Pot to wydzielina gruczołów potowych, która składa się głównie z wody i soli, a także szeregu różnego rodzaju związków chemicznych, które na co dzień przebywają w naszym organizmie. Oczywiście pot jest elementem naturalnym, którego uniknąć się nie da i wszelkiego rodzaju jego blokowanie, czy też próby usunięcia nie skończą się zbyt dobrze dla naszego organizmu. Z tego też powodu nie powinniśmy się wstydzić swojej naturalnej strony ciała. Jednakże nie da się zaprzeczyć, że pot ma bardzo ale to bardzo specyficzny zapach. Medycyna udowodniła, że najprawdopodobniej wpływ na to mogą mieć dwa czynniki. Jednym z nich są substancje, które akurat spożywamy, czy też przyswajamy do naszego organizmu (np. alkohol w dużych ilościach) lub choroby mogące wywołać różnego rodzaju zmiany metaboliczne.

Drugim powodem są feromony czyli specjalne substancje semiochemiczne służące do przyciągania płci przeciwnej. Bez względu na to na, którą teorię bardziej się skupiamy w jednym i w drugim przypadku okazuje się, że nadmierny pot niekoniecznie współgra z naszymi ubraniami. W efekcie nawet mogłoby się wydawać solidne pranie nie do końca poradzi sobie z tym jak usunąć zapach potu z naszych ubrań. Dlatego też poniższy artykuł przybliży wam nieco bardziej wam owy problem i wskaże możliwe alternatywne rozwiązania do tego Jak sobie z nim poradzić.

Nieprzyjemny zapach potu na ubraniach – jak się go pozbyć

Poniżej specjalnie dla was przygotowaliśmy kilka całkiem bezpiecznych i łatwych do wykonania w domu rozwiązań, które powinny pomóc wam pozbyć się potu i doczyścić przepocone ubrania. W efekcie omówimy kilka aspektów takich jak:

  1. Pranie w wysokiej temperaturze;
  2. Odpowiednie prasowanie;
  3. Środki naturalne jak chlor i nadmanganian potasu;
  4. Stosowanie sody oczyszczonej.

Decydując się na odpowiednie pranie

Tak naprawdę pranie w wysokiej temperaturze jest rozwiązaniem na wiele problemów związanych z naszymi ubraniami. Niemniej jednak musimy być świadomi pewnego aspektu. Jak wspomnieliśmy wcześniej aspekt powstawania potu, jak i także jego zapachu wynika z kilku czynników. Tutaj należy sprecyzować, że w dużej mierze mogą w nim znajdować się również bakterie, które na skutek rozkładu poprzez znajdowanie się na naszych ubrań mogą dodatkowo potęgować tam zapach. Bakterie wymagają więc odpowiedniego usunięcia. Dlatego też po pierwsze wysoka temperatura podczas prania i używanie odpowiednich środków chemicznych pozwolą na wstępne pozbycie się ich.

Jednakże nawet dobra pralka np. typu ładowana od góry nie zagwarantuje, że usuniemy wszystkie zanieczyszczenia w 100% dlatego też odpowiednie wysuszenie ubrań będzie miał tutaj istotne znaczenie. Nie da się zaprzeczyć, że suszymy ubrania wilgotne. Wilgoć stanowi idealne warunki do reaktywacji bakterii, a wszystko to za sprawą ciepłego, jak i mokrego środowiska. Dlatego też po wypraniu powinniśmy zadbać o odpowiednie rozwiązanie naszych ubrania, by tym samym doprowadzić do dość szybkiego wyschnięcie. Ważne jest to by nie dopuszczać do nadmiernego postoju w wilgotnej pralce zanim je rozwiesić my, czy też nie pozwolić na byle jakie rzucanie ubrań na kaloryfer nie rozdzielając poszczególnych części od siebie.

Niestety aspekt wysokiego prania ma jednak poważny problem, gdyż większość ubrań może być prawna w maksymalnej temperaturze 30 stopni. Ta wielkość nie jest wystarczająco do tego, aby usunąć bakterie. Dlatego też jeśli nie chcemy zniszczyć swoich ubrań powinniśmy wykorzystać odpowiednie prasowanie.

Decydując się na solidne żelazko

W efekcie każde ubranie, które nie nadaje się do palenia w wysokiej temperaturze może zostać z nią potraktowany podczas prasowania. tutaj nie ma wielkiej filozofii wystarczy żelazko starając się unikać nadmiernej ilości pary wodnej bo ta nie działa zbyt korzystnie i te same doprowadzić do całkowitego wyeliminowania rozwoju bakterii by ochronić nasze ubrania przed brzydkim zapachem. Prasowanie ma też to do siebie, że bardzo często stosujemy różnego rodzaju wodę. Tutaj istotne jest by pamiętać, aby zawsze regularnie wymieniać wodę w naszym żelazku. A dodatkowo o ile to możliwe stosować wodę o niskiej zawartości kamienia na przykład taką z specjalnych filtrów. Dzięki temu nie tylko ochronimy nasze ciuchy przed postawieniem różnego to już śladów po kamieniu ale także pozwolimy, aby nasze żelazko działało znacznie dłużej.

Wybierając naturalne rozwiązania

Oczywiście to nie jedyne sposoby na to, aby pozbyć się dziwnego i brzydkiego zapachu z naszych ubrań. Możemy również sięgnąć po bardziej niekonwencjonalne, ale równie skuteczne rozwiązania jakim jest chlor i nadmanganian potasu. Związki te stanowią dość podstawowy punkt wyjścia w chemii w przypadku wielu analiz i są powszechnie dostępne na przykład w drogeriach. W ten oto sposób chlor stosujemy głównie do rzeczy białych i przed praniem moczymy przepocone ubrania w wodzie z dodatkiem tego związku. Nadmanganian potasu stosuje się do rzeczy kolorowych, a zasada jego wykorzystania jest taka sama. następnie po odpowiednim namoczeniu wrzucamy ubrania do pralki i wykonujemy podstawowe rodzaje prania, tym samym całkowicie pozbywając się brzydkiego zapachu.

Jak zniwelować zapach potu

W wśród takich dodatkowych również przydatnych związków wyróżniamy także ocet winny, który działa punktowo. Najlepiej jest przelać go do pustej butelki po płynie do szyb i spryskiwać określone miejsca, które są najbardziej wyraźne. Jego działanie jest na tyle silne, że pozwoli również na odbarwienie plan żółtych, choć z drugiej strony nie zaszkodzi ubraniu kolorowym więc nie trzeba się martwić, że dojdzie do odbarwienia barwy.

Soda oczyszczona idealny punkt wyjścia w każdej kuchni

Soda oczyszczona jest produktem, który sprawdzi się zawsze i wszędzie. Łatwo dostępna i łatwo wykorzystywana praktycznie do każdego aspektu naszego życia. Soda pomaga regulować pH wody i usuwa bakterie. W zasadzie działa to na tej zasadzie, że dosypujemy pół szklanki sody to naszego prania a reszta zrobi się dosłownie sama. Co więcej sodę można także wykorzystać do czyszczenia pralki. Tutaj należy być świadomym, że bardzo często brzydki zapach potu lub też po prostu ubrania może wynikać z tego, że nasza pralkę jest brudna i nagromadziło tam się sporo zanieczyszczeń. Soda oczyszczona jest jednym z tych rozwiązań, które znakomicie sobie poradzą z nimi doprowadzając ją do odpowiedniego stanu.

Kilka słów podsumowania, czyli czym usunąć zapach potu z ubrań

Tak naprawdę przy walce z bakteriami trzeba być dość ostrożnym w szczególności, gdy chodzi tutaj o aspekt zapachowy na skutek wydzielanego potu. Warto też podjąć kilka kroków prewencyjnych, które po prostu ochrona nasze ubrania przed taką sytuacją. Dlatego też istotne jest, aby przepoconych ubrań nie trzymać w koszu na bieliznę przez kilka dni, gdyż w efekcie takiego zachowania stworzymy idealne warunki do rozmnażania drobnoustrojów. Ponadto pamiętajmy, aby przepoconą odzież zawsze regularnie brać najlepiej zaraz po jej zdjęciu, a także prasować i suszyć w odpowiednich warunkach. Tym samym zawsze możemy spodziewać się znakomitego efektu i odpowiedniej świeżości.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak usunąć zapach potu z ubrań - Poradnik
Average rating:  
 0 reviews