Płyny do prania, odplamiacze, środki do zmiękczania tkanin – to tylko niewielka część produktów, które ułatwiają nam pranie ubrań. Dziś z pozbyciem się uporczywych plam nie mamy większych problemów. Okazuje się jednak, że wiele z nas wciąż popełnia te same błędy, czyszcząc ubrania, buty czy domowe tekstylia. Czego unikać podczas prania?

1. Za dużo środków piorących

Więcej znaczy lepiej? Nie zawsze. Nie polecamy stosowania tej filozofii w dozowaniu proszku czy płynu do prania. Skłonność do przesady nie popłaca, chociaż można by pomyśleć, że aby usunąć duże czy trudne plamy niezbędne będzie zwiększenie ilości środków piorących. Rzeczywiście – w przypadku lekko zabrudzonych ubrań możemy użyć mniejszej dawki produktów do prania, ale ich zbyt duża ilość nie poradzi sobie z plamami. Wręcz przeciwnie, pralka nie poradzi sobie z wypłukaniem całości środków. W efekcie otrzymamy ubrania sztywne i nieprzyjemne w dotyku, a ich noszenie może skutkować podrażnieniem skóry.

2. Pranie nieodpowiednich butów w pralce

Korzystając z ułatwiającej życie pralki, czasem zapominamy, że nie możemy wyprać w niej wszystkiego. Podzielone zdania dotyczą chociażby butów. Czy możemy prać je w pralce? Tak, ale nie wszystkie rodzaje. Bez obaw do bębna możemy wrzucić szyte buty sportowe, tenisówki i trampki – o ile nie są klejone. Inaczej sprawa wygląda w przypadku obuwia zamszowego, skórzanego i wszystkich rodzajów klejonych butów. Wysokie obroty i temperatura mogą przyczynić się do popękania naszej ulubionej pary, zmiany jej rozmiaru lub powstania nieestetycznych zacieków.

Więcej o tym, jak prać buty w pralce, dowiesz się z tego artykułu: https://www.neonet.pl/blog/jak-prac-buty.html.

3. Zbyt wiele ubrań na raz

Zapomniałeś o zrobieniu prania przez dłuższy czas i chcesz wyprać je wszystkie podczas jednego cyklu? To nie jest najlepszy pomysł. Przeładowana pralka to kilka problemów: i dla ubrań, i dla samego urządzenia. Po pierwsze, jeśli w pralce znajdzie się zbyt wiele części garderoby, płyn i proszek nie będą w stanie dotrzeć do każdego z nich, w efekcie czego ubrania mogą być nie do końca odświeżone. Co więcej, przeładowanie pralki grozi jej awarią, a więc zawsze kieruj się zaleceniami producenta i wkładaj do bębna tyle elementów, by mogły swobodnie się w nim przemieszczać.

4. Pranie firanek w pralce

Czy firanki można prać w pralce? Tak, ale nie wszystkie rodzaje. Ręcznie warto prać firanki lniane, a także te wykonane z bawełny, tiulu i woalu. Bez względu na materiał, firany z wszelkimi ozdobami, haftami czy naszyciami najlepiej trzymać z dala od pralki. Jeśli posiadasz firanki, które z powodzeniem można prać w pralce, pamiętaj o ich uprzednim namoczeniu. W ten sposób łatwiej pozbędziesz się plam i zacieków. Przed wypraniem firan w pralce lub ręcznie warto zapoznać się z artykułem: https://www.neonet.pl/blog/jak-prac-firanki.html który szczegółowo opisuje, jak postępować.

5. Ubranka dziecięce razem z naszymi

To, jak prawidłowo prać, powinno być szczególnie ważne dla świeżo upieczonych rodziców. Nie każdy wie o tym, że ubranka dla noworodka powinno się prać bezwzględnie osobno – nigdy razem z częściami garderoby pozostałych domowników. Dlaczego? Niemowlęce ubranka, przynajmniej przez pierwsze miesiące, powinno się poddawać wysokiej temperaturze, która poradzi sobie z drobnoustrojami. Spodziewając się dziecka, powinniśmy też zainwestować w osobny proszek i płyn do płukania: bez parabenów, barwników i mocnych substancji zapachowych, które mogą podrażniać skórę maluszka.

Jak prać ubranka dla noworodka? Kompleksowy artykuł na ten temat znajdziesz pod tym adresem: https://www.neonet.pl/blog/jak-prac-ubranka-noworodka.html.