Jeden mebel do pracy, nauki, a nawet rozrywki – czy jest to możliwe? Oczywiście, że tak! Wystarczy, że odpowiednio go dobierzemy. Biurko drewniane może spełniać wszystkie te funkcje, a dodatkowo stanowić stylową ozdobę każdego pomieszczenia, gdyż doskonale wpisuje się w dowolne aranżacje wnętrz. Jednak jego wybór nie jest tak prosty, jak by się mogło wydawać, a decydując się na jego zakup musimy wziąć pod uwagę szereg różnych parametrów.

Dla kogo przeznaczone jest biurko elektryczne drewniane?

To główne pytanie, jakie musimy sobie zadać, zaczynając poszukiwania. Inny mebel kupimy bowiem dla dziecka, a inny dla dorosłego. Różnica tkwi przede wszystkim w wymiarach blatu. Dla pierwszoklasisty odpowiednia wysokość to mniej więcej 55 cm, a szerokość ok. 60-75 cm, ponieważ nie potrzebuje on tyle miejsca roboczego, ile dorosły. Jeśli chodzi o zakup mebla do gabinetu, to średnia wysokość modeli dostępnych obecnie na rynku wynosi ok. 70-75 cm, i jest to odpowiedni wymiar dla osoby przeciętnego wzrostu.

Wybierając biurko drewniane warto również zwrócić uwagę na takie modele, które pozwalają na zachowanie odpowiedniej postawy ciała. Nogi muszą być swobodnie oparte o podłoże, ręce położne na blacie pod kątem 90°, a plecy wyprostowane.

W jakim celu będzie użytkowane biurko drewniane?

Przeznaczenie to druga istotna kwestia, którą musimy sprecyzować przed zakupem tego rodzaju mebla. To, w jaki sposób będzie ono wykorzystywane, zawęża możliwości wyboru. Jeśli potrzebujemy miejsca roboczego do pracy, warto poszukać czegoś kompaktowego, z dodatkowymi szufladkami i przegródkami, które umożliwią sprawną organizację. Jeśli zamierzamy spędzać długie godziny przed komputerem, to konieczny będzie zakup blatu zdolnego pomieścić cały sprzęt. Dla dzieci rozpoczynających naukę szkolną idealne będą ergonomiczne biurka drewniane z możliwością regulacji wysokości.

Rodzaje biurek drewnianych

  • Prostokątne – najbardziej klasyczne rozwiązanie, które sprawdza się niemal w każdym pomieszczeniu. Występują w wielu wymiarach, więc z łatwością można znaleźć model idealny dla siebie.
  • Narożne – są to konstrukcje dedykowane zwykle do ustawienia w kącie pomieszczenia, choć występują również modele wolnostojące. Ich blat jest nieco asymetryczny i przypomina kształtem literę “L”.
  • Kwadratowe – małe i niezwykle rzadko spotykane wersje. Ich blat ma kształt kwadratu.
  • O nieregularnym kształcie – mogą mieć opływowe linie, występować w zestawie z praktycznymi regałami albo dodatkową nadstawką, idealną do pomieszczeń firmowych.

Drewno idealne do każdego pomieszczenia

Biurka drewniane doskonale wpasowują się tak do aranżacji klasycznych, jak i nowoczesnych – wszystko zależy od tego, na jaki model się zdecydujemy. Miłośnicy stylu retro docenią proste konstrukcje o profilowanych nogach z naturalnego surowca. Dla zwolenników klimatów prowansalskich idealne będą meble w kolorze białym o eleganckiej bryle. Wnętrza industrialne wymagają prostych, surowych blatów na metalowych nogach. Styl skandynawski łączy minimalistyczny wygląd z prawdziwą funkcjonalnością, a biurka utrzymane w tym klimacie będą miały charakterystyczną kolorystykę – biały blat na podstawie z surowego drewna lub na odwrót.