Jesienne liście potrafią być zmorą dla działkowiczów i właścicieli posesji oraz ogrodów. Gdy nadchodzi pora jesienna, opadające liście mogą przykryć cały trawnik, rabaty, czy ścieżki ogrodowe. Jak sobie z nimi radzić? Czy nadają się jedynie do utylizacji, czy też można je do czegoś wykorzystać?

Odwieczny problem ogrodnika i działowca – grabić wszystkie liście w ogrodzie czy zostawić część? Wszystko zależy od miejsca, na którym zalegają liście, to znaczy:

  • Na trawniku bezwzględnie trzeba zebrać wszystkie liście, bo ograniczają one dopływ powietrza i światła do trawy, przez co trawnik może obumierać.
  • Na ścieżkach, podjazdach, chodnikach najlepiej jest zebrać liście, by uniknąć ryzyka poślizgnięcia się na ich mokrej warstwie, gdy spadnie deszcz.
  • Na oczkach wodnych i innych zbiornikach wodnych liście trzeba zebrać z powierzchni wody, bo ograniczają dostęp światła do roślin podwodnych oraz ryb, a gdy opadają na dno, wywołują jego zamulenie i przyspieszają procesy gnicia. Aby uniknąć zbierania ręcznie, można rozwinąć na jesień i zimę siatkę nad powierzchnią wody.
  • Na rabatach i klombach kwiatowych opadłe liście można zostawić, bo nie zaszkodzą kwiatom, a nawet mogą poprawić glebę, stanowiąc naturalną ściółkę i zabezpieczyć rośliny przed mrozem.

Warto też zostawić skupiska liści w dalszych częściach ogrodu, by nornice lub jeże mogły się tam schować zimą przed mrozem. Poczytaj więcej o tym, gdzie, kiedy i jak grabić liście, w specjalnym poradniku:

Zbieranie liści

Gdy już wiesz, na jakim terenie koniecznie musisz zadbać o zebranie liści, to jak się za to zabrać?

Najprostsze rozwiązanie to grabienie za pomocą grabi z kolcami o płaskim zakończeniu i rozszerzanymi ku dołowi. Pamiętaj, by grabić niezbyt wcześnie rano, bo liście są ciężkie od rosy, ani też nie bezpośrednio po opadach deszczu.

Na dużych działkach i ogrodach grabienie ręcznie wszystkich liści jest procesem żmudnym i długotrwałym. Można ułatwić sobie zadanie, korzystając z dmuchawy do liści. Jak działa takie urządzenie? Poprzez wydmuchiwanie strumienia powietrza umożliwia ono zebranie liści w jednym miejscu dosłownie w kilka minut, przy minimalnym wysiłku. Dmuchawa do liści powinna być lekka i mobilna, a przy tym wydajna, jak Kärcher LBL 4, z akumulatorem 36 V, bez baterii, wytwarzający strumień o sile aż 250 km/h. Ta dmuchawa oferuje dwustopniową regulację prędkości wydmuchu, ma ergonomiczną konstrukcję i odłączaną płaską dyszę do bardziej kierunkowego przesuwania liści. Taka dmuchawa sprawdza się nie tylko jesienią, bo pomoże także w porządkach w ogrodzie przez cały rok – ułatwi zebranie skoszonej trawy, przyciętych roślin, kamyków z chodników etc.

Utylizacja jesiennych liści

Liście zebrane, co zatem z nimi zrobić? Można je po prostu wyrzucić – spakować w specjalne worki do odpadów zielonych i wystawić przed posesję, by zabrało je przedsiębiorstw gospodarki komunalnej w wyznaczonym terminie. Możesz także samemu zawieźć je do kompostowni lub składowiska odpadów zielonych. Innym rozwiązaniem jest zakopanie liści w nieużytkowanej części ogrodu na głębokości minimum 30 cm. To dobra opcja, jeśli nie masz możliwości przekazania liści firmie utylizującej odpady zielone, a jest trochę miejsca w ogródku.

Bardzo ważne jest, by pod żadnym pozorem nie palić liści, bo obecnie jest to zabronione przez większość gmin, a ponadto generuje dym szkodliwy dla otoczenia. Palenie liści kiedyś było popularne, ale teraz jest – całkiem słusznie – uznawane za nieekologiczne i grozi mandatem.

Do czego wykorzystać liście?

Szkoda Ci wyrzucać liści, bo jesteś zwolennikiem recyklingu? Dobra wiadomość – nawet opadłe, jesienne liście mogą być przydatne. Wykorzystaj je na kompost. Dzięki niemu użyźnisz glebę w sposób całkowicie naturalny i poprawisz stan roślin.

Liście na kompost muszą pochodzić ze zdrowych roślin, by spełniły swoją rolę jako naturalny nawóz. Nie powinno się wykorzystywać liści z drzew porażonych chorobami grzybowymi, a także z orzecha włoskiego, bo zawierają one substancje hamujące wzrost innych roślin. Liście na kompost zbieraj na pryzmie z gałęziami pod spodem, by zapewnić przepływ powietrza, lub na specjalnym kompostowniku. Ponadto możesz wyłożyć liśćmi rabaty bylinowe i klomby, by ochronić rośliny przed mrozem i zapewnić im naturalny nawóz, bo część takiej kołderki z liści ulegnie rozkładowi.

Powiązane Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak wykorzystać opadłe liście w ogrodzie? Co z nimi zrobić?
Average rating:  
 0 reviews