Jeżeli planujemy budowę domu z co najmniej dwoma kondygnacjami, to nieuniknione będzie wykorzystanie schodów wewnętrznych jako elementu łączącego piętra i umożliwiającego bezproblemowe poruszanie się między nimi. Może jednak będziecie się zastanawiać: jakie schody będą odpowiednie dla mojego wnętrza? A może wystarczy wybrać to, co się nam po prostu podoba? Dosyć tych domysłów, czas na jakieś informacje!

Prosta schody wewnętrzne

Najprostszymi z typów schodów są schody jednobiegowe, które jak sama nazwa mówi – mają jeden bieg. Oczywistą zaletą takich konstrukcji będzie wygoda. Brak w niej jakichkolwiek łamań czy innych spoczników, stąd też zaledwie krótka „wspinaczka” dzieli nas od dotarcia na następne piętro. Na pewno na wygodę wpływa także to, że wszystkie stopnie są jednakowej szerokości, przez co unikniemy tego niekomfortowego „machnięcia się”, obecnego chociażby przy schodach kilku zabiegowych. Niestety, aby nie było tak kolorowo, mają one także swoje wady. Bezsprzecznie najtrudniejszym momentem w tworzeniu projektu jest to, że zajmują one naprawdę dużo miejsca. Ewentualne dopasowywanie pod względem wysokości też może być trudne. Jeżeli strop będzie wyjątkowo wysoki, schody będą bardzo strome i prędzej będą przypominać trap na statek, niż wygodną konstrukcję!

2 1

Dodatkowy bieg

No dobrze, to może warto postawić na coś z większą ilością biegów? Takim pomysłem mogą być schody dwuzabiegowe ze wbudowanym spocznikiem, które wbrew pozorom, są rozwiązaniem bardzo wygodnym i w porównaniu z jednobiegowym poprzednikiem, zajmują znacznie mniej miejsca. Pozwalają one na możliwość odpoczynku na wspomnianym spoczniku, co w przypadku osób starszych może się okazać naprawdę kluczowe dla wygody użytkowania. Niestety, w przypadku tych schodów nie wszystkie stopnie mają tę samą długość. Nie jest oczywiście to tak łatwo odczuwalne, jak w przypadku schodów kręconych jednak dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, że ilość dostępnego miejsca musi być poświęcona na rzecz zmniejszonej wygodzie.

3

Podsumowanie

To, na jaki model schodów się zdecydujemy, powinno nie tylko zależeć od naszego poczucia estetyki, ale również od wielu ważnych kwestii, takich specyfika pomieszczenia czy nawet to, jaka jest struktura wiekowa naszych domowników. Jeżeli będziemy się zastanawiać nad idealnymi schodami, zróbmy to dokładnie i przede wszystkim mądrze. To inwestycja na lata!

Źródło zdjęć: pl.fontanotshop.com