Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele elementów wpływa na finalny odbiór tworzonej przez nas aranżacji wnętrz. Zazwyczaj to detale w decydujący sposób kształtują charakter całej przestrzeni. Jednym z najistotniejszych rodzajów wyposażenia, który od razu przykuwa uwagę, są bez wątpienia lampy i na nich dziś pragniemy się skupić.

Obecnie możemy wybierać spośród mnogości produktów w różnych kształtach i kolorach. Warto dokładnie planować zakupy, może się bowiem okazać, że zmiana koloru lub wielkości wybranej lampy jest w stanie diametralnie odmienić domową przestrzeń.

Jak dopasować lampę do wnętrza?

Tworzenie spójnej aranżacji wymaga doświadczenia i wyczucia, które pozwalają na odpowiednie zgranie wszystkich elementów. Na co powinno się zwracać szczególną uwagę w przypadku lamp?

Najważniejszą kwestią jest oczywiście stylistyka danego produktu i jego dopasowanie do konkretnego wnętrza. Inną lampę wybierzemy bowiem do salonu w stylu art déco, a inną do minimalistycznej sypialni.

Oprócz tego nie możemy zapominać o zachowaniu odpowiednich proporcji – bez względu na to, czy mamy do czynienia z lampą wiszącą, czy też kinkietami. Od nich zależy, czy wnętrze wyda się harmonijne, zagracone lub przytłaczająco puste.

Użycie odpowiedniej wielkości lamp podnosi funkcjonalność przestrzeni, dzięki dostarczeniu optymalnej ilości światła, a także poprzez ułatwianie swobodnego przemieszczenia się.

Ten sam typ lampy – różne efekty aranżacyjne

Niezmiernie ważne dla stworzenia całościowego efektu jest również sięganie po produkty powiązane ze sobą stylistycznie, najlepiej pochodzące z tej samej serii. Pozwala to na zbudowanie idealnie oświetlonego, harmonijnego wnętrza. To jednak nie wszystko.

Okazuje się, że niekiedy dla zwiększenia funkcjonalności lub dekoracyjności przestrzeni wystarczy zastosować produkty oświetleniowe pochodzące z tej samej rodziny, a różniące się pojedynczymi atrybutami.

Ten sam typ lampy – różne wielkości

W przypadku lamp, zwłaszcza tych wiszących, wielkość zdecydowanie ma znaczenie. I nie mamy na myśli wyłącznie kwestii omówionych powyżej, właściwych proporcji.

Sklep z lampami Lampy.it ma w swej ofercie produkt o nazwie Acrylio, w kształcie srebrzystego, metalowego pierścienia, o bogato zdobionej powierzchni.

Jeśli zdecydujemy się na lampę o mniejszej średnicy, możemy uzyskać ciekawy wizualnie dodatek, który sprawdza się nawet w minimalistycznym salonie, stanowiąc jego główną ozdobę.

Największy dostępny produkt, w rozmiarze xxl, sprawia natomiast, że przestrzeń staje się zdecydowanie bardziej ozdobna, z nutą zalotnej elegancji, charakterystycznej dla stylu glamour.

obraz 1

Ten sam typ lampy – różne kolory

Drugim ważnym parametrem lamp jest kolor, dzięki któremu skutecznie można budować atmosferę pomieszczenia. Chłodne tonacje sprawdzają się w miejscach pracy lub eleganckich wnętrzach. Ciepłe z kolei idealnie współgrają ze strefą relaksu, komfortu i przytulności.

Oprócz tego z pomocą koloru udaje się dopełniać stylizację. Wśród lamp, które oferuje sklep Lampy.it, świetnym przykładem w tym miejscu mogą być produkty z serii Arcada, występujące w wersji miodowej lub srebrzystej.

Ciepłe odcienie idealnie komponują się z przestrzeniami klasycznymi lub retro. Chłodne i stonowane srebro dodaje natomiast nowoczesnej elegancji i pozwala tworzyć minimalistyczne aranżacje.

Lampa lampie nierówna

Bardzo często sedno tkwi w niewielkich szczegółach. Nawet jeśli zdecydowaliśmy się już na konkretny produkt, warto dokładnie przemyśleć jego funkcję oraz sposób wykorzystania w przestrzeni. Modyfikując poszczególne parametry, możemy bowiem swobodnie budować różne strefy w domu, stosując powiązane ze sobą lampy lub inne elementy wyposażenia wnętrza.

Odpowiednie dopasowanie produktów oświetleniowych sprawia, że pomieszczenie staje się spójne. Można wręcz rzec, że niekiedy właściwie dobrana wielkość lub kolor lampy są w stanie zbudować przestrzeń skuteczniej niż tysiące drobiazgów i innych dekoracji.