Roboty koszące to najnowocześniejszy sposób na pielęgnację trawnika, który zapewnia doskonałe efekty bez wysiłku. Sprawdź, dlaczego warto posiadać kosiarkę automatyczną i jakie korzyści wynikają z jej użytkowania. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni model robota koszącego do ogrodu. Dowiedz się wszystkiego o tych urządzeniach i sprawdź, jak mogą odmienić nie tylko Twój ogród, ale też wyręczyć Cię w codziennych obowiązkach!

Co to jest robot koszący?

Robot koszący to inteligentne urządzenie, które samodzielnie ścina trawę, bez potrzeby jej zbierania. Za pracę odpowiada zaawansowana technologia. Efektem jest doskonały wygląd trawnika każdego dnia i lepszy wygląd trawy. Żadna tradycyjna kosiarka nie zapewnia takich rezultatów.

Liderem i pionierem na rynku automatycznych kosiarek jest Husqvarna, która zaprojektowała funkcjonalne roboty koszące Automower®. Urządzenia poruszają się po ogrodzie dzięki przewodom ograniczającym i doprowadzającym, które wyznaczają obszar pracy oraz ułatwiają dotarcie do stacji ładującej najkrótszą drogą. Nawigacja może być wspomagana także przez fabrycznie wbudowany GPS (modele z serii X-line), który tworzy mapę ogrodu.

Roboty koszące Husqvarna wyposażone są w wydajny system cięcia. Ostre jak brzytwa, obrotowe noże precyzyjnie ścinają trawę, bez jej strzępienia. Drobne ścinki spadają na trawnik. zamieniają się w odżywczy nawóz naturalny. Ponadto kosiarka porusza się w systemie losowym, który jest najlepszym sposobem na efektywne koszenie bez pozostawiania fragmentów nieskoszonej trawy i wyjeżdżonych śladów.

Co więcej, kosiarki automatyczne powstały z myślą o pracy w każdym terenie, bez względu na pogodę i porę. Przy tym wyróżniają się imponująco cichą pracą, bezpieczeństwem użytkowania oraz pełną automatyzacją.

Dlaczego kosiarka automatyczna to doskonały wybór?

Kosiarki automatyczne Husqvarna zostały zaprojektowane, by trawnik każdego dnia był zadbany bez zaangażowania ze strony właściciela ogrodu. Oferują jednak o wiele więcej korzyści.

Trawnik obsługiwany przez robota koszącego jest zawsze równo skoszony, soczyście zielony, gęsty oraz bez mchu i chwastów. Wynika to z jego inteligentnej pracy, która gwarantuje najwyższą jakość koszenia. Regularne ścinanie sprzyja krzewieniu się trawy, a pozostawianie pokosu sprawia, że system korzeniowy ma dostęp do cennych składników odżywczych. Roboty koszące znacząco wpływają na poprawę ogólnej kondycji trawnika. Efekty widoczne są już po kilku tygodniach pracy maszyny.

Roboty koszące Husqvarna wymagają minimalnego wsparcia ze strony użytkownika. Do obsługi wystarczy smartfon i dedykowana aplikacja. Umożliwia to szybkie programowanie harmonogramu pracy czy modyfikację ustawień. Modele wyposażone w funkcję Automower® Connect dają możliwość zarządzania maszyną z każdego miejsca na świecie, a ponadto stają się częścią inteligentnych systemów Smart Home i Smart Garden (Fibaro, Google Home), co maksymalnie upraszcza ich użytkowanie i pozwala na optymalną pielęgnację ogrodu, korzystną dla roślin oraz dostosowaną do potrzeb domowników.

Pełna automatyzacja oznacza, że kosiarki automatyczne wykonują pracę samodzielnie, a my zyskujemy wolny czas. Zamiast kosić trawę przez kilka godzin w tygodniu, można skupić się na ważniejszych i przyjemniejszych zajęciach – spędzić czas z rodziną, zająć się bardziej wymagającymi pracami w ogrodzie lub spokojnie wybrać się na urlop, bez obawy o stan trawnika po powrocie.

Trzeba także podkreślić, że kosiarki automatyczne Husqvarna są przyjazne dla środowiska i otoczenia. Na uwagę zasługuje zaskakująco cicha praca, która nie zakłóca spokoju domownikom i sąsiadom. Zasilanie akumulatorowe eliminuje emisję szkodliwych spalin, zaś realne zużycie energii jest niewielkie, ponieważ roboty są energooszczędne. Praca kosiarek automatycznych nie wymaga zbierania skoszonej trawy, dzięki czemu nie musimy jej utylizować. Dodatkowo maszyny ograniczają również konieczność sztucznego nawożenia.

Husqvarna zadbała także o wygodne serwisowanie. Autoryzowana sieć dilerska zajmuje się kompleksowo konserwacją robotów oraz zapewnia dostęp do oryginalnych części i akcesoriów (np. noże do robotów, wymienne kolorowe obudowy, domki dla robotów, spersonalizowane naklejki). Co więcej, Autoryzowani Dilerzy pomagają w wyborze modelu dostosowanego do potrzeb konkretnego trawnika (przeprowadzają wizję lokalną ogrodu) oraz właściciela, profesjonalnie realizują instalację, a w razie potrzeby udzielają również krótkiego instruktażu obsługi maszyny.

Znajdź najbliższego Autoryzowanego Dilera Husqvarna:
https://www.husqvarna.com/pl/wyszukiwarka-dilerow/

Jak wybrać robota koszącego? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Znakiem rozpoznawczym robotów Husqvarna jest praca w każdym terenie. Oznacza to, że każdy znajdzie kosiarkę dostosowaną do swojego ogrodu i swoich potrzeb. Roboty Automower® sprawdzają się przy pielęgnacji małych i średnich trawników, ale także obsługują obszary o dużej powierzchni, nawet do 5000 m² (lub większych w zależności od liczby robotów).

Ukształtowanie terenu jest bez znaczenia, bowiem roboty Automower® wyróżniają się doskonałą wydajnością w terenie – koszą nawet wzniesienia o nachyleniu aż do 70% (modele z napędem na 4 koła). Sprawnie radzą sobie także z pokonywaniem wąskich przejść (od 60 cm), efektywnie pracują na terenach bogatych w liczne nasadzenia, krzewy, rabaty kwiatowe, czy architekturę ogrodową. Wyposażone są w szereg funkcji, które umożliwiają im wydajną pracę.

Wybierając robota koszącego do ogrodu, należy wziąć pod uwagę 3 najważniejsze aspekty: wielkość powierzchni, ukształtowanie terenu oraz stopień skomplikowania (rabaty, krzewy, architektura ogrodowa, wąskie przejścia, alejki). Im bardziej złożony ogród, tym bardziej zaawansowany technologicznie model kosiarki automatycznej trzeba wybrać, aby jego praca była wydajna, zapewniała najlepszą jakość koszenia, a jej właściciel był usatysfakcjonowany z dokonanego zakupu.

Sprawdź, na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie kosiarki automatycznej

Robot koszący do małego i prostego ogrodu

Automower® 305 to kompaktowy robot koszący, który wyróżnia się doskonałym stosunkiem ceny do jakości. Doskonale sprawdza się do pielęgnacji ogrodu o powierzchni do 600 m². Sprawnie kosi na wzniesieniach o nachyleniu do 40% oraz pokonuje wąskie przejścia.

Robot wyposażony jest w szereg funkcji zapewniających efektywne koszenie. Czujnik pogody optymalizuje czas pracy pod kątem warunków atmosferycznych i tempa wzrostu trawnika. W praktyce oznacza to, że w czasie suszy lub po szczycie sezonu, gdy trawa nie rośnie już tak intensywnie skraca czas pracy. Funkcja automatycznego koszenia po spirali zawsze zapewnia równo skoszoną trawę, gdyż maszyna wykrywa trawę wyższą niż średnia jej wysokość. Ponadto Automower® 305 posiada tryb systematycznego koszenia wąskich przewężeń oraz czujnik mrozu, który automatycznie przerywa harmonogram pracy, aby chronić trawnik i maszynę przed niskimi temperaturami.

Co więcej, Automower® 305 można obsługiwać za pomocą smartfona dzięki funkcji Automower® Connect@Home (łączność Bluetooth z zasięgiem do 30 m). Umożliwia to zaplanowanie harmonogramu pracy czy modyfikację ustawień.

Kosiarka automatyczna do obsługi średniej wielkości terenów

Do pielęgnacji skomplikowanego i rozległego ogrodu o nierównym ukształtowaniu Husqvarna oferuje Automower® 315X, który obsługuje obszary o powierzchni do 1600 m², pokonując przy tym wąskie przejścia i zbocza o nachyleniu do 40%. Ten model powstał z myślą o wymagających użytkownikach.

Automower® 315X posiada wiele inteligentnych funkcji. Kosi po spirali, gdy natrafi na obszar porośnięty trawą wyższą niż średnia jej wysokość. Dostosowuje czas pracy do warunków atmosferycznych i tempa wzrostu trawnika (czujnik pogodowy). Co więcej, robot wyposażony jest w funkcję Automower® Connect (łączność GSM), która umożliwia zdalną obsługę z każdego miejsca na świecie i sprawia, że kosiarkę można łatwo i szybko zintegrować z systemami Smart Home i Smart Garden. Ponadto posiada wbudowany GPS, który wspomaga nawigowanie tworząc mapę ogrodu, a w przypadku kradzieży umożliwia śledzenie maszyny w czasie rzeczywistym.

Automower® 315X podobnie jak wszystkie modele serii X-Line wyróżnia się także designerskim wyglądem, a dla większego bezpieczeństwa posiada reflektory LED oraz gumowy zderzak przedni.

Robot koszący do zadań specjalnych

Husqvarna posiada w swojej ofercie również roboty z napędem na wszystkie 4 koła i unikalną, przegubową konstrukcją. Do użytku przydomowego jest to Automower® 435X AWD, zaś do zastosowań profesjonalnych Automower® 535 AWD. Obydwa modele cechują się doskonałą wydajnością i zwrotnością w wymagającym terenie. Efektywnie koszą zbocza o nachyleniu aż do 70%.

Niezawodny robot koszący Automower® 435X AWD wyposażony jest w szereg inteligentnych funkcji. Posiada wbudowany GPS, czujnik pogody czy zdalne wykrywanie obiektów (zmniejsza prędkość przed przeszkodą dzięki technologii ultradźwiękowej). Ponadto wyróżnia się Automower®️ Access, czyli nowoczesnym interfejsem użytkownika z dużym wyświetlaczem wysokiej rozdzielczości oraz pokrętłem wyboru. Funkcja Automower®️ Connect daje szereg możliwości – m.in. zdalne zarządzanie maszyną z każdego miejsca na świecie oraz integrację z systemami Smart Home i Smart Garden.

Powiązane Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Inteligentne roboty Husqvarna
Average rating:  
 0 reviews