Dla kogo jest sprzątanie octem?

Czy zdarzyło Ci się zastanawiać, jak ekologicznie umyć pralkę? Czysta pralka to podstawa czystych ubrań. Jeśli nie chcesz używać do jej mycia chemii, możesz wykonać środek czyszczący samodzielnie. Jest to sposób dla każdego, kto ceni sobie ekologiczne i zdrowe rozwiązania.  Możesz pomyśleć, że zapach octu uniemożliwi Ci sprzątanie w ten sposób. Nie martw się! I na to znajdzie się sposób. W tym artykule podam Ci sprawdzone przepisy na środek czyszczący, byś nie marnowała czasu na przeszukiwanie internetu.

Dodatkowo podzielę się z Tobą sekretem, co robić by umilić Ci sprzątanie octem. Po przeczytaniu tego artykułu, czyszczenie pralki octem stanie się dla Ciebie przyjemnością. Zapraszam do lektury!

Przygotuj się na tworzenie środków czystości

Ocet spirytusowy jest zadziwiająco skutecznym środkiem czystości. Wbrew temu, co często możesz przeczytać, nie mieszaj go z sodą oczyszczoną. Połączenie octu z sodą jest często polecane, w końcu i jedno i drugie ma właściwości czyszczące. Jednak przez połączenie octu i sody powstaje gorąca piana może i zdziała ona cuda w czasie odtykania zlewu, jednak do czyszczenia się nie nada. Powstaje bowiem w ten sposób sól, która osadzać się będzie w bębnie i rurach pralki.

Myślisz sobie, czyszczenie pralki i ocet? Czy to ma sens? Tak. Ocet bowiem nie tylko czyści, ale także jest świetnym odkamieniaczem. Dodatkowo zmiękcza wodę, a więc przeciwdziała osadzaniu się kamienia z wody. Ocet nie tylko potrafi doprać zżółknięte ubrania. Jak już wspomniano jest także idealny do zmiękczania wody. Jeśli więc decydujesz się prać ubrania octem, nie musisz używać ani proszku do prania, a ni nawet płynu do płukania! Nie dość, że czyścisz pralkę, to jeszcze ubrania upierzesz. Dwa w jednym! A co!

Przepis 1

Jak widzisz, do wykonania tego przepisu nie potrzeba wiele. Musisz wlać szklankę octu do szuflady pralki w miejsce, gdzie zazwyczaj wsypujesz proszek. Następnie nastaw tak zwane puste pranie, na najwyższej możliwej temperaturze.

Możesz także wlać szklankę octu prosto do bębna i także włączyć pranie w wysokiej temperaturze. Szybko, ekologicznie, ekonomicznie. Oszczędzasz nie tylko pieniądze, ale i swój czas! Wystarczy wlać ocet do pralki i już!

Z

SKŁADNIKI

  • ocet spirytusowy (około szklanki)
  • szklanka
  • pralka do wyczyszczenia

Jeśli twierdzisz, że jest to bardzo nieekologiczne i przede wszystkim nieekonomiczne, możesz na wysokiej temperaturze wraz z octem wyprać ręczniki, pościel czy np. pieluchy. Nie dodawaj już proszka ani płynu do płukania. Zapach octu został na wypranych ubraniach? Nie przejmuj się również tym! Zapach ten wywietrzeje zanim pranie do końca wyschnie.

Przepis 2

Ocet można wykorzystać także w troszkę inny sposób. Jeżeli z Twojej pralki unosi się dość nieprzyjemny zapach, potrzebujesz:

By uzyskać jeszcze lepszy efekt, możesz po praniu nalać trochę octu na ściereczkę i obmyć wszystkie gumowe elementy pralki. W kołnierzu zazwyczaj jest szczelina, w której może pozostawać woda. Jest to miejsce, z którego może unosić się brzydki zapach. Ocet sobie z nim poradzi!

Z

Składniki

  • ocet
  • ściereczka

Jeżeli jesteś pewna, że nie zniesiesz zapachu octu unoszącego się z pralki, mam dla Ciebie dwie rady.

  1. Po pierwsze pamiętaj, że zapach octu bardzo szybko wietrzeje. Tak naprawdę więc wystarczy po czyszczeniu pralki otworzyć jej drzwiczki i okno w pomieszczeniu, gdzie pralka się znajduje.
  2. Po drugie, jeśli to Cię nie przekonuje, możesz stworzyć ocet zapachowy do sprzątania. Zminimalizuje to nieprzyjemny zapach i sprawi, że czyszczenie pralki stanie się dużo przyjemniejsze.

Przepis 3

Do tego zabiegu trzeba się wcześniej przygotować. Odpowiednio wcześniej musisz do słoika włożyć płatki kwiatów (mogą to być róże, lawenda, bez…) lub skórka cytrusów (pomarańczy lub cytryny). Możesz do tego celu użyć także melisy, mięty, a także szałwii.

Następnie wlej do słoika tyle octu, by dokładnie przykrywał resztę produktów. Teraz wystarczy zamknąć szczelnie słoik i czekać. Różne przepisy podają odmienny czas oczekiwania na nasz zapachowy ocet.

Z

Składniki

  • ocet spirytusowy
  • płatki kwiatów lub skórka z cytrusów (np. pomarańczy)

W czasie od 7 do 14 dni nasz ocet będzie gotowy. Ja osobiście zawsze czekam te dwa tygodnie. Dodatkowo, by wzmocnić efekt, warto co kilka dni wstrząsnąć słoikiem. Po tym czasie odcedź ocet i resztę zawartości słoika. Ocet możesz używać nierozcieńczony (np. stosując jako ocet do czyszczenia pralki) lub rozcieńczać w proporcji 1:1 z wodą.

Jeżeli odkamienianie pralki octem musisz przeprowadzić już, natychmiast, a zapach octu Ci przeszkadza, możesz spróbować jeszcze jednego sposobu. Do zniwelowania zapachu octu możesz użyć olejków eterycznych. Aby cały przepis nadal był naturalny i ekologiczny, ważne by olejki były dobrej jakości.

Olejki eteryczne kupione w aptece mają swoje właściwości lecznicze, więc mogą jeszcze wzmocnić czyszczące działanie octu. Olejek cytrynowy np jest idealny do odkażania. Wraz z octem świetnie poradzi sobie z drobnoustrojami z Twojej pralki.

Przepis 4

Skoro już wiesz, jakich olejków szukać, czas zająć się proporcjami. Zasada jest jedna – im mniej, tym lepiej. Na szklankę octu możesz dodać maksymalnie 10 kropli olejku.

Do przepisu tego nie musisz używać jednego rodzaju olejku. Możesz stworzyć własne, wyjątkowe kompozycje zapachowe. Przepis ten, mimo że olejki świetnie dają sobie radę z zapachem octu, nie jest do końca idealny. Olejek bowiem tworzony jest na bazie oleju roślinnego, a więc unosi się na powierzchni octu.

Z

Składniki

  • szklanka octu spirytusowego
  • kilka kropli naturalnego olejku eterycznego (max 10 kropli)

Oznacza to, że jeżeli będziesz chciała ocet z olejkiem wlać do szuflady pralki, pralka może pobrać sam ocet, a olejek osadzi się na ściankach szuflady. W efekcie będziesz miała octowy zapach pralki i szufladę do umycia. Jeśli jednak decydujesz się lać ocet do bębna, sposób ten będzie dla Ciebie idealny!

Wszystkie te sposoby nadaję się do czyszczenia pralek automatycznych, pralek typu slim jak i również pralek ładowanych od góry.

Czy warto stosować domowe sposoby na pozbycie się przykrego zapachu z pralki

Czyszczenie pralki octem- proporcje

Jak widzisz, jeśli chodzi o czyszczenie pralki octem, proporcje są bardzo proste. Wystarczy szklanka octu na jedno pranie w wysokiej temperaturze. Wspaniałe jest także to, że stosując ocet do czyszczenia, nie musisz używać rękawiczek ochronnych.

Jest on w 100% bezpieczny dla Ciebie, Twojej skóry, Twojego domu i bliskich. Jeśli więc jeszcze nie zdecydowałaś się na czyszczenie octem, koniecznie spróbuj! Jeżeli zaś nieprzyjemny zapach octu stanowił dla Ciebie barierę do spróbowania, wykonaj ocet zapachowy.

Jak się pozbyć nieprzyjemnego zapachu octu do czyszczenia pralki

Mimo, że zapach octu jest bardzo nieprzyjemny, łatwo się go pozbyć. Wystarczy przewietrzyć, lub dodać do niego naturalne substancje zapachowe. Można go także… polubić. Ja osobiście uciekałam, gdy mama używała octu w kuchni. Dziś nie wyobrażam sobie sprzątania bez niego. I mimo, że po myciu muszę wierzyć dom, to przecież o to właśnie chodzi prawda?

W dzisiejszym świecie zapomnieliśmy o jednej ważnej rzeczy. Czysty dom nie ma pachnieć alpejską łąką, czy zielonym jabłuszkiem. Czysty dom nie pachnie. Lub pachnie kwiatami, czy naturalnymi odświeżaczami powietrza. Chemia stosowana od kilku dziesięcioleci w naszych domach może i ma przyjemny zapach. Jednak zastanów się, dlaczego używasz jej w rękawiczkach?

Domowe sposoby na czyszczenie pralki

Dlaczego podczas sprzątania łazienki kaszlesz i kręci Cię w nosie? Dlaczego bez rękawiczek, Twoja skóra jest podrażniona? Ponieważ chemia używana do czyszczenia naszych domów, niekoniecznie jest bezpieczna.

Chcąc używać bezpiecznych środków do czyszczenia domu warto przenieść się wstecz o kilkadziesiąt lat. Przypomnieć sobie, czym sprzątały nasze babcie i prababcie. Sięgnąć po to, co daje nam natura.

Jako młoda mama, która postanowiła nie dać się zwariować przyjemnym zapachom i nie bać się, czy raczkującemu dziecku nic nie będzie od umytej chemią podłogi, mogę dać Ci jedną radę. Zobacz filmik jak wyczyścić pralkę domowym sposobem.

Odkamienianie pralki octem

Nie przejmuj się, co mówią inni. Jeśli w Twoim domu pachnie octem, otwórz okno. Otwórz drzwi pralki i pozwól jej pooddychać. Pralka wyczyszczona octem nie tylko będzie nam służyła dłużej. Dzięki jego właściwością bakteriobójczym i odkamieniającym, nasza pralka stanie się niezawodna, a zapach octu uleci szybko. Pozostawiając pralkę bez żadnego zapachu.

Pozbądź się czarnego osadu z kołnierza pralki, kamienia z rur i bębna. Pozbądź się nieprzyjemnego zapachu i zastąp to wszystko naturalnymi i zdrowymi zamiennikami.

Czy warto postawić na sprzątanie octem

Świadomość naszego pokolenia jest coraz większa. To od Ciebie zależy, czy powietrze w Twoim domu będzie czyste od toksyn i zanieczyszczeń. Warto postawić na sprzątanie octem. Nie tylko pralki. O innych zastosowaniach octu przeczytasz w naszych innych artykułach. Temat ten jest bardzo ważny. Nie chcę truć moich bliskich i sądzę, że Ty również nie. Dlatego warto się w niego zagłębić.

Jeśli uważasz, że temat ten jest ciekawy, a artykuł Ci się przydał, daj proszę znać w komentarzu! Ja życzę Tobie miłego tworzenia chemii gospodarczej i czystego od toksyn domu.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

CZYSZCZENIE PRALKI OCTEM
Average rating:  
 0 reviews