Spis Treści
Budowa pralki
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zbudowana jest pralka np. ładowana od góry? Pewnie nie. To jedno z urządzeń domowych, które składają się na absolutne „must have” w naszym gospodarstwie domowym. O ile możemy wyobrazić sobie życie bez zmywarki, tak życie bez pralki — olaboga! Podświadomie zakładamy, że pralka jest nieśmiertelna i żyje sobie swoim własnym życiem, nie wchodząc nikomu w paradę.
Problem zaczyna się, gdy Twoja pralka lub pralko-suszarka się zepsuje. To dopiero niefortunne zdarzenie! Jak taka sytuacja utrudnia życie, wiedzą tylko ci, którzy skazani byli na tonę brudnych ubrań w łazience bądź skorzystanie z pralki przyjaciela.
Ten samouczek przybliży Ci budowę i zasadę działania pralki. Możesz wezwać mechanika, ale po co? Dzięki nam dowiesz się, gdzie jest hydrostat w pralce i jaka jej część nie funkcjonuje w konkretnych awariach.
Jakie są składowe części pralki
Wymienię Ci poniżej parę z nich:
- silnik elektryczny;
- bęben;
- zbiornik pralki;
- łożyska umieszczone na tylnej ściance zbiornika;
- programator;
- termostat;
- grzałka;
- hydrostat;
- pompa odpływowa.
Za siłę napędową pralki automatycznej odpowiada silnik elektryczny. Dzięki niemu maszyna ożywa i jest zdolna wykonywać swoje funkcje. Miejsce, w którym umieszczamy brudne ubrania, nazywa się bębnem. Ten element zazwyczaj wykonany jest ze stali nierdzewnej, co jest kluczowe w funkcjonowaniu tego urządzenia — przecież woda powoduje korozję metali. Bęben znajduje się w szczelnym zbiorniku pralki. Bęben posiada liczne dziurki w swojej strukturze, co umożliwia odpływ wody ze zbiornika.
Na rynku istnieją różne rodzaje pralek — różnica polega na tym, czy maszynę ładujemy od góry, czy od przodu. Jeżeli nasza pralka posiada drzwiczki z przodu, to możesz być pewien, że dwa łożyska znajdujące się tylne od bębna, przytwierdzone są do tylnej ściany urządzenia.
Gdzie jest hydrostat w pralce, pytasz? Zazwyczaj znajduje się on w tylnej części urządzenia. Dzięki niemu możemy regulować ilość zużytej do prania wody. Innym ważnym elementem pralki automatycznej jest programator. To on jest mózgiem całego procesu — odpowiada za po kolei wykonywane czynności.
Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego pralka pobiera zimną wodę, mimo że pierze w określonej temperaturze? Jest to możliwe dzięki grzałce zamontowanej w urządzeniu. Działa ona niezależnie od programatora i opiera się na pracy czujników termicznych. Dzięki temu możemy nastawiać pranie o różnych parametrach, np. krótkie w wysokiej temperaturze.
Ostatnim elementem, który przedstawię w tym artykule, jest pompa odpływowa. Dostarcza ona wodę na początku prania i odpompowuje na samym końcu. Wyposażona jest w filtr, który zatrzymuje wszelkiego rodzaju większe włókienka, a także (dla nieuważnych!) zawartość kieszeni spodni czy bluzy.
Pralka — budowa i zasada działania
1. Silnik pralki
Silniki elektryczne pralek mogą różnić się znacząco od siebie. Wszystko zależy od producenta i jego tajników specyfikacji.
2. Hydrostat
Wymiana hydrostatu w pralce automatycznej wydaje się rzeczą łatwą. Niestety, trzeba się przy tym trochę natrudzić, dlatego samodzielną naprawę polecam jedynie bardziej doświadczonym majsterkowiczom.
3. Pompa
Pompa odpływowa jest częstą przyczyną awarii wielu pralek. Aby jak najlepiej dobrać jej wymiary, zakup element bezpośrednio od producenta.
4. Bęben
Jedna z najczęstszych przyczyn odmawiania przez pralkę posługi. Element ciężki do demontażu i wymiany.
5. Grzałka
Element ten nie powinien sprawiać problemów przy wymianie.
Jak działa pralka automatyczna – podsumowanie
Liczę na to, że dzięki temu samouczkowi dowiedziałeś się już, jak działa pralka automatyczna. To urządzenie wbrew pozorom nie jest bardzo skomplikowane zarówno w obsłudze, jak i w naprawie. Od teraz możesz tytułować się prawdziwym majsterkowiczem — tajemnice pralki automatycznej zostały odkryte specjalnie dla Ciebie.
Co spowodowało, że naszła cię chęć poznania funkcjonowania i budowy pralki od podszewki? Podziel się z nami swoją refleksją w komentarzu. To bardzo przydatna wiedza i cieszę się, że zainteresowałeś się tym tematem. Teraz i Ty możesz być bohaterem swojego domu.
Jeżeli spodobał Ci się nasz samouczek i chciałbyś się nim podzielić z innymi — śmiało! Zachęcam do udostępniania go na Facebooku, Twitterze czy w innych social mediach. Być może Twój kuzyn czy kolega ze szkolnej ławy zostanie wzorowym majsterkowiczem!
Submit your review | |