Lornetki to urządzenia całkiem uniwersalne. Wykorzystywane są nie tylko przez myśliwych lub wojskowych, ale też przez fanów obiektów astronomicznych czy też zwykłych ludzi podczas oglądania widowiska z oddali. Nic więc dziwnego, że zakup tego urządzenia jest ważny i wiele osób pragnęłoby zakupić jak najlepszą opcję do własnego użytku. Z tego właśnie względu trzeba wiedzieć jak wybrać dobrą lornetkę.

Niestety, zakup sprzętu świetnego do wszystkiego jest niemożliwe. Inne parametry będzie miała lornetka astronomiczna, a inne lornetka wojskowa. Inne jeszcze lornetka myśliwska. Dlatego zanim podejmiemy decyzję, warto wiedzieć czym powinna charakteryzować się najlepsza lornetka na świecie i co zrobić, aby taką kupić. W celu ułatwienia podjęcia decyzji, przygotowaliśmy dzisiejsze zestawienie 2024.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      
LORNETKA MYSLIWSKA COMET ZOOM 21 260x60 WOJSKOWA 1

COMET ZOOM 21-260x60

9.9

Średnia

Allegro Logo
LORNETKA MYSLIWSKA KANDAR 12X42 NOC NOCNA WOJSKOWA 1

KANDAR 12X42

9.8

Średnia

Allegro Logo
LORNETKA WOJSKOWA MYSLIWSKA EXTRA ZOOM I ETUI 1

SX BK-7

9.7

Tania

Allegro Logo
PROF LORNETKA SURVIVAL WODOODPO 40x22 BAK4 YMS BT2 1

BAK4 YMS-BT2

9.6

Średnia

Allegro Logo
LORNETKA SURVIVAL DZIEN NOC 10X25 BAK4 APL PB10X25 1

BAK4 APL-PB10X25

9.5

Tania

Allegro Logo
MEGA LORNETKA SURVIVAL WODOODP 50x25 BAK4 YMS BT10 1

BAK4 YMS-BT10

9.5

Tania

Allegro Logo
Lornetka Delta Optical Voyager II 10x50 WA 1

Delta Optical Voyager

9.3

Droga

Allegro Logo
 
empik logo
 

Na liście znalazło się aż 7 produktów. Każdy z nich został szczegółowo zrecenzowany. Warto odnotować, że w rankingu pojawiły się wyłącznie te produkty, które charakteryzowały się odpowiednim wykonaniem, bardzo trwałym i komfortowym designem, kompaktowością i lekkością, a także dobrym polem widzenia i ostrością. Nie mogliśmy oczywiście zapomnieć o przybliżeniu i średnicy obiektywu, a także konstrukcji pryzmatów.

Najlepsza lornetka na świecie? LORNETKA MYŚLIWSKA COMET ZOOM 21-260×60 WOJSKOWA jest zdecydowanie jedną z najlepszych na rynku!

lornetka termowizyjna

Lornetka myśliwska COMET ZOOM 21-260×60 to profesjonalny sprzęt z dużym i regulowanym zoomem. Posiada ona płynną regulację przybliżenia, czyli ZOOM od 21x do 260x. Lornetka ta ma bardzo szerokie zastosowanie, między innymi w astronomii, podczas polowań czy obserwacji ptaków, na imprezach sportowych, koncertach, bądź też do użytku domowego.

Ten typ lornetki charakteryzuje się bardzo solidnym wykonaniem. Posiada między innymi gumową warstwę ochronną, która zabezpiecza układ optyczny przed różnego rodzaju uszkodzeniami podczas przypadkowego upadku czy też uderzenia. Ogromną zaletą lornetki myśliwskiej COMET ZOOM 21-260×60 jest duży obiektyw. Optyka to co prawda BK-7, lecz i tak świetnie sobie radzi z prawie każdym zadaniem.

Lornetka ta jest wyposażona ponadto w powłoki antyrefleksyjne Multi Coated, które zapewniają doskonałą widoczność na dużych odległościach. Dodatkowo gwarantują najwyższą jakość obrazu nawet przy stosunkowo słabym oświetleniu i trudnych warunkach atmosferycznych.

Ważnym aspektem jest średnica obiektywów lornetki: wewnętrzna wynosi 50 mm, zaś zewnętrzna to 62 mm. Pole widzenia liniowe wynosi 47m/1000m. Model ten jest wyposażony w układ pryzmatów Porro. Funkcja przybliżania, czyli ZOOM, odbywa się za pomocą dźwigni w prawym okularze.

Model ten jest poręczny, jego wysokość to 20 cm, a szerokość 19,3 cm. Waga to około 800 g, więc jest to sprzęt stosunkowo ciężki. Dodatkowo lornetka posiada wyjście na statyw – 1,4’’.

R

Zalety

• Bardzo duży obiektyw;
• Posiada powłokę antyrefleksyjną Multi Coated;
• Stosunkowo duży ZOOM;
• Świetne opcje regulacyjne.
Q

Wady

  • Jest stosunkowo ciężka.

LORNETKA MYŚLIWSKA KANDAR 12X42 NOC NOCNA WOJSKOWA to kolejna ciekawa propozycja 

lornetka 10x50

Lornetka myśliwska Kandar 12×42 HD BaK-4 to przede wszystkim spektakularne możliwości obserwowania przyrody. Gwarantuje to wysoka wydajność optyczna. Lornetka posiada 12-krotne przybliżenie oraz jest wyposażona w obiektyw o średnicy 42 mm. Jest to sprzęt o wszechstronnym zastosowaniu, w tym między innymi w myślistwie, turystyce, astronomii, żeglarstwie, obserwacji zwierząt, podczas wydarzeń sportowych, wędrówek, polowań, podróży.

Dzięki temu, że ten model lornetki ma szklaną optykę BaK-4, jak i również wielowarstwowe powłoki antyrefleksyjne na wszystkich powierzchniach szklanych, lornetka zapewnia niezwykle dobrą transmisję światła, co w rezultacie przekłada się na bardzo ostry i jasny obraz aż do krawędzi pola widzenia. Warto zaznaczyć, że powłoki ArmorTek wykorzystane na zewnętrznych powierzchniach optycznych, w które wyposażony jest ten model lornetki, gwarantują bardzo dużą odporność na wszelkiego rodzaju zadrapania oraz uszkodzenia.

Optyka HD Bak-4 gwarantuje niesamowicie ostry, przejrzysty, a przede wszystkim naturalny obraz. Z kolei wykorzystanie pryzmatu dachowego pozwala na znaczne zmniejszenie gabarytów lornetki. Model ten jest ponadto wykonany z odpornego materiału – aluminiowy korpus jest pokryty dodatkowo trwałą powłoką neoprenową.

Lornetka została także wyposażona w muszle okularowe typu Twist-Up, co pozwala na wygodne dopasowanie okularów lornetki do indywidualnych potrzeb użytkownika. Warto mieć na uwadze także to, że lornetka ta służy do obserwacji nie tylko w dzień, ale również w nocy.

R

Zalety

• Szklana optyka HD BaK-4;
• 12-krotny ZOOM;
• Ostrość obrazu aż po same krawędzie pola widzenia;
• Muszle okularowe typu Twist-Up.
Q

Wady

  • Stosunkowo wysoka cena.

Ponadto, LORNETKA WOJSKOWA MYŚLIWSKA EXTRA ZOOM I ETUI może okazać się ciekawym wyborem

najmocniejsza lornetka na rynku

Lornetka wojskowa myśliwska Extra ZOOM to wysokiej klasy, profesjonalny sprzęt. Został on wykonany w technologii High Grade, która gwarantuje najwyższy poziom jakości obrazu. Model ten jest do użytku wszechstronnego, służy nie tylko do obserwacji ptaków. Lornetka została wyposażona w duże obiektywy, które zapewniają obraz najwyższej jakości. Średnica obiektywu tego urządzenia to 55 milimetrów.

Warto zauważyć, że średnica źrenicy wyjściowe to 20 milimetrów, a długość tejże źrenicy to od 60 do 80 milimetrów. Sprzęt ten posiada pokrętło do regulacji ostrości. Znajduje się ono na mostku pomiędzy tubusami lornetki. Dodatkowo została ona wyposażona w korekcję wady wzroku, która jest umieszczona na prawy okularze.

Model posiada 7-krotny ZOOM, co może być wadą tego sprzętu, gdyż uniemożliwia patrzenie na obiekty znajdujące się w dużo większej odległości. Szklana optyka BK-7 nie jest najlepszą opcją, lecz zastosowano tutaj powłoki antyrefleksyjne Multu Coated. Dlatego mamy tutaj do czynienia z redukcją refleksów świetlnych. Gwarantują one również poprawę transmisji światła, co z kolei zapewnia uzyskanie obrazu najwyższej jakości.

Lornetka posiada solidny i metalowy szkielet, który został pokryty gumą. Gwarantuje to pewny chwyt bez ryzyka wyślizgnięcia się sprzętu z ręki. Dodatkowo model ten został wyposażony w sznurek, który umożliwia noszenie lornetki na szyi. Zabezpiecza on ponadto lornetkę przez przypadkowym upadkiem na ziemię i rozbiciem się.

R

Zalety

• Dodatkowa regulacja ostrości oka;
• Centralne ustawienie ostrości;
• Szklana i wielowarstwowa powlekana optyka.
Q

Wady

  • Stosunkowo małe powiększenie (7-krotne).

PROF LORNETKA SURVIVAL WODOODPO 40×22 BAK4 YMS-BT2 to kolejna atrakcyjna produkcja – tym razem na każdą pogodę! 

dobra lornetka

Lonetka Survival Wodoodporna 40×22 BAK4 YMS-BT2 jest niezwykłym pod wieloma względami modelem. To urządzenie, które można użytkować nie tylko podczas polowań czy obserwacji ptaków, ale jest również przydatne na co dzień. Sprawdzi się zatem także, jeśli jest się entuzjastą outdooru i pragnie się być bliżej natury.

Lornetkę wyróżnia na tle innych dostępnych na rynku modeli przede wszystkim kompaktowy rozmiar oraz mała waga. Wymiary tego modelu to 93 mm x 105 mm x 43 mm. Waga tego sprzętu to wraz z opakowaniem zaledwie 170 g. Dzięki czemu sprzęt ten można zawsze i wszędzie mieć pod ręką. Lornetka jest nie tylko poręczna, ale również i dyskretna, co w wielu sytuacjach może okazać się jej niezwykłym atutem.

Lornetka ma niezwykle łatwe ustawianie ostrości. Jej ogromną zaletą jest wielka moc, a dokładniej mówiąc duże pole widzenia 2000/20000 metrów. Średnica soczewki tej lornetki to 22 milimetry. Posiada ona stosunkowo duże przybliżenie, gdyż 10-krotne.

Dzięki specjalnej konstrukcji, lornetka gwarantuje bardzo dobry chwyt. Ma ona bowiem antypoślizgową powłokę. Została ona wykonana z wysokiej jakości materiałów, które zabezpieczają ją przez przypadkowymi urazami mechanicznymi. Materiał wewnętrzny tworzy stop aluminium, zaś zewnętrzny – guma. Lornetka jest wodoszczelna, co jest jej ogromną zaletą. Konstrukcja jest odporna na deszcz, zachlapanie czy nawet krótkie zanurzenie w wodzie.

R

Zalety

• Kompaktowy kształt i rozmiar;
• Duże pole widzenia;
• Wodoszczelna.
Q

Wady

  • Stosunkowo wysoka cena.

Oprócz tego, warto też sprawdzić LORNETKA SURVIVAL DZIEŃ NOC 10X25 BAK4 APL-PB10X25

lornetka myśliwska

Lornetka Survival Dzień Noc 10×25 BAK4 APL-PB10X25 to sprzęt, którego ogromną zaletą jest przede wszystkim kompaktowy rozmiar. Dzięki temu można ją użytkować praktycznie zawsze i wszędzie. Gwarantuje ona dobre widzenie nie tylko podczas polowań czy obserwacji ptaków, ale również podczas codziennego użytkowania.

URządzenie cechuje bardzo łatwe ustawianie ostrości, co jest z pewnością jego zaletą. Średnica soczewki duże lornetki to 25 milimetrów, zaś soczewki małej, czyli okularowej, to 15 milimetrów. Lornetka gwarantuje przybliżenie 10-krotne. Zastosowanie zielonego filmu na soczewkach w lornetce gwarantuje rozjaśnienie obrazu nawet przy słabym oświetleniu.  To znaczy, że urządzenie to można z powodzeniem użytkować również wieczorami albo w nocy.

Model tej lornetki jest wyjątkowo poręczny, ma niską wagę i bardzo małe rozmiary. Wymiar po złożeniu to 10 x 12 x 6,5 centymetra. Waga lornetki w opakowaniu to zaledwie ok. 180 g, a więc to jedna z ważniejszych zalet. Przy czym sprzęt ten posiada wielką moc, gwarantuje bowiem duże pole widzenia, to znaczy 114/1000 metrów.

Lornetka posiada specjalną konstrukcję, która zapewnia bardzo dobry chwyt. Posiada ona dodatkowo antypoślizgową powłokę, która zabezpiecza lornetkę przed niekontrolowanym wypadnięciem z dłoni użytkownika, nawet w gorące dni.

Została ona również wykonana z wysokiej jakości materiałów, co sprawia, że lornetka jest odporna na przypadkowe urazy mechaniczne, które mogą powstać przy nagłym upadku czy uderzeniu. Materiał wewnętrzny stanowi stop aluminium, zaś zewnętrzny – tworzywo ABS.

R

Zalety

• Kompaktowy rozmiar;
• Możliwość obserwacji obiektów w nocy;
• Duże pole widzenia;
• Niska waga.
Q

Wady

  • Stosunkowo wysoka cena.

Należy też pamiętać o kolejnej propozycji, a mianowicie MEGA LORNETKA SURVIVAL WODOODP 50×25 BAK4 YMS-BT10

W naszym zestawieniu pojawiła się także Lornetka Survival 50×25 BAK4 YMS-BT10, czyli alternatywa, której dużą zaletą jest kompaktowy rozmiar. Dzięki temu można mieć ją zawsze pod ręką. Jest ona nie tylko poręczna, ale również i dyskretna. Dlatego też ten model sprawdzi się zarówno podczas obserwacji ptaków czy natury, jak i również podczas codziennego użytkowania w mieście.

Sprzęt ma niezwykle łatwe ustawienie ostrości obrazu, co zapewnia komfort z jego użytkowania. Średnica soczewki, w którą została wyposażona lornetka, to 25 milimetrów. Jest to wyjątkowo poręczna lornetka, która ma nie tylko stosunkowo małą wagę, ale także małe rozmiary. Jej wymiary to 100 mm x 110 mm x 55 mm. Waga lornetki w opakowaniu to około 320 g, co na tle innych dostępnych na rynku kompaktowych modeli może zostać uznane za wadę, gdyż jest to ciężar większy niż zazwyczaj spotykana.

Model ten charakteryzuje wielka moc. Dostępne pole widzenia to 131/1000 metrów. Powiększenie, które gwarantuje lornetka jest dziesięciokrotne. Lornetka Survival posiada specjalną konstrukcję, która gwarantuje użytkownikowi bardzo dobry chwyt. Została ona wykonana z wysokiej jakości materiałów oraz dodatkowo wyposażona w antypoślizgową powłokę, która gwarantuje lepszą przyczepność sprzętu do dłoni użytkownika. Atutem lornetki jest to, że posiada ona konstrukcję odporną na deszcz, zachlapanie czy krótkie zanurzenie w wodzie.

R

Zalety

• Kompaktowy rozmiar;
• Bardzo duże pole widzenia;
• Wodoszczelna.

Q

Wady

• Stosunkowo ciężka jak na kompaktową lornetkę.

Lornetka Delta Optical Voyager II 10×50 WA to jeszcze inna opcja o ciekawej charakterystyce

Lornetka Delta Optical Voyager II 10×50 WA jest sprzętem o dobrych własnościach optycznych przy stosunkowo niskiej cenie. Charakteryzuje ją dopracowanie pod względem mechanicznym oraz optycznym. Bardzo ważne jest również płynne działanie ustawienia ostrości, jak i regulacja rozstawu okularów. Model ten posiada komfortowo wyprofilowane muszle oczne oraz uchwyt lornetki, dzięki któremu możliwe jest długotrwałe obserwowanie danych obiektów.

Lornetka ma konstrukcję optyczną systemu Porro, jak i również soczewki i pryzmat BK7 (K9) wykonany z wysokiej jakości szkła. To wszystko powoduje, że sprzęt ten gwarantuje użytkownikowi jasny oraz ostry obraz o naturalnych barwach. Obiektywy tej lornetki mają uniwersalną średnicę, czyli 50 mm. Zapewniają one powiększenie dziesięciokrotne.

Regulacja ostrości w lornetce Delta Optical Voyager II 10×50 WA jest centralna, dodatkowo zamontowana została w tym urządzeniu korekcja wzroku na prawym okularze. Lornetka gwarantuje pole widzenia na 1000 metrów. Układ optyczny lornetki jest zamknięty w lekkie i wielowarstwowej obudowie.

Jest ona dodatkowo pokryta gumą, by zapobiegać ślizganiu się sprzętu w dłoni. Jest to sprzęt wodoodporny, co zabezpiecza go przed zachlapaniem czy deszczem. Dodatkowo posiada możliwość mocowania statywowego.

R

Zalety

• Niska cena;
• Możliwość korekcji wzroku;
• Odpowiednio wyprofilowane muszle;
• Wodoodporność.
Q

Wady

• Stosunkowo duża waga urządzenia.

Dobra lornetka, czyli co powinna mieć? Poradnik zakupowy 2024

Nieważne czy szukamy lornetki astronomicznej czy też wojskowej bądź do użytku na co dzień. Zawsze istotne jest zweryfikowanie kilku parametrów, które to odpowiadają za użyteczność urządzenia w danym terenie. Dlatego bardzo istotne jest upewnienie się, że mamy pojęcie – choć cząstkowe – o każdym atrybucie i cesze szczególnej, które to mogą ostatecznie wpłynąć na atrakcyjność urządzenia.

Z tego właśnie względu przed rozpoczęciem poszukiwań trzeba określić jaki dokładnie model mamy na celowniku. Czasami wystarczy nam bardzo prosta i stosunkowo budżetowa lornetka 10×50. Czasami jednak pragniemy zakupić lornetkę z dalmierzem, a w jeszcze innych kwestiach interesuje nas termowizja. Gdy już określimy nasze zapotrzebowanie, czas sprawdzić dostępne parametry i atrybuty.

Pierwszym z nich jest oczywiście pole widzenia. Oprócz tego, bardzo istotne dla jakości obrazu jest zweryfikowanie zastosowanych powłok antyrefleksyjnych bądź też innych dodatkowych nowinek technicznych. To jednak odpowiedni układ pryzmatów, a także szkło optyczne odgrywa najważniejszą rolę podczas zakupu idealnej, najmocniejszej lornetki na rynku. Więcej informacji znaleźć możemy też tutaj: https://www.wgl.pl/blog/jak-wybrac-lornetke-poradnik.html

Lornetka 10×50, 50×25 czy inna?

Dwie wyżej wymienione zestawy liczb odnoszą się do powiększenia, jakie dana lornetka oferuje i do średnicy obiektywów. Są to powiązane ze sobą parametry, które w prosty sposób określają na jakich dystansach sprzęt będzie w stanie zagwarantować stosunkowo dobry obraz oglądanego obiektu. Dla przykładu: lornetka 10×50 oznacza, że mamy do czynienia z produktem o maksymalnym przybliżeniu dziesięciokrotnym, gdzie średnica obiektywu wynosi 50 mm.

O ile powiększenie to bardzo prosty parametr wskazujący nam z jakim powiększeniem mamy do czynienia, tak warto wiedzieć, że średnica obiektywu wpływa na jasność oglądanego obiektu. Dalej znajdujące się obiekty muszą być oglądane przy wystarczająco dobrym świetle – szczególnie jeśli powiększenie jest bardzo duże. Dlatego wraz z większym powiększeniem rośnie też i średnica obiektywu.

Oczywiście nie wolno zapominać też, że w przypadku zakupu lornetki myśliwskiej musimy pamiętać o wczesnych czy też późnych porach wycieczek, a wtedy jasność odgrywa jeszcze istotniejszą rolę. Szczególnie się to sprawdza w przypadku funkcji zoom, która pozwala na regulację powiększenia.

LORNETKA WOJSKOWA MYŚLIWSKA EXTRA ZOOM I ETUI

najmocniejsza lornetka na rynku

LORNETKA SURVIVAL DZIEŃ NOC 10X25 BAK4 APL-PB10X25

lornetka myśliwska

BK-7 czy BaK-4? Co nieco o optyce

Dwa wyżej wspomniane oznaczenia odnoszą się do zastosowanego pryzmatu optycznego, czyli w skrócie od zainstalowanych szkieł. BK-7 oznacza szkło borokrzemowe, a BaK-4 to kron barowy. Druga opcja jest droższa z uwagi na lepszą jakość i na niemalże wyeliminowany problem winietowania.

Zjawisko to doprowadza do przyciemnienia, a więc i utraty jakości na brzegach pola widzenia i jest bardzo często spotykane w lornetkach z optyką BK-7 – to szczególnie istotny problem w przypadku produktów z niższej i średniej półki cenowej. Choć BaK-4 jest optyką nieco droższą, to o wiele bardziej polecaną.

Oczywiście ważny jest też układ pryzmatów

Dachowe bądź porro – te dwa układy spotykane są najczęściej i spośród nich mamy tak naprawdę wybór jeśli chodzi o lornetki. To, która opcja jest lepsza, to w bardzo wielu sytuacjach subiektywne odczucie i wybór całkowicie po stronie użytkownika. Zależy to także od preferencji oraz od tego, na czym najbardziej nam zależy.

Jeśli zależy nam na nieco niższej cenie, to porropryzmatyczne lornetki będą nieco tańsze z uwagi na prosty w budowie system. Większy poziom skomplikowania dotyczy układów dachowych, które dodatkowo wymagają lepszej jakości elementów optycznych. Oznacza to, że w celu osiągnięcia podobnej jakości obrazu w lornetce dachowej trzeba zapłacić nawet i 2 razy więcej od alternatywy porro.

LORNETKA MYŚLIWSKA COMET ZOOM 21-260x60 WOJSKOWA

lornetka termowizyjna

Oprócz tego, musimy pamiętać też o świetle i o wadze. Porropryzmatyczne układy są o wiele większe, a co za tym idzie mniej poręczne. Jednakże, straty światłach są w porro mniejsze. Oznacza to, że układ dachowy lepiej sprawdzi się w przypadku dziennej obserwacji, a porropryzmatyczne układy będą lepszą opcją dla lornetki wojskowej.

MEGA LORNETKA SURVIVAL WODOODP 50x25 BAK4 YMS-BT10

lornetka z dalmierzem

Pamiętaj o polu widzenia

To czy przez lornetkę będziemy mogli obserwować bardzo dużo czy “okienko” obserwacji będzie bardzo wąskie zależy przede wszystkim od pola widzenia. Zazwyczaj określane jest ono w postaci metrów na dystansie kilometra, lecz alternatywnie producenci stosują także oznaczenia kątowe.

Podczas wyboru lornetki musimy przede wszystkim pamiętać o tym, że im większe powiększenie, tym mniejsze pole widzenia. Bardzo często jednak producenci oferują nam pole widzenia na poziomie wynoszącym przynajmniej 100 metrów na 1km dystansu przy przybliżeniu 10x i tego powinniśmy się trzymać podczas wyboru idealnej lornetki.

Charakterystycznym punktem jest też wytrzymałość i odporność

Podczas wędrówek po niesprzyjającym terenie musimy zabierać ze sobą trwały i odporny na ewentualne uszkodzenia sprzęt. To właśnie dlatego zakup lornetki z bardzo trwałą obudową jest tak istotny. Im trwalsze rozwiązanie, tym większa pewność, że po kilku miesiącach zakupiona przez nas opcja nie ulegnie zniszczeniu – a elementy optyczne to stosunkowo delikatne elementy.

Dlatego konstrukcja wewnętrzna powinna być stworzona z trwałego stopu aluminium. Oprócz tego, bardzo ważne jest też zweryfikowanie konstrukcji zewnętrznej. W zależności od budżetu, korpus także może być aluminiowy, a nawet zawierać w sobie śladowe ilości cynku.

Oprócz tego, kluczową warstwą będzie również gumowa warstwa ochronna, która nieco redukuje wibracje, a także poprawia ergonomię produktu i polepsza chwyt.

Nie możemy też zapomnieć o klasie odporności i szczelności. Niektore propozycje są wstrząso i pyło odporne, a zdecydowana większość oferuje podstawową ochronę przed zachlapaniem czy deszczem – ten ostatni aspekt jest najistotniejszy i każdy nasz wybór powinien się tym charakteryzować.

PROF LORNETKA SURVIVAL WODOODPO 40x22 BAK4 YMS-BT2

dobra lornetka

Lornetka Delta Optical Voyager II 10x50 WA

lornetka wojskowa

Nie możemy też zapominać o regulacjach i innych funkcjach

Możliwości regulacyjne mogą obejmować nie tylko regulację dioptrii czy ostrości. Coraz częściej oferowane sprzęty gwarantują nam szereg innych funkcjonalności, dzięki czemu zakup lornetki może okazać się bardziej uniwersalny, niż początkowo myśleliśmy. To właśnie dlatego warto spojrzeć też na wszystkie funkcje, jakie oferuje dany produkt.

Jeśli chodzi o samą ostrość, to niektóre produkt gwarantują podział na regulację centralną oraz w prawym okularze. To jeszcze bardziej pozwoli dostosować sprzęt pod nasz użytek. Jeśli pragniemy, to i możliwe jest znalezienie lornetki z funkcją zoom. Jak się pewnie domyślamy, to funkcja pozwalająca regulować przybliżenie – od nawet 20-krotnego przybliżenia do sięgającego zawrotnych 150-180x.

Oprócz tego, warto też wziąć pod uwagę zastosowanie powłok antyrefleksyjnych, a w przypadku bardzo częstego korzystania z lornetki w warunkach o zwiększonej wilgotności, wypełnienie lornetki azotem – to redukuje parowanie szkieł.

Wybór twój padł na najmocniejszy monokular? sprawdź nasz ranking.

Wyposażenie dodatkowe równie znaczące

Zazwyczaj producent oferuje nam bardzo podstawowy zestaw, gdzie oprócz lornetki liczyć możemy wyłącznie na parę dekielków zabezpieczających czy też zwykłe, bardzo kiepskie opakowanie tekturowe. Jeśli jednak poszukamy, to oprócz tego, producent pokusi się o dorzucenie do zestawu wielu atrakcyjnych gadżetów.

Jednym z takich gadżetów jest pasek do zawieszenia lornetki na szyję. Choć to akcesorium stosunkowo tanie, to znalezienie paska idealnie dopasowanego ze względu na design oraz z uwagi na szerokość i mocowanie może być utrudnione. Oprócz tego, warto sprawdzić czy producent nie oferuje też torby ochronnej – wykonanej z nylonu bądź innego wytrzymałego, aczkolwiek w miarę niesztywnego materiału.

LORNETKA MYŚLIWSKA KANDAR 12X42 NOC NOCNA WOJSKOWA

lornetka 10x50

Podsumowanie – jak wybrać lornetkę w roku 2024

Nieważne czy zamierzamy wydać krocie na lornetkę termowizyjną bądź taką z dalmierzem czy też poszukujemy lornetki astronomicznej o zwiększonej średnicy obiektywów – każdy z nas powinien zapoznać się z podstawowymi informacjami i terminologią związaną z lornetkami, aby wybrany przez nas produkt był jak najbardziej dostosowany do oczekiwanego użytkowania.

Jedną z bardziej wszechstronnych opcji jest LORNETKA MYŚLIWSKA COMET ZOOM 21-260×60 WOJSKOWA, która to dzięki regulacji ostrości oraz funkcji zoom czy też możliwości zmiany powiększenia pozwala na obserwację najróżniejszych obiektów – z ogromnych dystansów lub też ze stosunkowo bliskiej odległości. Jest to przy okazji opcja z w miarę niską ceną, a więc to idealny produkt dla amatorów i użytkowników o średnim poziomie zaawansowania.
Oczywiście jako alternatywę przedstawiamy aż 6 innych produktów o różnych parametrach i różnym przeznaczeniu. Dodatkowo zachęcamy każdego do sprawdzenia wszystkich właściwości i cech szczególnych – a to wszystko opisane zostało w poradniku przedstawionym powyżej.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie lornetki wybrać
Average rating:  
 0 reviews