Każdy zestaw komputerowy przeznaczony do obsługi najbardziej zaawansowanych edytorów wideo czy, co ważniejsze dla wielu z was, gier w najwyższej rozdzielczości potrzebuje jakościowego chłodzenia. Producenci prześcigają się w stosowaniu coraz to wydajniejszych wentylatorów i systemów chłodzących cały osprzęt.

Niestety, nieważne jak skuteczne chłodzenie będzie, takie układy jak CPU czy GPU potrzebują dodatkowej pomocy, dzięki której komponenty silnie nagrzewające się będą miały jak najlepsze połączenie z elementami odprowadzającymi ciepło. W tym celu stosuje się pasty termoprzewodzące. Uzupełniają one mikro nierówności i gwarantują o wiele większą powierzchnię przewodzenia ciepła.

W jaki jednak sposób znaleźć ten idealny produkt? Aby pomóc wam w wyborze, przygotowaliśmy dla was ranking past termoprzewodzących 2024. Znajdziecie w nim pięć bardzo ciekawych i szeroko ocenianych produktów. Podczas wyboru, kierowaliśmy się tak istotnymi elementami jak na przykład przewodność termiczna, temperatura pracy, gęstość i lepkość. Dodatkowo, istotne okazały się waga, cena oraz stosunek wagi do ceny.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      
Pasta termoprzewodzaca Thermal Grizzly Kryonaut

Thermal Grizzly Kryonaut

9.9

Średnia

Allegro Logo
 
empik logo
PASTA TERMOPRZEWODZACA ARCTIC MX 4 2019 4G

ARCTIC MX-4 2019

9.8

Średnia

Allegro Logo
 
empik logo
ARCTIC SILVER 5

Arctic Silver 5

9.7

Droga

Allegro Logo
 
empik logo
AAB COOLING TG2 4g. PASTA TERMOPRZEWODZACA

AAB COOLING TG2-4g

9.6

Średnia

Allegro Logo
PASTA TERMOPRZEWODZACA SB HC 151

SB HC-151

9.5

Tania

Allegro Logo

Pasta termoprzewodząca Thermal Grizzly Kryonaut

ranking fotelików samochodowych 15-36

Wyborem numer jeden w naszym zestawieniu jest pasta od firmy Thermal Grizzly. Model Kryonaut TG-K gwarantuje niezwykle wysoką wydajność, które potwierdzają parametry oraz szereg pozytywnych opinii użytkowania.

Opisywana pasta termoprzewodząca gwarantuje nam najlepszą w całym zestawieniu przewodność cieplną. Wynosi ona 12,5 W/mk, co jest nawet dwukrotnie lepszym wynikiem niż w przypadku niektórych innych past.

Co ciekawe, tak wysoka wydajność pozwala paście na bycie wykorzystaną w najtrudniejszych warunkach, nawet w środowisku przemysłowym. Pasta idealnie radzi sobie w przypadku odprowadzenia ciepła z podzespołów podkręcanych oraz pracujących pod niezwykle dużym obciążeniem.

Dodatkowo istotną cechą tego rozwiązania jest brak przewodności elektrycznej. Oznacza to, że przy nakładaniu nie musimy martwić się o powstanie zwarcia i uszkodzenie sprzętu. Dodatkowo musimy mieć na uwadze długi termin przydatności.

R

Zalety

• Bardzo dobra wydajność cieplna;
• Długoterminowa trwałość;
• Brak przewodności elektrycznej;
• Lepkość na poziomie 120-170 Pas gwarantuje nieprzywieranie pasty.
• Bardzo duża gęstość.
Q

Wady

• Bardzo mała tubka;
• Wysoka cena;
• Kiepski stosunek ilości do ceny.

Co ciekawe, gęstość modelu Thermal Grizzly jest także jedna z lepszych i wynosi 3,7 g/cm3. W połączeniu z ogromnym zakresem temperatury pracy, stawia to pastę Kryonaut na czele. Pod względem efektywności, zdecydowanie najlepsza pasta termoprzewodząca w rankingu 2024.

Należy jednak pamiętać, że w oferowanej tubce znajdziemy jedynie 1 gram zawartości. Lepkość pasty także nie jest zbyt zachwycająca. Oprócz tego, cena jest wysoka. Z tego względu stosunek ceny do ilości otrzymywanego produktu jest dosyć kiepski.

PASTA TERMOPRZEWODZĄCA ARCTIC MX-4 2019 4G

ranking fotelików samochodowych 15-36 testy

W kolejnym produkcie otrzymujemy o wiele lepszy stosunek ilości pasty do ceny, gdyż w podobnej cenie mamy aż czterokrotnie więcej produktu. Dodatkowo warto pamiętać, że jest to jedna z bardziej zaprawionych firm jeśli chodzi o produkcję tego typu produktów.

Przewodnictwo ciepła nieco gorsze niż w przypadku zwycięzcy rankingu, gdyż wynosi 8,5 W/mk. Jest to jednak dalej bardzo dobry rezultat, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę wysoką lepkość na poziomie 870 poise oraz gęstość, która wynosi 2,5g/cm3.

Dodatkowo należy pamiętać, że pasta charakteryzuje się bardzo wysoką trwałością. Spowodowane jest to zastosowaniem związków srebra i miedzy, a nie silikonu. Innymi słowy, mamy gwarancję, że nawet po kilku latach pasta będzie spełniała swoje zadanie.

Oczywiście kolejną zaletą jest brak przewodnictwa elektrycznego, co także wpływa na bezpieczeństwo sprzętu i eliminuje możliwość wystąpienia zwarcia. Jest to zdecydowanie jedna z najlepszych past, jakie możemy kupić.

R

Zalety

• Prosta w aplikacji;
• Dobra wydajność cieplna;
• Bardzo duża lepkość;
• Dobry stosunek ilości produktu do ceny.
Q

Wady

• Nieco gorsze osiągi w przypadku bardzo dużych obciążeń.

Pasta ta nie oferuje jednak tak wysokiej wydajności jak poprzednia. Z tego względu będzie ona nieco gorzej sobie radziła w ekstremalnych warunkach oraz wysokich temperaturach pracy.

Mniejsza gęstość sprawia jednak, że to wybór o wiele odpowiedniejszy dla osób nie wprawionych w nakładaniu past oraz niekorzystających z tego typu produktów na co dzień. Jest ona bowiem o wiele prostsza w aplikowaniu.

Pasta termoprzewodząca Arctic Silver 5

ranking fotelików samochodowych 15-36 kg

Kolejnym ciekawym wyborem, który oferuje bardzo dobry stosunek wagi do ceny w całym zestawieniu, jest pasta Arctic Silver 5. Oferuje ona bardzo dobry skład, w którym większość to srebro. Odpowiednia gęstość ułatwia nakładanie. Co ciekawe, w połączeniu z wieloma pozytywnymi opiniami, jest to jedna z ciekawszych ofert na rynku z roku 2024.

Kolejna recenzowana pasta oferuje nam dobrą przewodność termiczną. Wynosi ona 7,5 W/mk, a więc jest to w miarę dobry wynik. Dzięki temu pasta bardzo dobrze radzi sobie podczas pracy z prawie każdą konfiguracją sprzętową.

Zakres temperatury wynosi natomiast od -50 do 130 stopni Celsjusza. Jest to z pewnością wystarczający zakres, jeśli chodzi o codzienne użytkowanie komputera – nawet w przypadku bardziej wymagających gier. Warto pamiętać, że pasta może cieszyć się tak dobrą wydajnością dzięki swojemu składowi.

Znajduje się w niej do 65% srebra, a pozostała część to najwyższej jakości komponenty ceramiczne. Te zastąpiły tradycyjne i budżetowe wypełniacze silikonowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu, pasta nie przewodzi prądu, a więc nie musimy martwić się o zwarcie spowodowane pastą.

Oczywiście pamiętajmy, że jest to idealne rozwiązanie wyłącznie do standardowej pracy. Mocno podkręcane chipsety oraz bardzo długie utrzymywanie się temperatury na poziomie 90-100 stopni Celsjusza może w dosyć szybki sposób doprowadzić do wyschnięcia pasty.

R

Zalety

• Bardzo duża pojemność;
• Świetny stosunek ceny do ilości otrzymywanego produktu;
• Duża zawartość srebra;
• Nie przewodzi prądu.
Q

Wady

• Przewodność termiczna na jedynie akceptowalnym poziomie;
• Może sobie nie radzić przy bardzo dużych obciążeniach.

PASTA TERMOPRZEWODZĄCA AAB COOLING TG2-4g

ranking fotelików samochodowych 15-36 kilogramów

Kolejnym renomowanym producentem past termoprzewodzących jest AAB. Model Cooling Thermal Grease 2 to bardzo dobra pasta termoprzewodząca, która zaskakuje nas niską ceną oraz dużą pojemnością, a także gęstością gwarantującą optymalną pracę przez wiele lat.

Produkt jest bardzo tani, co w połączeniu z pojemnością pasty wynoszącą 4g daje nam bardzo dobry stosunek otrzymywanej ilości produktu do ceny. Oprócz tego, na uwagę zasługuje gęstość. Wynosi ona 3,73 g/cm3. Sprawia to, że pasta od firmy AAB jest jedną z najgęstszych w zestawieniu 2024.

Ma to oczywiście niebagatelny wpływ na trwałość pasty. Producent gwarantuje aż 8 lat optymalnej pracy. Z pewnością trzeba traktować tak długi okres z przymrużeniem oka i liczyć na maksymalnie czteroletnią wydajność.

Musimy jednak pamiętać, że pasta oferuje bardzo słabą lepkość, bo na poziomie 85 Pas. Co prawda oznacza to, że bardzo łatwo będzie ją ściągnąć z komponentu przy wymianie. Jednakże, nie będzie oferować tak dobrych osiągach, jak pasty o większej lepkości.

Przewodność termiczna tego produktu wynosi 5,6 W/mk, co nie jest najlepszym wynikiem. Innymi słowy, pomimo długoletniej, optymalnej pracy, pasta nie poradzi sobie przy największych obciążeniach.

R

Zalety

• Bardzo dobry stosunek ilości produktu do ceny;
• Niska cena;
• Bardzo trwała pasta;
• Łatwo zmyć przy nakładaniu kolejnej porcji.
Q

Wady

• Niska przewodność termiczna;
• Nieco gorsza wydajność niż u konkurencji.

PASTA TERMOPRZEWODZĄCA SB HC-151

dobry fotelik samochodowy 15-36 kg

Jeżeli zależy nam nie tylko na tanim, ale także sporym opakowaniu pasty termoprzewodzącej, to model SB HC zdecydowanie przypadnie nam do gustu. Jest to idealne rozwiązanie dla każdej osoby, która w głównej mierze korzysta z komputera w sposób biurowy czy biznesowy i nie potrzebuje najwyższej wydajności.

Oferowana pasta idealnie sprawdza się w przypadku prostych i mało wymagających prac komputerowych. Przy średnim obciążeniu pomaga odprowadzać ciepło wystarczająco wydajnie, aby uniknąć niepożądanych awarii.

Należy jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie bardzo budżetowe. W przypadku bardziej wymagających prac, pasta po prostu sobie nie poradzi. Mowa tutaj nawet o wymagających grach bez podkręcania taktowania.

Jest to jednak najtańsze rozwiązanie, które oferuje niesamowity stosunek ilości otrzymywanego produktu do ceny. Za każdy gram zapłacimy aż dziesięć razy mniej, niż w przypadku zwycięzcy rankingu. Biorąc pod uwagę jak budżetowe jest to rozwiązanie oraz dobrą wydajność przy niskim obciążeniu, jest to najlepsza pasta do procesora komputera pracującego w biurze.

R

Zalety

• Bardzo tania pasta;
• Najlepszy stosunek ilości otrzymywanej pasty do ceny;
• Świetnie radzi sobie w warunkach biurowych.
Q

Wady

• Nie nadaje się w przypadku dużego obciążenia;
• Wydajność poniżej przeciętnej.

Pasta termoprzewodząca jaką wybrać, aby wspomóc nasz sprzęt

Najlepsza pasta do procesora to taka, która w bardzo skuteczny sposób wspiera układy odprowadzające ciepło. Dba również o stabilną i niską temperaturę. Dodatkowo musi przecież oferować nam niską cenę, a także być prosta w nałożeniu. Jaka pasta termoprzewodząca jednak spełni wszystkie te wymagania?

Poszukując odpowiedniego produktu, musimy pamiętać o kilku istotnych parametrach. Wpływają one na jakość pracy oraz na długotrwałość. Przede wszystkim musimy szukać past z wysoką przewodnością cieplną. Oprócz tego, warto także pamiętać o lepkości oraz o gęstości.

Oprócz tego, bardzo dobra pasta termoprzewodząca to taka, która nie przewodzi elektryczności oraz gwarantuje długoterminową trwałość. Oczywiście stosunek ilości do ceny będzie równie istotny, szczególnie jeśli planujemy nakładać pastę na wiele komponentów. Dodatkowe informacje odnośnie past termoprzewodzących znajdziecie tutaj: https://ekspert.ceneo.pl/pasty-termoprzewodzace-do-chlodzenia-procesorow-jak-schlodzic-procesor-poradnik.

najlepszy fotelik samochodowy 15-36 kg

Wydajność pasty najważniejsza

Na wydajność pasty wpływa szereg parametrów, lecz najważniejszym jest przewodność cieplna. Wyraża się ją w metrach na wat i kelwin i to głównie od tej wartości zależy jak skutecznie pasta radzi sobie z przenoszeniem ciepła z elektronicznych komponentów na elementy odprowadzające ciepło.

Najlepsze pasty oferują wydajność termiczną na poziomie 12-13 W/mk, co gwarantuje bardzo dobre przewodnictwo. Co ciekawe, tak duża wydajność pozwala paście na wykorzystanie jej nawet w środowisku przemysłowym. Minimalna akceptowalna przewodność cieplna powinna wynosić w przybliżeniu 5,5 W/mk, lecz zaleca się szukać nieco lepsze pasty.

Pasta termoprzewodząca Thermal Grizzly Kryonaut

pasta termoprzewodząca opinie

PASTA TERMOPRZEWODZĄCA AAB COOLING TG2 4g

pasta termoprzewodząca zalety i wady

Pamiętajmy także o gęstości

Kolejnym parametrem, który może pomóc w poprawie jakości odprowadzania ciepła, jest gęstość. Wartość ta wynosić może od 2 g/cm3 aż do 4 g/cm3. Im pasta gęstsza, tym lepsze są jej właściwości. Oczywiście należy pamiętać o tym, że gęsta pasta jest także trwalsza.

Niestety, razem z gęstością rośnie także trudność aplikowania. Trudności z nałożeniem i nieprawidłowe rozprowadzenie może nawet doprowadzić do pogorszenia wydajności i podwyższenia temperatury.

Lepkość pasty to kolejny ważny parametr

Wyrażana w jednostkach Pas, lepkość odpowiada za to z jaką siłą pasta przywierać będzie do procesora. Od lepkości pasty zależy przede wszystkim jak trudno taką pastę przyjdzie nam później ściągać. Jednakże, im bardziej lepka pasta termoprzewodząca, tym lepsze jej właściwości.

Jeśli zdecydujemy się na pastę o niskiej lepkości, to nie będziemy musieli martwić się o jej późniejsze ściągnięcie i domywanie komponentu. Oczywiście mniej lepka pasta to także nieco gorsze osiągi.

PASTA TERMOPRZEWODZĄCA ARCTIC SILVER 5

tania pasta termoprzewodząca

PASTA TERMOPRZEWODZĄCA SB HC-151

PASTA TERMOPRZEWODZĄCA SB HC 151

Stosunek ilości pasty do ceny

Większość produktów oferowanych przez producentów dostępne są w bardzo małych aplikatorach w formie strzykawki. Gwarantuje to bardzo proste nakładanie oraz pewność, że nie naniesiemy zbyt dużej ilości pasty na dany element. Warto natomiast pamiętać, że pojemność tych produktów może się różnić i to dosyć znacząco.

Najmniejsze pasty oferowane są w pojemnikach 1 gramowych. Są to oczywiście niezwykle wydajne i bardzo polecane oferty. Jednakże, jeśli nie potrzebujemy najlepszych osiągów i będziemy korzystać z komputera w sposób umiarkowany, to warto także pomyśleć o stosunku ilości pasty do ceny.

Jaka pasta najlepsza? Zastosowanie pasty termoprzewodzącej

Teraz już wiesz jaka pasta termoprzewodząca będzie najlepszym rozwiązaniem do waszej konfiguracji sprzętowej. Miej na uwadze, że podczas wyboru ważne okażą się wszystkie wyżej opisane parametry. Jeśli nie chcecie poświęcać dodatkowo czasu na zapoznanie się z poradnikiem zakupowym, zachęcamy was do wybrania jednego z produktów zrecenzowanych w naszym zestawieniu z 2024 roku.

Zwycięzcą rankingu zostaje Pasta termoprzewodząca Thermal Grizzly Kryonaut. Gwarantuje ona najwyższą wydajność pod względem przewodności cieplnej oraz niezwykle wysoką gęstość. W połączeniu z bardzo dużym zakresem pracy, jest to z pewnością produkt warty uwagi.

Powiązane posty

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

pasta termoprzewodząca
Average rating:  
 0 reviews