Prosty sposób na wyczyszczenie pralki przy użyciu tabletek do zmywarki

O tym, jak istotna jest czysta pralka nie trzeba chyba nikogo długo uświadamiać, podobnie jak nikogo nie trzeba uświadamiać o konieczności regularnego czyszczenia jej. Brud, który osadza się w tym urządzeniu nie dość, że wywołuje u nas wstręt, to może również mieć wpływ na czystość prania, a w skrajnych przypadkach prowadzi do uszkodzeń pralki. Jeśli chcesz więc zaoszczędzić czas, nerwy oraz pieniądze zachęcam do zapoznania się z poniższym samouczkiem. Kto wie może właśnie dzięki czystej pralce nie zbyt lubiana czynność, jaką jest pranie stanie się przyjemnością. A rzeczą moim zdaniem najlepszą w problemie zalegającego brudu w bębnie jest fakt, że do jego rozwiązania wymagane są zaledwie 2 tabletki do zmywarki i odrobina czasu. Jesteś w stanie tyle poświęcić? Biorąc pod uwagę korzyści, jakie daje czysta pralka nie są to wygórowane wymagania.

Czego będziesz potrzebować?

No cóż, nie jest to zbyt skomplikowana czynność. Dlatego i lista potrzebnych rzeczy nie jest nazbyt obszerna.

lista potrzebnych rzeczy

 • 2 tabletki do zmywarki
 • pralkę

Oczywiście to są jedyne potrzebne rzeczy do wyczyszczenia bębna pralki. Jednak dobrze wiemy, że to nie wystarczy, aby mieć czystą pralkę. Przynajmniej raz na dwa tygodnie powinnaś/powinieneś wyczyścić:

 • filtr pralki,
 • uszczelkę w pralce,
 • pojemnik na środki czystości do prania,
 • komorę w której znajduje się pojemnik.

Niech nie przeraża cię, że lista rzeczy, które musisz zrobić, by mieć czystą pralkę jest spora, bo są to bardzo proste rzeczy i jak je wykonać opisze w samouczku poniżej. Dzięki temu dbanie o czystość będzie przyjemniejsze niż Ci się wydaje.

Instrukcja krok po kroku

Czyszczenie bębna pralki za pomocą tabletek do zmywarki

Pierwszym krokiem do czystej pralki jest wyczyszczenie jej bębna. Użycie do tego tabletek do zmywarki gwarantuje dodatkowo oprócz czystości, usunięcie znajdujących się wewnątrz urządzenia bakterii i zarazków oraz nadanie świeżego zapachu.

Przejdźmy do działania, wrzuć do pustego bębna dwie dobre tabletki do zmywarki i ustaw na program z temperaturą 60°C. Po zakończeniu programu otwórz drzwiczki pralki. Dosłownie minuta poświęcona a efekt jest naprawdę zaskakujący.

Czyszczenie filtra w pralce

Jednym z ważniejszych elementów pralki jest filtr. Nie wszyscy wiedzą, że to właśnie on przechwytuje większość brudu, zanieczyszczeń, jak i również przedmioty np.monety, które zawieruszyły się przy przygotowywaniu prania. Jego zatkanie jest bardzo niebezpieczne, ponieważ dochodzi do nadmiernego gromadzenia zanieczyszczeń i wody.

Zlokalizowanie filtra jest dość proste jest on zabezpieczony plastikową nakładką w kształcie kółka i w większości pralek znajduje się z przodu u dołu pralki. By go po prostu wykręcić. W niektórych modelach pralek filtr znajduje się wewnątrz bębna jest od jednak wyraźnie widoczny i wystarczy go po prostu wyjąć. Czyszczenie filtra polega na delikatnym umyciu go pod bieżącą wodą a z miejsca, gdzie jest zamontowany należy wyjąć resztę pozostałości.

Czyszczenie uszczelki w pralce

To zalegający wewnątrz uszczelki brud jest najczęstszym powodem brzydkiego zapachu wydobywającego się z pralki. Brud ten pod wpływem wilgoci oraz wysokiej temperatury zmienia się w pleśń i to przez nią pralka traci świeży zapach. Jeśli już wystarczająco obrzydziłam ci dalsze pranie w takiej pralce bierzmy się za jej czyszczenie.

Będziesz potrzebować

 • 2 szklanki octu
 • 1/3 szklanki sody
 • ręcznik papierowy
 • szczoteczka do zębów

Do wnętrza uszczelki wsyp sodę oczyszczoną, a następnie zalej to octem i poczekaj, aby ocet wchodzący w reakcje z sodą oderwał nagromadzony brud. Pozostałości wytrzyj do sucha ręcznikiem papierowym a z trudno dostępnych miejsc resztki brudu wyciąg za pomocą szczoteczki do zębów.

Czyszczenie pojemnika na środki czystości do prania

Dość istotnym elementem przy czyszczeniu pralki jest wyczyszczenie pojemnika na proszek i płyn. Powodu, dlaczego jest to tak istotne nie muszę chyba nikomu podawać. To tak, gdybyśmy do wyczyszczonej karafki wlali czystą wodę, a następnie zamieszali ją brudną łyżeczką, na której pozostały np. resztki z obiadu. Mały szczegół a potrafi zniszczyć całą pracę, jaką włożyliśmy w wyczyszczenie pralki.

Będziesz potrzebować

 • gąbka,
 • szmatka,
 • szczoteczka do zębów,
 • miska z ciepłą wodą,
 • ręcznik papierowy.

Wyciągnij pojemnik z obudowy pralki i włóż do miski z ciepłą wodą, a następnie za pomocą gąbki i szmatki wyczyść zabrudzenia z wierzchu a w trudniej dostępnych miejscach pomóż sobie szczoteczką do zębów. Po wyczyszczeniu wytrzyj ręcznikiem papierowym do sucha.

Czyszczenie komory, w której znajduje się pojemnik na środki do prania

Szczegółem, który najczęściej zdradza początkujące panie/panów domu jest brudna komora przy pojemniku. Masa osób po wyczyszczeniu całej pralki o tym zapomina. A jak to mówią diabeł tkwi w szczegółach.

Co potrzeba

 • szczoteczki do zębów,
 • mokrej szmatki,
 • ręcznika papierowego.

Gdy mamy już wyjęty pojemnik namoczoną w wodzie szczoteczką do zębów wymyj brud nagromadzony w zakamarkach, a następnie mokrą szmatką zetrzyj wyciągnięty brud, a już na koniec wytrzyj ręcznikiem papierowym i możesz zamontować pojemniczek w komorze.

Wisienka na torcie

Elementem, o którym zapomniałam a jest równie istotny jest już na sam koniec przy pomocy mokrej szmatki i ręcznika papierowego wyczyścić drzwiczki od pralki. I po tym kroku mamy już czystą, pachnąca i wolną od brudu i zarazków pralkę.

Proste prawda? Podobał się samouczek?

Prawda jest taka, że czasowo praca, którą włożymy w wyczyszczenie pralki ładowanej od góry jak pralki typu slim, nie licząc trwania programu, gdy czyścimy bęben zajmie mniej niż przeczytanie tego artykułu. A wszystko dzięki kilku przydatnym trikom zebranym w jednym miejscu. Myślę, że dla czystego i higienicznego prania każdy jest w stanie poświęcić 5-10 minut raz na dwa tygodnie, a już mam pewność, że lepiej jest poświęcić ten czas niż kupować nową pralkę, gdy poprzednia z powodu brudu się zepsuje. Jeśli podobał się artykuł zachęcam do udostępnienia go w mediach społecznościowych oraz do podzielenia się opinią w komentarzach.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

CZYSZCZENIE PRALKI TABLETKAMI DO ZMYWARKI
Average rating:  
 0 reviews