Stało się – kupiłeś swoje wymarzone M! Teraz przyszedł czas na wykończenie wnętrz. I tu pojawiają się pytania: jak tanio urządzić mieszkanie? Korzystać z usług ekipy remontowej? Jakie meble kupić? Podpowiadamy, gdzie szukać oszczędności przy wykańczaniu wnętrz.

Zanim zaczniesz! Kosztorys wykończenia mieszkania

Zanim zaczniesz remont mieszkania lub wykańczanie wnętrz, wykonaj jak najbardziej szczegółowy kosztorys remontu mieszkania. Jeśli chcesz zaoszczędzić, nie powinieneś iść na żywioł, ponieważ łatwo stracić rachubę i wydać za dużo pieniędzy w początkowej fazie wykańczania mieszkania.

Gdy planujesz wykończenie lub remont mieszkania, weź pod uwagę następujące aspekty:

 • określ swój budżet – jakimi finansami dysponujesz lub jaki kredyt możesz zaciągnąć na wykończenie mieszkania;
 • w kosztorysie wymień wszystkie elementy wyposażenia mieszkania, które chcesz kupić, a także koszty materiałów budowlanych;
 • zaplanuj kolejność prac;
 • dolicz do kosztorysu 15-20% kwoty, którą otrzymałeś – zwykle koszt wykończenia mieszkania jest wyższy od przewidzianego.

Wykończenie mieszkania – z ekipą czy samodzielnie?

Niewątpliwym plusem skorzystania z usług ekipy remontowej jest skrócony czas prac. Decydując się na samodzielne wykończenie mieszkania, musisz przygotować się na to, że czas potrzebny na wszystkie prace remontowe, może znacznie się wydłużyć. Z drugiej jednak strony, rezygnacja z usług fachowców (przynajmniej przy niektórych pracach), może przynieść spore oszczędności.

jakoszczedniewykonczycmieszkanie2

Część prac przy remoncie i wykańczaniu mieszkania możesz wykonać samodzielnie. Należą do nich m.in.:

 • malowanie ścian – średni koszt pracy malarza to około 10-15 zł za metr kwadratowy;
 • układanie paneli – na metrze kwadratowym możesz zaoszczędzić 15-20 zł;
 • układanie płytek – wymaga co prawda pewnego doświadczenia, ale nie jest niemożliwe do samodzielnego wykonania. Koszt usługi glazurnika to około 50 zł za metr kwadratowy przy płytkach o standardowych wymiarach (jeśli zdecydujesz się np. na układanie mozaiki, koszt może wzrosnąć nawet do 150 zł).

Nasza rada!

Jeśli chcesz zatrudnić ekipę remontową do wykończenia mieszkania, na najtańsze oferty patrz z dozą nieufności. Jeśli zdecydujesz się na usługi najtańszej firmy na rynku, może okazać się, że poniesiesz jeszcze wyższe koszty – np. na zakup dodatkowych materiałów. Znajdź firmę, która ma pozytywne opinie, a najlepiej taką, z której usług korzystali Twoi bliscy.

Na czym możesz oszczędzić podczas wykańczania wnętrz?

Urządzając wnętrza, możesz zarówno korzystać z produktów najwyższej jakości, które zdecydowanie podniosą koszt wykończenia mieszkania, jak i zdecydować się na używane bądź tańsze meble. Jeśli chcesz zaoszczędzić, skorzystaj z kilku wskazówek:

 • postaw na gotowe zestawy mebli, np. do kuchni, sypialni czy przedpokoju, zamiast zamawiać meble na wymiar;
 • porównuj oferty w różnych sklepach – być może zestaw, który oferuje znany salon meblarski, ma odpowiednik w tańszym, mniejszym sklepie;
 • jeśli przeprowadzasz się z innego mieszkania, wykorzystaj, co się da z elementów wyposażenia, które już masz;
 • wybierz się na pchli targ lub szukaj ofert w internecie – może okazać się, że znajdziesz tam ciekawe meble w dobrym stanie lub elementy, które dodadzą wnętrzom charakteru;
 • postaw na renowację starych mebli – niech w ruch pójdzie papier ścierny lub szlifierka i farby do drewna. Dzięki temu stare meble zyskają drugie życie.

Jeśli chcesz obniżyć całkowity koszt wykończenia mieszkania, szukaj nawet niedużych oszczędności. Sumując wszystkie zaoszczędzone pieniądze, może okazać się, że kwota, która została w Twojej kieszeni, jest niemała. Pamiętaj jednak, aby nie wybierać najtańszych materiałów budowlanych, sprzętów czy sanitariatów, ponieważ mogą one nie przetrwać próby czasu. Szukaj promocji i porównuj oferty z różnych sklepów.

Chcesz wiedzieć więcej na temat cen nieruchomości? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!