Jedno pomieszczenie może służyć wielu celom. Może to być miejsce, w którym odpoczywamy, pracujemy przed komputerem, gotujemy, spożywamy posiłki itd. Dlatego oświetlenie musi odpowiadać funkcji danego pomieszczenia oraz otoczeniu. O czym należy wiedzieć przed wyborem oświetlenia sufitowego? Odpowiedź znajdziesz w niniejszym poradniku.

– Bez względu na to, do jakich czynności jest przeznaczone dane pomieszczenie, zawsze staraj się wykorzystać w nim trzy rodzaje oświetlenia: ogólne, kierunkowe i akcentujące – radzi pracownik działu oświetlenia w Salonach Agata. – Ludzie często oczekują, że jedno źródło światła – najczęściej oświetlenie sufitowe – zaspokoi wszystkie ich potrzeby. Tymczasem każdy z wymienionych typów pełni określoną funkcję i inaczej spełnia potrzeby – dodaje. Innego światła wymaga sypialnia, w której się wyciszamy, a innego kuchnia. A jakie oświetlenie wybrać do pokoju młodzieżowego, łazienki czy salonu?

Rodzaje oświetlenia

Światło wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie oraz pełni dwie podstawowe funkcje: użytkową i estetyczną. Wyróżniamy:

– oświetlenie ogólne – podstawowy rodzaj oświetlenia w każdym pomieszczeniu. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu lampy sufitowe lub oświetlenie punktowe włączane włącznikiem tuż przy wejściu do pokoju;
– oświetlenie kierunkowe – ma ułatwiać wykonywanie danych czynności jak czytanie, praca przy komputerze, spożywanie posiłków itd. Światło kierunkowe powinno być dostatecznie jasne i skierowane na wybrany obszar;
– oświetlenie akcentujące (dekoracyjne) – eksponuje wybrane elementy we wnętrzu, np. obraz, dekorację, detal architektoniczny. Jego celem jest stworzenie pożądanego klimatu we wnętrzu, wydobycie struktury powierzchni, gra światła i cienia itd.
Oświetlenie sufitowe to najczęściej nasze główne źródło światła, dlatego przed jego wyborem należy dokładnie obliczyć ilość niezbędnych lumenów na każdy m2. Wartość ta jest odmienna dla każdego pomieszczenia.

Lumen a wat

Wcześniej moc emitowanego światła w tradycyjnych żarówkach wolframowych określano jednostką wat (W). Dziś energooszczędna technologia LED jest o wiele częściej wybieranym rozwiązaniem, dlatego moc światła, które emituje żarówka, określa się głównie za pomocą lumenów (lm).

Przykładowo żarówka o mocy 25W będzie odpowiadała modelowi energooszczędnemu o mocy 220 – 250 lumenów, a żarówka 100W – żarówce LED o mocy 1300 – 1530 lm.

Ile lumenów na m2?

Kuchnia to serce naszego domu. To tam przygotowujemy posiłki, dlatego powinniśmy zapewnić ok. 200-400 lm/m2, przy czym przestrzeń nad blatem kuchennych powinna być jeszcze lepiej doświetlona. Podobne zasady obowiązują w przypadku jadalni, gdzie właściwa będzie wartość 500 – 700 lm/m2.

Salon to strefa uniwersalna, dlatego tam stosujemy oświetlenie o mocy 200-400 lm/m2. Mogą to być małe lampy sufitowe w strefie relaksu, a w strefie funkcjonalnej, np. nad fotelem, gdzie czytamy, światło o mocy 400 lm/m2 powinno być wystarczające i bezpieczniejsze dla naszego wzroku.

Łazienka i sypialnia to strefy relaksu. Aby w łazience światło było funkcjonalne, warto wyposażyć ją w żarówki o mocy 300-500 lm/m2, przy czym dodatkowe oświetlenie nad lustrem powinno być mocniejsze, ale dopasowane barwą światła, by nie przekłamywało kolorów skóry. W sypialni wystarczy lampa sufitowa o mocy ok. 250 lm/m2.

Jaka lampa do pokoju młodzieżowego, który jest jednocześnie zarówno strefą relaksu, jak i pokojem do pracy? Przyjmijmy wówczas taki sam schemat, jak w przypadku salonu i zadbajmy o prawidłowe doświetlenie obszaru roboczego.

Podsumowując, lampy sufitowe jako główne oświetlenie w pomieszczeniu, należy dobierać zgodnie z wieloma zmiennymi. Prawidłowe określenie, ile lumenów do jakiego pomieszczenia będzie wystarczające, jest zależne od takich czynników, jak metraż i wysokość pomieszczenia, funkcje, jakie spełnia, a nawet kolor ścian. Ponadto dobre oświetlenie powinno zawsze wykorzystywać wszystkie trzy typy, co zapewni osiągniecie odpowiedniego efektu i wydzielenie stref.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

O czym należy wiedzieć przed wyborem oświetlenia sufitowego?
Average rating:  
 0 reviews