Producenci narzędzi ogrodowych oferują w 2024 nam w dzisiejszych czasach niezwykle szeroki wybór kos spalinowych, tanich podkaszarek akumulatorowych. Różnią się niemalże każdym parametrem, a co za tym idzie niewprawione oko może z łatwością pominąć kilka ważnych kwestii. W jaki sposób poprawnie znaleźć kosę spalinową?

Przeglądając opinie, kosy spalinowe najczęściej polecane na rynku wyróżniają się kilka charakterystycznymi atrybutami. Aby pomóc wam jednak w wyborze, zdecydowaliśmy skomponować nasze własne zestawienie, które pomoże wam wybrać najlepszą możliwą kosę w określonym progu cenowym.

Artykuł przygotowany przez naszą redakcję został skomponowany bazując na naszym doświadczeniu oraz wiedzy o ogrodowych narzędziach. Zdecydowaliśmy przygotować dla was ranking, w którym znalazło się miejsce dla sześciu kos spalinowych. Kto jest zwycięzcą?

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      
DEMON RQ580

DEMON RQ580

9.9

Średnia

Allegro Logo
 
emagpl logo table
JOHN 6KM

JOHN 6KM

9.8

Średnia

Allegro Logo
POWERMAT PM KS 600H

POWERMAT PM-KS-600H

9.8

Średnia

Allegro Logo
 
emagpl logo table
MAKITA EBH341U 4 SUW

MAKITA EBH341U

9.7

Drogi

Allegro Logo
 
empik logo
ZEFIR MEGA SET

ZEFIR MEGA SET

9.6

Tani

Allegro Logo
NAC ALL543 3KM

NAC ALL543 3KM

9.6

Średnia

Allegro Logo
 
emagpl logo table
 
empik logo

 

Zwycięzcą naszego rankingu z roku 2024 został Demon RQ 580

mikser planetarny ranking

Zwycięzca tego rankingu, czyli Kosa spalinowy firmy Demon RQ580 to uniwersalna, niezwykle efektywna i często polecana kosa spalinowa, która popularnością przebija każdy inny produkt, nawet od uznanej i renomowanej marki.

Jakościowo RQ580 nie odstaje od żadnej innej kosy. Natomiast recenzowany przez nas produkt może pochwalić wysokim komfortem koszenia oraz bardzo efektownym systemem antywibracyjnym, który redukuje wszelkie występujące drgania do minimum. Oznacza to, że nawet najtrudniejsze w dostępie miejsca nie będą dla nas żadnym problemem.

Kolejną zaletą jest bardzo dobrze skonstruowany uchwyt, który dzięki swojej uniwersalności jest świetny dla każdej osoby, gdyż możemy dostosować rękojeść w taki sposób, że będziemy mogli w precyzyjny i w ogóle niemęczący sposób kosić nawet najtrudniej dostępne miejsca.

Jeżeli chodzi o silnik oraz moc, to Demon RQ580 został wyposażony w silnik, który generuje 5,2 KM. Zakres cięcia jest standardowy i wynosi 42 m. Jeżeli chodzi o wagę, to niestety produkt jest cięższy niż pozostałe, alternatywne kosy spalinowe. Waży 9 kilogramów.

Zaletą, która z pewnością przypadnie do gustu wielu osobom jest bardzo bogate wyposażenie dodatkowe. Producenci upewnili się, że każdy użytkownik, który postanowi nabyć ich urządzenie, zostanie również doposażony w dwie głowice żyłkowe, dużą, stalową tarczę, żyłkę zapasową, szelki nośne dla lepszego komfortu, trymer z żyłką zrobiony ze stali, maskę ochronną z dodatkową siatką, 400 ml oleju (w czterech opakowaniach po 100 ml) oraz klucze.

R

Zalety

  • Bardzo bogate wyposażenie,
  • Mocny silnik,
 • Komfortowa w użytkowaniu.
Q

Wady

 • Ciężka.

Jeżeli zwycięzca nie przemawia do nas, to zachęcamy do zapoznaniem się z produktem KOSA SPALINOWA KOSIARKA JOHN 6KM

kosa spalinowa opinie

Tak jak w przypadku uprzednio opisywanego produktu, mamy tutaj do czynienia z bardzo mocnym silnikiem. Jest on delikatnie mocniejszy od zwycięzcy rankingu, gdyż ma on moc 6 koni mechanicznych. Czyni to kosiarkę spalinową firmy John najmocniejszym przedmiotem w naszym rankingu.

John Gardener został przygotowany z myślą o bardziej wymagających zadaniach. Nadaje się do cięcia gęstej i porośniętej trawy, a nawet krzewów czy zarośli. Potwierdzeniem tego faktu jest również napęd kosy, który wykonany został z niezwykle solidnego i odpornego na zniszczenia stalowego kręta, który kończy się wieloklinem. Oznacza to, że podczas koszenia przy użyciu noża, kosa nie traci na efektywności.

Warto również nadmienić, że pomimo relatywnie niskiej ceny, producenci postanowili skorzystać z wysokiej jakości materiałów i wykonać podzespoły z wytrzymałego materiału. Ponadto, technologia RedVib to kolejna zaleta tej kosy. System ten ma za zadanie ograniczyć drgania, które wytwarzane są poprzez silnik kosy. Poprawia to komfort użytkowania, przez co możemy dłużej pracować w ogrodzie.

Waga kosy jest mniejsza, niż w przypadku zwycięzcy rankingu. W zestawie znajdziemy bardzo dużo dodatków i akcesoriów, oraz certyfikat CE, który wskazuje na spełnione wymagania Unii Europejskiej pod względem bezpieczeństwa dla człowieka.

Niestety, z niewyjaśnionych powodów producent dostarcza jedynie rocznej gwarancji, co w porównaniu do innych kos spalinowych jest bardzo krótkim okresem.

R

Zalety

  • Bogate wyposażenie dodatkowe,
  • Mocny silnik, idealny do ciężkich zadań,
 • Mała waga.
Q

Wady

 • Bardzo krótka gwarancja.

Innym produktem wartym polecenia jest bez wątpienia KOSA SPALINOWA 6 KM -POWERMAT PM-KS-600H

kosa spalinowa ranking

Jest to kolejna kosa spalinowa o opiniach głównie pozytywnych z wielu powodów. Najważniejszym z nim jest oczywiście wysoka moc, która oczywiście przekłada się na efektywną pracę oraz możliwość ścięcia nieco bardziej wymagających terenów. Powermat to firma, która ceni sobie wydajność. Z tego powodu producenci opisywanej kosy spalinowej pokusili się o dodatkowe uszczelnienia silnika, które poprawiły osiągi silnika. Było to możliwe dzięki zastosowaniu 2-pierścieni na tłoku.

Jeżeli chodzi o komfort użytkowania, to tak jak poprzednio zrecenzowany produkt, Powermat może poszczycić się wykorzystaniem systemu RedVib. Jest to system antywibracyjny, które redukuje drgania silnika, tym samym zmniejszając dyskomfort użytkowania.

Innym atrybutem chwalonym przez użytkowników jest wytrzymałość, która według producentów oraz wielu osób komentujących ten produkt została osiągnięta poprzez idealną kompozycję stalowych elementów (jak na przykład stalowy pręt z wieloklinem do koszenia nożem) oraz plastików (niepękające, termo utwardzane plastiki) pozwoliło osiągnąć trwałość oraz niezawodność godną innych, dużych firm.

Oprócz tego, produkt ten może pochwalić się bogatym wyposażeniem dodatkowym, w który skład wchodzą, między innymi, rękawice ochronne, pasoszelki, uchwyty ścienne, tarcze tnące, dwie głowice żyłkowe oraz wiele innych.

Problematyczne mogą się jednak okazać kultura pracy oraz fakt, że znalezienie serwisu zajmującego się urządzeniami marki Powermat na wyłączność jest niezwykle trudne.

R

Zalety

  • Bardzo mocna,
  • Bogate wyposażenie,
 • Solidność wykonania.
Q

Wady

 • Trudno dostępny serwis.

Jeszcze innym wyjściem byłoby skorzystanie z MAKITA EBH341U 4 SUW z roku 2024

kosy spalinowe ranking

Jeżeli zależy nam na najwyższej jakości sprzętu ogrodniczego, to z pewnością powinniśmy zwrócić naszą uwagę na produkty przygotowywane przez japońską firmę Makita. Oferują one najtrwalsze, niezawodne, mocne produkty, których podzespoły psują się niezwykle rzadko, jeśli w ogóle.

Opisywany model EBH341U ( z oferty 2024) to czterosuwowa kosa spalinowa, która pomimo o wiele mniejszej mocy, (gdyż wynosi ona „jedynie” 1,5 konia mechanicznego), przewyższa większość modeli efektywnością i gotowością do pracy w nawet najmniej przyjaznych warunkach. Kosa ta spala mniej paliwa i równiej chodzi. Wszystko to jest zaletą silnika czterosuwowego, którego optymalna mieszanka paliwa i powietrza oraz odpowiednie ciśnienie w komorze pozwala na o wiele lepsze osiągi.

Kosa spalinowa z czterosuwem to również o wiele trwalsza jednostka, gdyż wytrzymuje ona ponad dwukrotnie dłużej na polu. Jest to oczywiście spowodowane faktem, że nie potrzeba aż tak bardzo dbać o smarowanie, które w silniku zastosowanym w Makicie model EBH341U jest bardzo dobre.

Jeżeli chodzi o inne atrybuty, to warto zwrócić uwagę na system antywibracyjny oraz wielofunkcyjny uchwyt. Pozwalają one na dostosowanie urządzenia do naszego chwytu i dodatkowo obniżają dyskomfort spowodowany wibracjami. Nie możemy oczywiście zapomnieć o tym, że kosa została zaopatrzona w czterozębny nóż rozdrabniający, który o wiele efektywniej szatkuje trawę w każdej odmianie.

Makita dba również o dodatkowe akcesoria. Nawet jeśli nie jest ich tak dużo, jak w przypadku poprzednich produktów, zestaw został wzbogacony o specjalną uprząż, która pozwala odetchnąć naszym plecom, olej 0,6L do urządzenia, głowicę tnącą typu „Flash Rapid” oraz trzyzębną tarczę tnącą.

Trwałość i najwyższą jakość wszystkich elementów opisanych powyżej potwierdza gwarancja, która wynosi nie rok, nie dwa, ale aż trzy lata! Oznacza to, że przez 36 miesięcy możemy udać się do jakiegokolwiek autoryzowanego serwisu napraw Makita i oddać urządzenie do naprawy. Niestety, wszystkie te zalety wiążą się z jednym, aczkolwiek bardzo dużym minusem – ceną. Jest ona wręcz przytłaczająca, jeżeli porównamy ją do innych kos w tym rankingu. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę inne kosy o takiej charakterystyce, to cena nie powinna nas już tak dziwić.

R

Zalety

  • Niezawodny silnik, na lata,
  • Najwyższa jakość komponentów,
 • Komfort pracy.
Q

Wady

 • Bardzo droga.

Jeżeli jednak poszukujemy budżetowej odpowiedzi dla naszego zwycięzcy, alternatywą wartą uwagi będzie ZEFIR Kosa Spalinowa 5,5KM 5w1 MEGA SET JAPAN

kosy spalinowe ceny

ZEFIR to polska firma, która między innymi, produkuje kosy spalinowe. Jest to dwusuwowa produkcja, która oferuje nam 5,5 KM. Rzeczą, która jednak ją odróżnia od rywali, są obroty. Maksymalna ich ilość na minutę wynosi 12000, co jest o prawie 3000 więcej, niż w przypadku zwycięzcy rankingu.

Polska kosa jest lekka i wygodna w użyciu, a jej niezawodność gwarantują sprawdzone rozwiązania i systemy. Jednym z takich systemów jest system antywibracyjny, który poprawia komfort pracy poprzez redukcję drgań powstających przez nierówną pracę dwusuwowego silnika.

Kolejnym elementem, o którym warto wspomnieć jest wykorzystanie łożyska igiełkowego na korbowodzie. Wykorzystanie ich to świetny pomysł, gdyż wysoko obrotowa kosa spalinowa wywołuje obciążenia poprzeczne, które idealnie są przenoszone przez łożysko igiełkowe.

Oprócz tego polski producent postanowił wyposażyć swoje urządzenie w japońskie części. Znajdziemy tutaj głowicę kontową Japan oraz japoński gaźnik, który spotykany jest w bardzo drogich i wysoce wydajnych kosach spalinowych. Dzięki zastosowaniu eksportowych elementów, mamy pewność, że nie szczędzono na panowaniu kosy ani później na jej budowie.

Zaletą kosy ZEFIR jest niezwykle bogata funkcjonalność, do której wliczyć możemy możliwość regulowania obrotów na kierownicy, szybki demontaż i montaż akcesoriów oraz części zamiennych, wygodna regulacja wysokości kosy czy bogate wyposażenie dodatkowe. W tym wyposażeniu znajdziemy również zestaw eksploatacyjny, czyli zapasową świecę, szarpak, bębny koszące oraz żyłkę.

R

Zalety

  • Polski producent, łatwo dostępny serwis,
  • Duża ilość obrotów na minutę,
  • Lekka i wygodna w użyciu,
 • Bardzo wygodna.
Q

Wady

  • Przeznaczona jedynie do lekkich prac,
 • Głośna.

Kosa spalinowa podkaszarka NAC ALL543 3KM to kolejna kosa, która może was zainteresować

jaką kosę spalinową kupić

Jeżeli żadna z powyższych propozycji nie zainteresowała was, to New American Concept przygotował dla was bardzo interesującą ofertę, która pod względem jakości wykonania nie odstaje od innych, recenzowanych w tym artykule produktów.

NAC ALL543 może pochwalić się silnikiem dwusuwowym o mocy 3 koni mechanicznych. Porównując do innych modeli, jest to raczej niska moc silnika, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę jego pojemność wynoszącą 54 cm3. Tak jak w wielu innych modelach, producenci zdecydowali się na standardową szerokość cięcia żyłki, która wynosi 42 centymetry. Warto jednak zauważyć, że w zestawie do produktu dodano tarczę tnącą, która tnie na szerokość 25,5 centymetrów.

Opisywany NAC to bardzo dobrze urządzenie jeżeli chodzi o kulturę pracy oraz komfort. Jednym z przykładów funkcjonalności urządzenia jest możliwość kontroli mocą. Panel ten został umieszczony na jednej z rękojeści. Co więcej, uchwyt typu „V” jest bardzo często wychwalany i przeglądając opinie, kosy spalinowe z takim uchwytem są najczęściej wybierane, gdyż gwarantuje to bardzo dobrą kontrolę nad urządzeniem.

Co więcej, producenci zdecydowali się wykorzystać również specjalne systemy chłodzące, dzięki czemu nawet po długiej pracy kosa nie traci na efektywności i dalej można korzystać z urządzenia. Standardowa gwarancja, czyli autorzy są pewni wytrzymałości swojego urządzenia przez dwa lata.

R

Zalety

  • Bardzo komfortowa,
  • Efektywna przy niskiej trawie,
 • Funkcjonalna, dwa sposoby cięcia.
Q

Wady

 • Za mała moc do bardziej wymagających prac.

Jaką kosę spalinową kupić? Sprawdź która kosa będzie najlepsza!

W poszukiwaniach najlepszej kosy spalinowe należy wziąć pod uwagę szereg czynników – zaczynając od tak ważnych kwestii jak silnik (moc, pojemność, ilość obrotów na minutę, czy jest to dwusuw czy czterosuw), przechodząc przez funkcjonalność (czyli dodatkowe opcje oraz regulacje), komfort (tutaj mamy na myśli specjalne technologie umilające korzystanie z narzędzi), a kończąc na gwarancji, cenie i innych mniej związanych z samym produktem czynników. Oczywiście warto również sprawdzić czy kosa spalinowa ma opinie pozytywne, negatywne czy mieszane! Jak to zrobić oraz co jest ważne?

Moc silnika jest bardzo ważna

W wielu przypadkach jest to definiujący atrybut, które określa czy dana kosa spalinowa poradzi sobie z cięciem trawy w naszym ogrodzie. Oczywiście na efektywne cięcie ma wpływ nie tylko moc, co dobrze skonstruowany mechanizm oraz odpowiednie ostrza i żyłki. Jeżeli jednak sama moc kosy nie jest wystarczająco duża, to po dłuższej pracy będzie zwalniała i się przegrzewała.

Odpowiednio zbudowany silnik to również gwarancja niezawodności. Z tego względu warto przeszukiwać ranking kos spalinowych w poszukiwaniu urządzeń o sprawdzonych podzespołach z renomą. Jeżeli nie jesteśmy ograniczani finansowo, warto rozejrzeć się za kosami wyposażonymi w silnik czterosuwowy, który jest mniej awaryjny, stabilniej pracuje oraz jest o wiele efektywniejszy i mniej zużywa paliwa.

jaką kosę spalinową kupić

Nie możemy zapominać o funkcjonalności!

Na funkcjonalność składa się szereg czynników – począwszy od panelu kontrolującego prędkość obrotu żyłki i mocy kosy, a kończąc na łatwym demontażu i montażu część zamiennych. Warto również pamiętać o tym, żeby opcje pojawiające się w kosie spalinowej były łatwe w obsłudze i nie przeszkadzały podczas koszenia trawnika.

Nieodzowną częścią funkcjonalności, o której z pewnością powinniśmy pamiętać, jest zaopatrzenie się w kosę, która może się pochwalić systemami antywibracyjnymi oraz specjalnie uformowanymi uchwytami, których rękojeści są idealnie dostosowane do naszych wymagań lub maja możliwość regulacji.

Sprawdźmy również co w zestawie

Coraz częściej rankingi kos spalinowych biorą pod uwagę dodatkowe wyposażenie kosy. Nic dziwnego! Dodatki o wartości kilkuset złotych to coś, o czym nie powinniśmy zapominać. Dodatkowy olej czy zestaw eksploatacyjny to tylko niewielka część tego, co możemy znaleźć.

Producenci ofiarują nam dodatkowe żyłki, dodatkowe ostrza, wymienne części oraz wiele innych akcesoriów. Atrakcyjne mogą się również wydawać maseczki przeciwpyłowe oraz rękawice ochronne, które nie tylko ochronią nasze dłonie przed uszkodzeniem, ale również przed odciskami! Warto również szukać takich kos, które są kompatybilne z paso-szelkami – specjalnymi uprzężami, które są o wiele wygodniejsze niż zwykłe pasy.

kosy spalinowe opinie

Gwarancja kluczem do sukcesu!

Im dłuższa gwarancja, tym bardziej producent urządzenia jest pewny swojego produktu. Przeglądając niejeden ranking kos spalinowych zauważyć możemy jak rzadko recenzenci przywiązują do tego uwagę. Jednakże, jednoroczna gwarancja jest niczym, gdyż tak naprawdę kosa spalinowa będzie w tym czasie używana dwa, ewentualnie trzy razy.

Przy takich urządzeniach warto szukać gwarancji, która trwa minimum 2 lata. Jest to również sposób na potwierdzenie, że firma od wybranej przez nas kosy spalinowej nie boi się dłuższej gwarancji, a co za tym idzie oferują rzetelne produkty.

Dodatkowo warto sprawdzić na jakich zasadach gwarancja obejmuje, gdyż niekiedy gwarancja jest ograniczona przez specjalne programy lojalnościowe, a w innych przypadkach dostępna jest tylko dla niektórych, konkretnych modeli. Przeglądając gwarancje, dobrze jest wybrać z opcją door-to-door, czyli usługa, w której kurier sam podjedzie po nasz sprzęt, a następnie zabierze do serwisu na reklamację.

Kosy spalinowe ceny – czyli ile wydać i jak nie przepłacić?

Cenowo kosy spalinowe różnią się drastycznie. Niektóre modele mogą być nawet kilkakrotnie tańsze od innych. Jest to spowodowane oczywiście charakterystyką oraz jakością wykorzystanych akcesoriów i podzespołów. Nie możemy jednak dać się naciągnąć na za dużą cenę, którą dosyć często oferowana jest przez gigantów na rynku. Przepłacanie za markę nie jest idealnym rozwiązaniem.

Podsumowanie rankingu dobrych podkaszarek spalinowych w sezonie 2024

Ceny kos spalinowych różnią się i to bardzo. Z tego powodu powinniśmy zawsze porównywać oferowane cechy i atrybuty do ceny i sprawdzić jak wygląda stosunek ceny do jakości. Mamy nadzieję, że powyższe porady pomogą wam i będziecie już wiedzieć jaką kosę spalinową kupić!

[kkratings]

Powiązane Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Kosy spalinowe
Average rating:  
 7 reviews
 by Kosier

Jak ma się wprawę to kosa zrobi się szybciej i lepiej niż zwykłą kosiarką. I wszedzie można dojechać. U mnie John Gardener całkiem nieźle sobie radzi. Waga odpowiednia to i dobrze się nim operuje. Gorzej jest z tymi cięższymi, mniej wyważonymi w ręce.

 by koliun

Z kosami spalinowymi to ja mam złe doświadczenia, zdecydowanie bardziej wolę takie zwykłe kosiarki, bo więcej mogą. Co prawda kosy dojeżdżają tam, gdzie nie dojeżdża kosiarka, ale to i tak słabe, żeby kupować taki sprzęt tylko na brzegi. 

 by sitar

MAKITA to spoko firma, podoba mi się, tylko czasem nie jest łatwo dostać takie cudeńko. A i znajdą się tacy, którzy próbują to niestety podrobić i wiele osób się nadziało, w tym kiedyś mój kumpel. Dlatego kupujemy już taki sprzęt tylko w autoryzowanych serwisach. 

 by powermat

Powermat ma też bardzo dobre ceny na kosy i nie tylko. Trzeba na promocję trafić, a sprzęt pierwsza klasa, nic się nie dzieje, wszystko działa. Ogólnie jestem przekonany, że można wiele dobrych modeli znaleźć, tylko trzeba wiedzieć, gdzie szukać. 

 by vlad8200

Dobry ranking, pełen szczegółów i z możliwością oceny, co się dzieje i jak. Prawdopodobnie wasza strona jest najlepszą, jeśli chodzi i tego rodzaju porównania, brawa dla was. 

 by poprostuja

My mamy podkaszarkę, która działa podobnie do kos, ale nie nadaje się do wszystkiego. I wiecie, co wam powiem? Dobrze się to spisuje, mimo że jest nie do końca nowoczesne. To po prostu starszy model, ale całkiem daje radę.

 by calineczka

Jeśli się nie mylę, to o Demonie czytałam u was na stronie wcześniej. I też uważam, że warto kupić, bo nie dość, że jest to naprawdę dobry sprzęt, to jeszcze przede  wszystkim jest dobrze doposażony i wcale nie taki drogi. I może sobie na niego pozwolić każdy, kto chce mieć porządny sprzęt.