Czysta pralka bez użycia detergentów i specjalnych środków

Pięknie pachnące pranie jest zasługą nie tylko Twojego ulubionego płynu przy proszku do prania. Co jeszcze ma na to wpływ? Otóż, odpowiedź jest bardzo prosta – czysta pralka. Czy jednak wiesz, jak doprowadzić ją do „stanu fabrycznego”, kiedy już zaczniesz zauważać niepokojące oznaki upływu czasu w postaci nieprzyjemnego zapachu? Dobrze wiemy, że sprzęty AGD nie są jednorazowe, ale czy wiemy jak prawidłowo dbać o ich stan i za pomocą jakich środków możemy to robić? A przede wszystkim – czy zdajemy sobie sprawę, jaki bogactwo środków przydatnych do czyszczenia już posiadamy w swoim domu?

W tym artykule zajmiemy się czyszczeniem pralki domowymi sposobami</strong>, a więc używać będziemy tylko substancji, które na pewno posiadasz już w swojej kuchni czy łazience. Bez konieczności kupowania drogich środków chemicznych dedykowanych do tego rodzaju czynności. Co ciekawe, oszczędzisz nie tylko pieniądze! Gwarantuję!

Jak wyczyścić pralkę sodą oczyszczoną?

Tutaj dowiesz się wszystkiego: co musisz przygotować przed przystąpieniem do pracy, jak się za to zabrać (znajdziesz tutaj dokładną instrukcję krok po kroku, dzięki czemu ze wszystkim na pewno sobie poradzisz), jak często należy takie zabiegi wykonywać, a do tego w bonusie dostaniesz mnóstwo porad i wskazówek praktycznych, które ułatwią (i przyspieszą!) sprzątanie na co dzień. Nie tylko czyszczenie pralki, rzecz jasna!

Soda oczyszczona. Czy jest dobra dla pralki?

Soda jest produktem używanym przede wszystkim w kuchni, ale nie tylko tam. Słynie ona również z doskonałych właściwości odkażających. Działa ona skutecznie, ale delikatnie – nie niszczy powierzchni, z którymi ma kontakt. Możesz być zatem pewna, że czyszczenie odbędzie się bez uszczerbku dla pralki.

Poza kamieniem, soda będzie w stanie poradzić sobie z osadem z proszku i płynów do prania, które zalegając w pralce, wzmagają nieprzyjemny zapach. Chyba nie muszę dodawać, że taka mieszanka jest doskonałą pożywką dla różnego rodzaju bakterii i grzybów…  Warto więc raz na jakiś czas zadbać o wnętrze pralki, żeby robienie prania faktycznie miało sens.

Co musisz przygotować?

Pierwszym składnikiem domowego detergentu, który musisz kupić lub znaleźć w czeluściach kuchennych szafek jest soda oczyszczona. Kupisz ją w każdym sklepie z artykułami spożywczymi. Ile musisz jej mieć? Przynajmniej jedną paczkę. Możesz kupić od razu kilka opakowań na zapas, bo czas jej przydatności do spożycia (a w tym przypadku właściwie do użycia) to przynajmniej półtora roku – jeśli przechowujesz ją w fabrycznie zamkniętym opakowaniu.

Jeżeli natomiast znajdziesz otwarte opakowanie i nie jesteś pewna czy soda jeszcze do czegoś się nadaje, możesz zrobić prosty test: do małego naczynia (może nim być plastikowy pojemniczek, niewielki słoiczek albo nawet jego zakrętka czy płaski talerzyk – cokolwiek masz pod ręką) wsyp łyżeczkę proszku i dodaj kroplę octu – jeśli mieszanka zaczyna się pienić, możesz bez przeszkód użyć tej sody. Jeśli nie, niestety zwietrzała i musisz ją wyrzucić.

Kolejnym składnikiem, który na pewno masz w domu, a będzie niezwykle przydatny podczas czyszczenia pralki jest… zwykły ocet spirytusowy. Oprócz zwalczania bakterii, świetnie radzi sobie również z kamieniem. W przypadku kwasu muszę jednak przestrzec o pewnym ryzyku. Zdania fachowców są co prawda podzielone, ale żeby podjąć decyzję, warto mieć pełny ogląd sytuacji. Zatem: ocet jest kwasem, a kwas może niekoniecznie dobrze działać na uszczelki. Tak na pewno stałoby się przy częstym jego stosowaniu bezpośrednio na gumę, ale w przypadku kiedy używamy go w taki sposób jak proszku do prania, a więc ulega rozcieńczeniu i rozkładowi w wysokiej temperaturze, nie powinno mieć to wielkiego znaczenia. Nie będę więc obstawać przy tym sposobie, ale po prostu chciałam pokazać, że takowy również istnieje.

Lista zakupów

  • soda oczyszczona;
  • mydło w płynie;
  • ocet spirytusowy;
  • ulubiony olejek eteryczny;

Jak czyścić pralkę sodą oczyszczoną

Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną jest banalnie proste i zaraz się o tym przekonasz. Najpierw przygotuj sobie wcześniej wymienione składniki tak, żebyś miała pod ręką wszystko, co będzie potrzebne. Wyjmij z pralki pranie, jeśli coś tam jest, ponieważ podczas czyszczenia musi być ona pusta.

Na samym początku przygotuj pastę z sody i mydła w płynie; będzie Ci ona potrzebna do wyczyszczenia szufladki na proszek. Do słoiczka wsyp kilka łyżek sody oczyszczonej, a do niej powoli małymi kroplami dodawaj mydło, ciągle kontrolując gęstość mieszanki. Kiedy w naczyniu będziesz miała już gęstą pastę, możesz przejść do czyszczenia szufladki. Najwygodniej będzie ją wyszorować nieużywaną już szczoteczką do zębów – tak, aby dotrzeć do wszystkich ciężko dostępnych zakamarków. Pamiętaj, że aby czyszczenie pralki było skuteczne, najpierw należy zająć się szufladką, dokładnie usuwając resztki proszku i płynów do prania. Kiedy już skończysz, wypłucz ją pod bieżącą wodą.

Co ciekawe, takiej pasty możesz też z powodzeniem użyć do wyczyszczenia armatury łazienkowej z kamienia. Natomiast jeśli zastąpisz mydło płynem do mycia naczyń, stworzysz środek doskonały do czyszczenia przypalonych resztek jedzenia z wnętrza piekarnika czy tłustego filmu osadzającego na kuchennych płytkach czy okapie w trakcie gotowania.

Kolejnym krokiem będzie już główny punkt naszego poradnika, czyli czyszczenie pralki przy pomocy sody . Jest to banalnie prosty sposób: do pojemnika na proszek lub płyn do prania (uwaga: do prania, a nie do płukania!) wsyp ok. 3/4 szklanki sody i kilka kropel olejku eterycznego, a następnie zamknij pojemnik. Ustaw właściwy program prania, a więc najlepiej taki z 90 stopniami Celsjusza (pamiętaj, że temperatura musi sięgać powyżej 60 st.). Podczas czyszczenia pralka powinna być pusta! Po zakończeniu „prania” otwórz drzwiczki na oścież i pozwól pralce wyschnąć – najlepiej zrobić to na noc, aby woda z wnętrza zdążyła dokładnie odparować.

Czyszczenie pralki octem

Drugim sposobem na czyszczenie pralki, który chciałabym Ci przedstawić jest usuwanie nieprzyjemnego zapachu i kamienia przy użyciu octu. Tak jak w przypadku sody, plusem tej metody jest dokładne odkażenie wszystkich zakamarków, w których zalegają resztki detergentów używanych do prania, a także dodatkowo powstającego w nich kamienia. Wystarczy, że do bębna pralki wlejesz szklankę octu i nastawisz puste pranie na temperaturę 90 stopni. Po jego zakończeniu (tak jak we wcześniejszym punkcie) pozostaw drzwiczki otwarte, aby wnętrze mogło wyschnąć. Warto również przetrzeć uszczelkę przy drzwiczkach szmatką nasączoną octem.

Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym

Czasem może zdarzyć się, że chciałabyś zabrać się za sprzątanie, ale nie masz akurat w domu potrzebnych składników. Co wtedy? Alternatywną opcją dla sody i octu jest… kwasek cytrynowy. Co ciekawe, składnik ten również doskonale poradzi sobie z kamieniem, który osadza się na powierzchniach mających kontakt z wodą, których w pralce przecież nie brakuje.

Jak to zrobić? Musisz postąpić dokładnie tak, jak w przypadku sody. Do pojemnika na pranie wsypujesz 1/3 szklanki kwasku i nastawiasz puste pranie na 90 stopni. Pamiętaj, żeby po jego zakończeniu pozostawić drzwiczki otwarte.

Podane metody możesz stosować naprzemiennie lub dowolnie je łączyć. Plusy naturalnych środków – ciężko jest przedobrzyć!

Jak często czyścić pralkę?

Nie ma jednej konkretnej recepty na utrzymanie pralki w absolutnej czystości. Średnio powinno się ją czyścić przynajmniej raz na miesiąc, ale wszystko zależy od tego, jak często robisz pranie. Nie ma także znaczenie jaka to pralka jest czy czyścisz pralkę typu slim czy pralkę ładowaną od góry Moja częstotliwość to zazwyczaj nawet raz dziennie, więc okres pomiędzy jednym czyszczeniem a drugim jest trochę krótszy. Najlepiej jest po prostu obserwować pralkę, wtedy będziesz najlepiej wiedziała, kiedy zbliża się pora czyszczenia.

Czy warto czyścić pralkę domowymi sposobami?

Jak widzisz, sprzątanie przy użyciu domowych sposobów wcale nie musi być długie i żmudne. Wręcz przeciwnie – aplikujesz środki, włączasz pralkę i masz przynajmniej godzinę spokoju! W sam raz na relaks przy kawie i książce czy ulubionym serialu. Prosto, szybko i skutecznie.  Pamiętać musisz jedynie o systematyczności, żeby Twoje zabiegi miały sens.

Używanie produktów spożywczych, które i tak każda z nas ma w kuchennej szafce, daje nam wiele korzyści, o których nie sposób nie wspomnieć. Pierwszą, którą odczuwamy na co dzień jest niewątpliwie oszczędność znacznych sum pieniędzy, których nie musimy wydawać na środki chemiczne. Kolejną jest fakt, że soda oczyszczona, ocet czy kwasek cytrynowy są nieszkodliwe dla środowiska i dla nas samych. Ile razy sprzątanie chemią z drogerii czy supermarketu skończyło wysypką na skórze dłoni czy twarzy albo jej nadmiernym przesuszeniem? W przypadku środków spożywczych absolutnie nie istnieje taki ryzyko! A sprzątanie z ich użyciem jest równie skuteczne.

Jeśli któryś z przedstawionych przeze mnie sposobów jest dla Ciebie nowością – daj nam znać w komentarzu! Jeśli masz jakieś swoje sekretne patenty na utrzymanie pralki w czystości – podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu! Chętnie je przetestujemy i być może kolejny artykuł będzie inspirowany Twoimi pomysłami! A może masz kogoś, komu ten poradnik mógłby się przydać? Podziel się nim ze znajomymi, udostępniając ten artykuł!

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Czyszczenie pralki Octem
Average rating:  
 0 reviews