Koszenie trawnika to bez wątpienia jedno z najbardziej znienawidzonych czynności około ogrodniczych. Każdy chce cieszyć się przepiękne skoszonym trawnikiem, lecz nie znajdzie się nikt, kto z pasja zabrałby się za pielęgnację. To właśnie dlatego producenci już od dłuższego czasu usprawniali i rozwijali zautomatyzowany system koszenia, który działa bardzo podobnie do domowych robotów sprzątających z jedną zasadniczą różnicą – tutaj mamy do dyspozycji dobry robot koszący, a nie kosiarkę akumulatorową z akumulatorem i ładowarką.

Niestety, tak jak i w przypadku domowych robotów sprzątających, znalezienie idealnego urządzenia jest bardzo ciężkie. Producenci prześcigają się w produkcji tego typu urządzeń, a co za tym idzie oferują nam ogromną liczbę produktów ze zróżnicowanymi parametrami. Aby więc wybrać bardzo dobry robot koszący trawę, musimy uwzględnić wiele kryteriów.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      
NAC ROBOT Kosiarka AUTOMATYCZNA 1 1

kosiarka automatyczna NAC

9.9

Tania

Allegro Logo
 
empik logo
 
WORX WR141E KOSIARKA ROBOT Koszacy Landroid M500 1

WORX WR141E Landroid

9.8

Średnia

Allegro Logo
 
empik logo
 
KOSIARKA ROBOT INDEGO 350 CONNECT BOSCH 1

BOSCH INDEGO 350

9.7

Średnia

Allegro Logo
 
empik logo
 
Robot koszacy STIGA Autoclip M7 1

STIGA Autoclip M7

9.6

Droga

Allegro Logo
 
empik logo
ROBOT KOSZACY GARDENA SILENO LIFE 1250 SMART 1

GARDENA SILENO LIFE

9.5

Droga

Allegro Logo
 
empik logo
 

W tym celu powstał dzisiejszy ranking kosiarek automatycznych 2024. Znajdziemy tutaj aż pięć produktów, które to pozwalają nam na skuteczną i szybką pracę w ogrodzie przy stosunkowo dużych powierzchniach. Należy mieć na uwadze, że podczas selekcji urządzeń specjaliści mieli na uwadze tak istotne elementy jak Wydajność koszenia i szerokość koszenia, średni czas pracy na baterii i pojemność akumulatora, dodatkowe funkcje i czujniki, opcje regulacyjne, jakość wykonania, a także kulturę pracy.

NAC ROBOT Kosiarka AUTOMATYCZNA

dobry robot koszący

Jedną z najciekawszych opcji jest automatyczny robot koszący firmy NAC przeznaczony do koszenia trawników o powierzchni do aż 800 m2. Kosiarka przychodzi gotowa do uruchomienia w zestawie z akcesoriami do konfiguracji jej manewrów, tj. 150 palików, linka do oznaczenia obszaru roboczego, cztery połączenia linki oraz listwa do pomiaru odległości. Ponadto robot przychodzi ze stacją dokująco – ładującą i kołkami oraz wkrętami do przymocowania jej do podłoża.

Kosiarka pracuje do 90 minut na jednym naładowaniu i kosi z szerokością 18 cm. Wysokość ścinania trawy można ustawić od 20 do 60 mm za pomocą pokrętła. Robot automatycznie wraca do stacji dokującej po skończonej pracy lub kiedy poziom naładowania spadnie poniżej 20%. Istnieje możliwość ręcznego zatrzymania kosiarki – w tym celu wystarczy wcisnąć duży guzik STOP. Urządzenie przerywa pracę także kiedy zostanie podniesione lub przewrócone.

Cykl pracy zaprojektowano na 48 godzin, w tym czasie robot kosi, ładuje się i przechodzi w stan spoczynku. Kosiarkę wyposażono w szereg praktycznych czujników, dzięki którym samodzielnie unika zagrożenia, np. czujnik przechylenia, zderzenia oraz deszczu. Całość waży nieco ponad 8 kg, dlatego cechuje się dobrą przyczepnością.

R

Zalety

• Stosunkowo atrakcyjna cena;
• Długo pracuje na jednym naładowaniu;
• Kosi duże powierzchnie.
Q

Wady

• Czasem się blokuje na niewielkich przeszkodach.

WORX WR141E KOSIARKA ROBOT Koszący Landroid M500

kosiarki automatyczne ranking

Równie atrakcyjną opcją jest robot koszący marki Worx. Urządzenie pracuje w nienagannym stanie – sprzęt ma bardzo dobre parametry robocze, a dodatkowo pozwala na koszenie dużej powierzchni. Robot waży 9 kilogramów i został wyposażony w niezawodny akumulator litowo – jonowy 20 V, 2.0 Ah. Pracuje on, emitując hałas na poziomie 67 dB. Model przeznaczony jest do koszenia trawników o powierzchni do 500 m2.

Robot można sparować ze smartfonem za pośrednictwem odpowiedniej aplikacji i sterować nim z poziomu urządzenia osobistego. Czas całkowitego ładowania to około 1,5 h i po jego upływie kosiarka może nieprzerwanie pracować do godziny. Model cechuje się szerokością roboczą równą 18 cm, wysokość robocza natomiast podlega czterostopniowej konfiguracji od 30 do 60 mm.

Niestety poziom wyposażenia kosiarki nie jest tak dobry jak w przypadku alternatywy numer jeden. Niewątpliwą zaletą kosiarki jest jej zdolność do radzenia sobie z nachyleniem do 35 stopni i wszelkimi kątami oraz trudno dostępnymi powierzchniami. Dodatkowo robot wyposażono w czujnik podnoszenia, upadku i deszczu. O ewentualnym niebezpieczeństwie informuje on alarmem lub samoczynnie się wyłącza i po pewnym czasie wraca do stacji dokującej.

R

Zalety

• Przystępna cena;
• Radzi sobie z trudno dostępnymi powierzchniami;
• Długo pracuje.
Q

Wady

• Bardzo podstawowe wyposażenie.

KOSIARKA ROBOT INDEGO 350 CONNECT BOSCH

dobry robot koszący trawę

Jeżeli chodzi o średnią półkę cenową, z pewnością wart polecenia jest robot koszący marki Bosch. Kosiarka przychodzi w zestawie ze stacją dokującą, kluczem sześciokątnym, kołkami mocującymi (140 sztuk), przewodem ograniczającym o długości 100 metrów, zasilaczem sieciowym oraz dwiema złączkami przewodu ograniczającego.

Ponadto w opakowaniu są karta gwarancyjna ważna przez 36 miesięcy oraz instrukcja obsługi. Robot można połączyć z aplikacją w smartfonie przez sieć Wi-Fi, co ułatwia sterowanie. Na kosiarce znajduje się intuicyjny panel sterowania wraz z wyświetlaczem i duży przycisk awaryjny STOP, który powoduje natychmiastowe zakończenie pracy. Solidne koła radzą sobie z nachyleniem tereny do 27%.

Urządzenie jest stosunkowo ciche, bo emituje hałas równy 63 dB. Robot samoczynnie wraca do stacji dokującej po skończonej pracy i przechodzi w stan uśpienia. W przypadku przewrócenia się zatrzymuje ostrza, natomiast po znalezieniu się poza wyznaczonym obszarem blokuje się i można go uruchomić ponownie tylko po wpisaniu kodu PIN. Jest to specjalne zabezpieczenie antykradzieżowe.

Robota wyposażono w trzy obrotowe noże tnące gwarantujące precyzyjne koszenie. Wysokość cięcia można regulować w trzystopniowej skali od 30 do 50 mm. Kosiarka porusza się w prędkością 40 cm na sekundę. Na jednym naładowaniu jest w stanie skosić do 130 cm2 i pracuje nieprzerwanie do 45 minut.

R

Zalety

• Szybko i dokładnie kosi;
• Specjalny system antykradzieżowy;
• Stosunkowo cicho pracuje;
• Trzystopniowa skala wysokości cięcia.
Q

Wady

• Stosunkowo drogi;
• Dosyć krótki czas pracy na baterii.

Robot koszący STIGA Autoclip M7

kosiarka automatyczna opinie

Osoby chcące mieć robota o eleganckim, klasycznym wyglądzie powinny przyjrzeć się kosiarce automatycznej firmy Stiga. Czarna, połyskująca obudowa robi wrażenie, a żółty pasek z logo dodaje charakteru. Ten model jednak nie tylko wygląda, przede wszystkim doskonale kosi i pod powłoką ma wysokiej jakości elementy, dzięki którym jest niezawodny. Urządzenie przeznaczone jest do trawników o powierzchni maksymalnej 750 m2.

Na tylnej powierzchni obudowy znajduje się ładny i funkcjonalny panel sterowania oraz mały wyświetlacz, nad którym jest przycisk awaryjny służący do natychmiastowego wyłączenia. Robot napędzany jest silnikiem szczotkowym, który zasilany jest akumulatorem litowo – jonowym o pojemności 2 x 2,5 Ah. Średni czas ładowania to 120 minut i tyle samo wynosi średni czas pracy na jednym naładowaniu.

System tnący składa się z czterozębnego ostrza o ośmiu krawędziach tnących. Szerokość koszenia wynosi 25 cm, wysokość natomiast jest regulowana od 25 do 60 mm. Kosiarka kosi spiralnie z prędkością 28 m/min. Urządzenie waży prawie 10 kg. Choć to duży ciężar, co może negatywnie wpłynąć na pokonywanie nierównego terenu, sprawia to, że doskonale trzyma się przy ziemi.

W zależności od terenu i trybu emituje hałas na poziomie od 65 do 72 dB. Dodatkowo kosiarka może połączyć się z telefonem przez system Bluetooth i ma czujnik deszczu, przewrócenia i podniesienia. Jest to świetna oferta z uwagi na bardzo precyzyjne działanie, świetną wydajność i nieprzeciętną wydajność.

R

Zalety

• Elegancki wygląd;
• Intuicyjna i łatwa obsługa;
• Długi czas pracy.
Q

Wady

• Tylko jedno ostrze tnące;
• Bardzo duża cena.

ROBOT KOSZĄCY GARDENA SILENO LIFE 1250 SMART

kosiarka automatyczna cena

Robot koszący marki Gardena jest drogi, ale należy do technologii Smart System tej firmy. Oznacza to, że w zestawie znajduje się specjalny router pozwalający na połączenie wielu urządzeń. Całość sterowana jest za pośrednictwem aplikacji w telefonie. W opakowaniu, poza robotem koszącym znajdują się stacja ładująca, router, zasilacz, przewód LAN, przewód ograniczający o długości 250 m, przewód niskonapięciowy, 300 szpilek mocujących, 4 złączki do przewodów, 5 złączek zaciskowych, 4 śruby do stacji dokujących, a także znaczniki do kabli, instrukcja obsługi oraz dwuletnia gwarancja.

Silnik jest bezszczotkowy, zasilany jednym akumulatorem litowo – jonowym o napięciu 18 V i pojemności 2100 mAh. Czas potrzebny do całkowitego naładowania wynosi 60 minut. Choć czas ładowania jest bardzo krótki, to samo można powiedzieć o czasie pracy. Wynosi on natomiast 65 minut. Urządzenie jest wyjątkowo ciche, emituje hałas na poziomie 58 dB.

System tnący składa się z trzech wieloelementowych ostrzy, które pracują z prędkością 2500 obrotów na minutę. Korpus pokryto wytrzymałym tworzywem sztucznym odpornym na zadrapania oraz obicia. Robota wyposażono w szereg sensorów, w tym sensor podnoszenia, przechyłu, wykrywania przeszkód oraz wykrywania skoszonego obszaru.

Warto wspomnieć o zabezpieczeniach, czyli awaryjnym wyłączniku, kodzie PIN, systemie alarmowym oraz wodoszczelności w klasie IPX5. Dodatkowe funkcje to inteligentne skanowanie trawnika, koszenie spiralne, podział na strefy, tryb ECO oraz zegar tygodniowy. Choć produkt jest bardzo drogi, to oferuje ponadprzeciętną funkcjonalność i pełną kompatybilność z innymi systemami tego producenta.

R

Zalety

• Cicho pracuje;
• Router smart w zestawie;
• Bardzo wysoka kultura pracy;
• Szereg zabezpieczeń i czujników;
• Szybko kosi.
Q

Wady

• Wysoka cena;
• Krótki czas pracy na baterii.

Robot koszący trawę o świetnych parametrach? Dowiedz się na które powinniśmy zwrócić uwagę w roku 2024!

Produkty przedstawione w rankingu 2024 charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami roboczymi. Co więcej, wykonanie tych robotów przekłada się na trwałą i długą pracę, a funkcjonalne gadżety tylko umilają proces ustawiania i oczywiście samo korzystanie. W jaki jednak sposób należy wybrać kosiarkę automatyczną, aby ta w pełni spełniła nasze wymagania?

Jeśli nie macie pojęcia jakimi parametrami się kierować, a żadna z powyższych ofert nie przykuła waszej uwagi, to musimy przede wszystkim poruszyć najistotniejsze kwestie wpływające na atrakcyjność danego urządzenia. To właśnie dlatego kluczowym elementem będzie określenie maksymalnej powierzchni, na jakiej produkt będzie działać. Ponadto, ważne jest zweryfikowanie parametrów roboczych.

Z uwagi na zasilanie akumulatorowe, nasza uwaga musi być również skierowana w kierunku pojemności tej baterii, a także czasu pracy i ładowania. Nie możemy też zapomnieć o funkcjonalnościach i opcjach gwarantujących bezpieczeństwo – czy to nasze czy samego sprzętu. Więcej informacji dodatkowych znajdziemy również w artykule poniżej: https://www.mieszkaniezpomyslem.pl/roboty-koszace-na-co-zwrocic-uwage-aby-na-dobre-skonczyc-z-koszeniem-trawnika/

jaki robot koszący trawę

Powierzchnia działki to kluczowy element

Jak wszyscy wiemy, to od wielkości działki zależy dokładnie jaki robot koszący wybierzemy. W przypadku małych działeczek, nie potrzebujemy bardzo drogiego i, co istotniejsze, ogromnego sprzętu z bardzo wysokimi parametrami tnącymi. Musi to być przede wszystkim kompaktowy i sprawdzony robot, co przełoży się na szybkość i na bezproblemowość.

Jeśli jednak zamierzamy wykorzystywać przedmiot na ogromnych przestrzeniach, to nie możemy pozwolić sobie, aby wybrać produkt o mocno przeciętnych parametrach, bo to mocno utrudni końcową pracę i wydajność. Dlatego zalecamy sprawdzić zalecaną przez producenta maksymalną powierzchnię i dobrać produkt bazując na tej wartości.

Duże działki potrzebują sprzętu potrafiącego bez mniejszych problemów pracować na powierzchniach od 800 metrów kwadratowych wzwyż. Te najmocniejsze mogą i czyścić 1200 metrów kwadratowych. Jeśli chodzi o nieco mniejsze działki, to przedział 400-800 m2 będzie odpowiedni. Nie powinniśmy decydować się na roboty o zalecanej powierzchni wynoszącej mniej niż 300 m2 z uwagi na to, że nawet podczas koszenia małego trawnika mogłoby dojść do niepotrzebnej przerwy na ładowanie bądź sama konstrukcja byłaby niewystarczająca.

ROBOT KOSZĄCY GARDENA SILENO LIFE 1250 SMART

kosiarka automatyczna cena

Robot koszący STIGA Autoclip M7

kosiarka automatyczna opinie

Parametry robocze to kolejny istotny punkt

Gdy wybieramy sprzęt koszący, to jednym z istotniejszych aspektów będzie jego efektywność na danej powierzchni. Choć wydajność określana jest w metrach kwadratowych i wskazuje nam mniej więcej wielkość działki, na jakiej produkt sobie poradzi, to warto zainteresować się nieco bliżej pozostałymi parametrami, które to mogą wskazać nam ostateczną skuteczność w cięciu trawnika. Chodzi tutaj przede wszystkim o szerokość i wysokość koszenia.

Te dwa parametry potrafią wskazać nam maksymalną szerokość, na jakiej produkt ścina trawnik. Im większa szerokość, tym produkt szybciej pozbywa się nadmiernej ilości murawy i robi to w efektywny sposób. Wysokość natomiast jest zazwyczaj regulowana i pozwala nam dostosować wysokość trawy, jaka nas interesuje po skoszeniu.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na niezawodność sprzętu

Nikt nie chce wyposażyć się w urządzenie, które po kilku miesiącach odmówi posłuszeństwa. To właśnie dlatego zalecane jest znalezienie produktu, który wykonany został przede wszystkim z lepszej klasy materiałów. To ostatecznie przełoży się na niezawodność i trwałość sprzętu na przestrzeni wielu lat.

Choć trudno jest zobaczyć co znajduje się pod korpusem, to możemy zapoznać się z funkcjami gwarantującymi dodatkowe zabezpieczenie przed, na przykład, przeciążeniem. Ponadto niektóre urządzenia oferują nam klasę ochrony IP, a więc nawet i wodoszczelność. To będzie natomiast idealnym rozwiązaniem dla zapominalskich, którzy nie zdążą wyłączyć kosiarki podczas nadchodzących opadów deszczu.

Jeszcze innym sposobem na weryfikację jakości produktu jest sprawdzenie gwarancji, a dokładniej rzecz biorąc okresu trwania tej ochrony. Standardowo producenci oferują nam dwuletni czas na zgłaszanie usterek, które potem, w ramach wsparcia, są usuwane na koszt firmy. Jeśli jednak producent jest pewny swojego produktu i nie boi się możliwych usterek, to wydłuża swoją gwarancję nawet na 3 lata.

KOSIARKA ROBOT INDEGO 350 CONNECT BOSCH

dobry robot koszący trawę

WORX WR141E KOSIARKA ROBOT Koszący Landroid M500

kosiarki automatyczne ranking

Co możemy powiedzieć o udogodnieniach i bezpieczeństwie?

Podczas zakupu tego idealnego robota koszącego nie możemy zapomnieć o funkcjach, które usprawniają korzystanie ze sprzętu i gwarantują prostotę i komfort na najwyższym poziomie. Chodzi tutaj oczywiście o szereg czujników odpowiadających za efektywne koszenie każdego centymetra wytyczonego trawnika, a także kilka innych ciekawych elementów.

Z czujników wartych uwagi warto mieć na uwadze czujniki pochylenia i podnoszenia. To dzięki nim urządzenie automatycznie się wyłączy w przypadku przywrócenia bądź w przypadku podniesienia przez użytkownika. Czujniki deszczu to natomiast świetne rozwiązanie dodatkowe pozwalające na przerwanie pracy w przypadku kiedy sprzęt nie jest w pełni wodoszczelny.

Oczywiście zakres regulacyjny także odgrywa kluczową rolę, bo pozwala nam określić stopień, w jakim możemy ustawić produkt. Nie zapominajmy też o tych bardziej zaawansowanych urządzeniach, które to oferują także kody zabezpieczające przed kradzieżą czy też możliwość sterowania wszystkimi funkcjami za pomocą smartfonem.

Kosiarka automatyczna opinie i cena

Bardzo dobre opinie i wysoka popularność danego urządzenia pozwala na zebranie dodatkowych informacji, lecz tym razem bezpośrednio od osób korzystających z danego produktu. Wielu kupujących dzieli się swoimi doświadczeniami, co przekłada się na lepsze zrozumienie danego robota i poznanie pozytywnych i negatywnych stron związanych z użytkowaniem.

Oczywiście nie wszystkie oceny czy opinie kosiarek automatycznych powinniśmy brać na poważnie z racji ich subiektywności. Jednakże, to najlepszy sposób na to, aby zweryfikować deklaracje producenta, w tym czas pracy na baterii i prostotę w obsłudze, a także i komfort.

NAC ROBOT Kosiarka AUTOMATYCZNA

dobry robot koszący

Kosiarki automatyczne – podsumowanie rankingu 2024

Zwycięzcą rankingu został bez wątpienia produkt o najwyższej uniwersalności i świetnych parametrach. NAC ROBOT Kosiarka AUTOMATYCZNA gwarantuje nam bardzo dużą wydajność i odpowiednią szerokość cięcia. Choć czasem może się zablokować na niektórych przeszkodach, to niska cena kosiarki automatycznej z pewnością wynagradza niewielkie niuanse.

Jeśli jednak planujemy zakup nieco lepiej zabezpieczonego urządzenia lub takiego o większej szerokości cięcia, to warto sprawdzić pozostałe alternatywy w zestawieniu lub też posłużyć się poradnikiem zakupowym i według wskazówek znaleźć swój idealny produkt. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że podejmiemy właściwą decyzję idealnie dopasowaną do naszych wymagań.

Powiązane Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie kosiarki automatyczne wybrać
Average rating:  
 0 reviews