tylko dobrze je przemyśleć i odpowiednio zrealizować.

W jaki sposób półki podkreślają charakter wnętrza?

Półki mają to do siebie, że są jednym z prostszych pomysłów, by nadać wnętrzu odpowiedni charakter. Możemy na nich wyeksponować różnego rodzaju bibeloty, czy stary drogocenny zegar po babci. Musimy jednak pamiętać, że wyeksponowane na pewno będą się rzucać w oczy, więc jeśli zależy nam na bardziej kameralnym obrazie pokoju, lepiej będzie nieco je „ukryć”. Ważny jest także materiał, z jakiego dana półka lub półeczka została wykonana. Półki awangardowe, w nietypowych kształtach mogą zdominować, np. niewielkie pomieszczenia. W małych pokojach, czy niewielkich kuchniach lepiej się sprawdzą niewielkie, ażurowe propozycje, gdyż nie będą ich przytłaczały swoją długością i potencjalnym „ciężarem”. Kupujmy więc je, po uprzednim zastanowieniu się, jak będą wyglądały na ścianie. Kilka czy kilkanaście półek może całkowicie zmienić obraz małego pokoju, sprawiając że stanie się on jeszcze mniejszy.

Rodzaje półek na ścianę

W obecnych czasach wybór półek to kwestia podjęcia decyzji. Możemy wybierać spośród tak wielu propozycji, że czasami poczujemy się zagubieni. Drewniane, stalowe, plastikowe, metalowe, druciane, wiszące lub umieszczone na wspornikach, łączone albo pojedyncze. Ważne jest to by półka oraz sposób jej wykończenia pasowały do stylu pomieszczenia, w którym półka ma ostatecznie zawisnąć. W rachubę wchodzą także półki jednokondygnacyjne lub wielokondygnacyjne, a także rozwiązania z szufladami. Ostatecznie powinniśmy się zdecydować na rozwiązania funkcjonalne, dzięki którym będziemy się dobrze czuli w danym pomieszczeniu.  

Półka na książki czy regał?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – to zależy jak bardzo lubimy czytać książki i czy jesteśmy bibliofilami. Jeśli posiadanie książek jest dla nas istotne zdecydowanie inwestujmy w regały albo i w całą bibliotekę. Z kolei jeśli nasz księgozbiór jest niewielki, gdyż nie lubimy gromadzić przeczytanych pozycji, jedna lub kilka niewielkich półek na książki na pewno nam wystarczą. Bez kłopotu znajdziemy takie rozwiązania w Internecie, np. na stronie sfmeble.pl. Pamiętajmy, by w przypadku regałów na książki decydować się na meble stabilne, a w domach w których są małe dzieci, lepiej takie regały przytwierdzać do ścian – ze względów bezpieczeństwa. Także półki ze względu na obciążenia powinny być montowane porządnie, żeby uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości.

Półki we wnętrzach – pomysły aranżacyjne

Aranżacja aranżacji nierówna, ale każdy musi wybrać takie rozwiązanie, które mu odpowiada. Możemy półki rozdysponować nieregularnie na powierzchni całej ściany, możemy zestawić je w rytmicznych sekwencjach, ale możemy też umieścić pojedynczą półkę z konkretnym akcentem, dzięki czemu uzyskamy satysfakcjonujący efekt. Trzeba dokonać takiego wyboru, który odda ducha pomieszczenia, a nam pozwoli dobrze w nim żyć – na co dzień i od święta.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

PÓŁKI DO WNĘTRZ – JAK JE WYBRAĆ?
Average rating:  
 0 reviews