1. Za dużo środków piorących

Więcej znaczy lepiej? Nie zawsze. Nie polecamy stosowania tej filozofii w dozowaniu proszku czy płynu do prania. Skłonność do przesady nie popłaca, chociaż można by pomyśleć, że aby usunąć duże czy trudne plamy niezbędne będzie zwiększenie ilości środków piorących. Rzeczywiście – w przypadku lekko zabrudzonych ubrań możemy użyć mniejszej dawki produktów do prania, ale ich zbyt duża ilość nie poradzi sobie z plamami. Wręcz przeciwnie, pralka nie poradzi sobie z wypłukaniem całości środków. W efekcie otrzymamy ubrania sztywne i nieprzyjemne w dotyku, a ich noszenie może skutkować podrażnieniem skóry.

2. Pranie nieodpowiednich butów w pralce

Korzystając z ułatwiającej życie pralki, czasem zapominamy, że nie możemy wyprać w niej wszystkiego. Podzielone zdania dotyczą chociażby butów. Czy możemy prać je w pralce? Tak, ale nie wszystkie rodzaje. Bez obaw do bębna możemy wrzucić szyte buty sportowe, tenisówki i trampki – o ile nie są klejone. Inaczej sprawa wygląda w przypadku obuwia zamszowego, skórzanego i wszystkich rodzajów klejonych butów. Wysokie obroty i temperatura mogą przyczynić się do popękania naszej ulubionej pary, zmiany jej rozmiaru lub powstania nieestetycznych zacieków.

Więcej o tym, jak prać buty w pralce, dowiesz się z tego artykułu: https://www.neonet.pl/blog/jak-prac-buty.html.

3. Zbyt wiele ubrań na raz

Zapomniałeś o zrobieniu prania przez dłuższy czas i chcesz wyprać je wszystkie podczas jednego cyklu? To nie jest najlepszy pomysł. Przeładowana pralka to kilka problemów: i dla ubrań, i dla samego urządzenia. Po pierwsze, jeśli w pralce znajdzie się zbyt wiele części garderoby, płyn i proszek nie będą w stanie dotrzeć do każdego z nich, w efekcie czego ubrania mogą być nie do końca odświeżone. Co więcej, przeładowanie pralki grozi jej awarią, a więc zawsze kieruj się zaleceniami producenta i wkładaj do bębna tyle elementów, by mogły swobodnie się w nim przemieszczać.

4. Pranie firanek w pralce

Czy firanki można prać w pralce? Tak, ale nie wszystkie rodzaje. Ręcznie warto prać firanki lniane, a także te wykonane z bawełny, tiulu i woalu. Bez względu na materiał, firany z wszelkimi ozdobami, haftami czy naszyciami najlepiej trzymać z dala od pralki. Jeśli posiadasz firanki, które z powodzeniem można prać w pralce, pamiętaj o ich uprzednim namoczeniu. W ten sposób łatwiej pozbędziesz się plam i zacieków. Przed wypraniem firan w pralce lub ręcznie warto zapoznać się z artykułem: https://www.neonet.pl/blog/jak-prac-firanki.html który szczegółowo opisuje, jak postępować.

5. Ubranka dziecięce razem z naszymi

To, jak prawidłowo prać, powinno być szczególnie ważne dla świeżo upieczonych rodziców. Nie każdy wie o tym, że ubranka dla noworodka powinno się prać bezwzględnie osobno – nigdy razem z częściami garderoby pozostałych domowników. Dlaczego? Niemowlęce ubranka, przynajmniej przez pierwsze miesiące, powinno się poddawać wysokiej temperaturze, która poradzi sobie z drobnoustrojami. Spodziewając się dziecka, powinniśmy też zainwestować w osobny proszek i płyn do płukania: bez parabenów, barwników i mocnych substancji zapachowych, które mogą podrażniać skórę maluszka.

Jak prać ubranka dla noworodka? Kompleksowy artykuł na ten temat znajdziesz pod tym adresem: https://www.neonet.pl/blog/jak-prac-ubranka-noworodka.html.