Niezależnie od tego, czy jesteś domowym domatorem, sportowcem, czy też poszukiwaczem przygód powinieneś uposażyć się w latarkę, która spełni Twoje oczekiwania. Dobrze dobrana do potrzeb latarka to niezastąpione urządzenie, które pozwala wyjść z wielu domowych, jak i outdoorowych kłopotów. Na rynku dostępne są różnorodne modele posiadające odmienne kształty oraz specyfikacje. Z artykułu dowiesz się jaki rodzaj urządzenia będzie dla Ciebie najlepszy.

Jak wybrać odpowiednią latarkę? 

Wybór odpowiedniej latarki przez laika nie jest najprostszym zadaniem. W natłoku działań marketingowych producentów szybko tracimy z pola uwagi, to na czym na prawdę powinniśmy się skupić. Aby uporządkować wiedzą należy zacząć od zrozumienia podstawowego podziału latarek. Najpowszechniejsze w sprzedaży rodzaje to latarka czołowa oraz klasyczna latarka podręczna. Inny popularny sposób podziału to kategoryzacja latarek na modele z modułem oświetlającym żarówkowym oraz na urządzenia oświetlające diodami LED. 

Komfortowe rozwiązanie dla aktywnych – latarka czołowa 

Każda latarka czołowa, popularnie określana również jako czołówka składa się z trzech części. Modułu oświetlającego, systemu zasilania, oraz systemu mocowania. Wspomniany moduł mocowania to jeden z najważniejszych elementów odróżniających czołówkę od latarki ręcznej. Najczęściej składa się on z jednego, ewentualnie dwóch pasków, które umożliwiają zamocowanie urządzenia na głowie. Oznacza to najwyższy możliwy komfort użytkowania. 

Przez takie rozwiązanie w czasie użytkowania nie musisz angażować swoich dłoni. Emitowany strumień światła będzie podążał za ruchami Twojej głowy i oświetlał wszystko, co znajduje się w okół Ciebie. Brak konieczności użycia dłoni jest szczególnie ważny dla osób biegających, jeżdżących na rowerze lub uprawiających treking. Pamiętaj, że różne czynności wymagają odmiennego natężenia światła oraz źródła zasilania o czym dowiesz się za chwilę. 

Klasyczne rozwiązanie – latarka ręczna 

Powinieneś wybrać ręczną latarkę jeżeli często zmieniasz wykonywane nią czynności oraz jeżeli zależy Ci na sprawnym oświetlaniu otaczającej Cię przestrzeni. mając ręczną latarkę nie musisz kręcić głową w celu oświetlenia interesującego Cie miejsca. Wystarczy ruch dłoni. Ponadto tego rodzaju urządzenie może być z łatwością przekazane drugiej osobie i nie wymaga, tak jak w przypadku czołówki ściągania systemu mocowania.

latarki reczne

Zobacz też jaka najmocniejsza antena pokojowa przyda się w twoim domu.

Ponadto z powodu trzymania latarki w dłoni rozmiar urządzenia nie musi być minimalizowany. Dzięki takiemu rozwiązaniu sprzęt może być nieco większy i uposażony w silniejszy system oświetlający. Chociaż tego rodzaju latarka byłaby niepraktyczna dla sportowca to sprawdzi się doskonale w czasie rozbijania obozu, biwaku, czy też w czasie przemieszczania się przez obszary, w których poznanie otoczenia jest kluczowe (m.in w lesie) 

Moduł świetlny – jaka powinna być moc latarki? 

Poznałeś już podstawowe różnice między ręczną latarką oraz czołówką, które są rezultatem ich odmiennych kształtów. Jeżeli już wiesz, który rodzaj będzie lepiej spełniał Twoje oczekiwania możesz się zastanowić nad najlepszym dla ciebie modułem świetlnym oraz systemem zasilania. 
Obecnie znakomita większość dostępnych w sprzedaży latarek jest wyposażona w efektywne diody LED. 

Drugim rodzajem są latarki na żarówki. Należy mieć na uwadze, że każde urządzenie uposażone w diody LED zużywa mniej energii, aniżeli sprzęt żarówkowy o tej samej mocy. Z tego względu porównując dwa modele żarówkowy i LED nie możesz patrzeć na ilość watów. Podstawą do poznania mocy latarki są lumeny. Co to są lumeny?Lumeny to inaczej natężenie światła, czy też ilość wygenerowanego przez urządzenie światła.

moclatarki

Wybierasz się pod namiot? Przyda ci się też profesjonalna lampa owadobójcza.

Sprawdzając ilość lumenów możesz przyjąć, że im większa ich ilość tym silniejsze i efektywniejsze będzie wyemitowane światło. Ilość lumenów może być bardzo zróżnicowana w poszczególnych modelach. Pamiętaj, że więcej nie zawsze znaczy lepiej. Chociaż latarka 1000 lumenów zagwarantuje świetny poziom oświetlenia, to licz się z jej większym poborem energii. Oznacza to, że sprzęt szybciej się rozładuje.

Wiele osób przed pierwszym zakupem zadaje sobie pytanie 300 lumenów czy to dużo. Odpowiedz będzie uzależniona od przeznaczenia. Jeżeli pragniesz używać latarki w czasie biegania lub wieczornych spacerów 300 lumenów jest wystarczające. Jeżeli jednak planujesz nocną jazdę na rowerze, czy też inne aktywności, które wymagają bardzo szybkiego przemieszczania się zainwestuj w latarkę o mocy 500 lumenów.

Jaką latarkę wybrać, aby była dopasowana do twoich potrzeb 

Jeżeli wciąż zastanawiasz się jaką latarkę wybrać postaraj się wyobrazić wszystkie okoliczności w jakich będzie użytkowana. Przykładowo, jeżeli będziesz spędzał dużą ilość czasu poza kempingiem, biwakiem powinieneś zabezpieczyć się wilgocią wybierz model wodoodporny. 

latarki

Z kolei, jeżeli latarka będzie używana w obecności innych osób pomyśl o modelach umożliwiających rozpraszanie światła. Dzięki temu nie będziesz razić współtowarzyszy. jeżeli jednak sprzęt będzie używany do biegania zadbaj, aby system mocujący był wystarczająco wygodny.

Jeśli szukasz odpowiedniej latarki koniecznie sprawdź ofertę sklepu internetowego Castorama:

https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/przedluzacze-i-akcesoria/ladowarki-latarki/latarki.html

Powiązane posty