Nie ma nic piękniejszego niż ciemnozielony dywan w ogrodzie za domem. Bujna, miękka trawa aż prosi się o zdjęcie butów i spacerowanie na bosaka. Efekt zielonego dywanu naprawdę trudno uzyskać, zwłaszcza w czasie letnich upałów. Niezbędne jest odpowiednie nawożenie, które rozpocząć warto już w marcu. Jak wybrać najlepszy nawóz do trawy?

Nawozy mogą być uniwersalne albo specjalistyczne. Każdy z nich ma inną zawartość składników pokarmowych (czyli azotu, fosforu, potasu itd.). Wybór dobrego nawozu może być trudny, dlatego wybraliśmy cztery popularne produkty w 2024 roku i postanowiliśmy je porównać.

W tym artykule znajdziesz opis czterech nawozów do trawy. Wybierzemy z nich jeden, który najlepiej spełnia wymagania opisane w drugiej części tekstu.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      
OBORNIK GRANULOWANY BYDLĘCY 40L 25KG

Obornik granulowany Fertigo

9.8

Tani

Allegro Logo
Nawóz do trawy 25kg Ogród SIARKOPOL

Ogród 2001 Siarkopol

9.6

Tani

Allegro Logo
Nawóz HYDROCOMPLEX Yara Mila Complex 25KG

Nawóz YaraMila Complex

9.5

Średnia

Allegro Logo
Nawóz Do Trawy Pro Complex 25KG Yara Vila

Yara Vila Pro-Complex

9.3

Drogi

Allegro Logo

Obornik granulowany bydlęcy, nawóz naturalny firmy Fertigo

ranking fotelików samochodowych 15-36

Wysoko skoncentrowany granulat obornika bydlęcego. Naturalny i ekologiczny, wolnodziałający nawóz, polecany do wszystkich roślin. Ten produkt jest zdecydowanie najtańszy w dzisiejszym rankingu.
Składniki pokarmowe: 2% azotu, 5% fosforu, 2% potasu.
Obornik stymuluje wzrost roślin i ich korzeni, użyźnia glebę, poprawia jej chłonność i spowalnia proces erozji. 1 kg skoncentrowanego nawozu działa jak 4 kg obornika. Jest dużo wygodniejszy w stosowaniu niż naturalna forma i zdecydowanie lepiej pachnie.
Obornik granulowany wymaga przechowywania w ciemnym chłodnym miejscu. Można go stosować przez cały sezon, wystarczy równomiernie posypać wybrany obszar. Nadaje się także do stosowania punktowego pod świeżo posadzone rośliny.
Obornik Fertigo cieszy się popularnością i dobrymi ocenami. Klienci potwierdzają, że praktycznie nie czuć zapachu. Jest też bardzo wydajny i łatwo się go stosuje. Trudno jednak znaleźć potwierdzoną informację, jak wpływa na wygląd i kondycję trawników. Nawozy naturalne charakteryzują się dużo niższą zawartością azotu, fosforu i potasu, niż nawozy syntetyczne.

R

Zalety

• naturalny,
• ekologiczny,
• bardzo tani,
• do wszystkich rodzajów roślin.
Q

Wady

• niewielka zawartość azotu i fosforu,
• brak potwierdzonych informacji o działaniu na trawniki.

Nawóz do trawników Ogród 2001, firmy Siarkopol

ranking fotelików samochodowych 15-36 testy

Nawóz przeznaczony tylko do trawników. Stymuluje wzrost trawy, poprawia jej ukorzenienie i gęstość darni. Zawartość wapnia i żelaza ogranicza także rozwój mchu. Jest niewiele droższy od poprzedniego produktu.
Składniki pokarmowe: 8% azotu, 16% fosforu, 10% potasu.
Zaleca się stosowanie tego nawozu przed rozpoczęciem wegetacji, w marcu lub kwietniu, następnie w maju lub czerwcu, oraz ostatni raz w sierpniu. Zbyt późne nawożenie może obniżyć odporność trawy na mróz.
Opinie o działaniu nawozu Siarkopol są dość powściągliwe. Owszem, widać, że nawóz daje efekty, ale nie są one powalające.

R

Zalety

• specjalistyczny nawóz do trawników,
• tani, 
• ogranicza rozwój mchu.
Q

Wady

• niewielka zawartość azotu.

Nawóz YaraMila Complex (Hydrocomplex)

ranking fotelików samochodowych 15-36 kg

Nawóz YaraMila jest bezchlorkowy. Zawiera azot saletrzany, charakteryzujący się łatwą przyswajalnością. Inne składniki to m.in.: magnez, potas, siarka i wiele mikroelementów. Wszystkie mają łatworozpuszczalną formę. Ten produkt jest znacznie droższy od poprzednich.
Składniki pokarmowe: 12% azotu, 11% fosforu, 18% potasu.
Nawóz ma formę granulek typu prill, co gwarantuje równomierne rozłożenie nawozu. Wystarczy go posypać po powierzchni trawnika lub gleby. YaraMila jest polecany nie tylko do trawników, ale także warzyw, drzew owocowych, owoców jagodowych, kwiatów, krzewów kwitnących oraz drzew liściastych i iglastych.
Nawóz YaraMila Complex ma bardzo wysokie oceny użytkowników. Większość osób potwierdza, że działa bardzo szybko, a efekty utrzymują się na długo. Zaletą jest także łatwość nawożenia i szybkie rozpuszczanie tego nawozu. W przypadku trawników – klienci polecają stosowanie co najmniej raz na trzy tygodnie.

R

Zalety

• skuteczny,
• wydajny,
• efekty działania długo się utrzymują,
• łatwa aplikacja,
• nadaje się nie tylko do trawników.
Q

Wady

• wyższa cena.

Nawóz do trawy Yara Vila Pro-Complex

ranking fotelików samochodowych 15-36 kilogramów

Vila Pro-Complex to nawóz przeznaczony tylko do trawników. Zarówno tych na podwórku przed domem, jak i tych sportowych czy reprezentacyjnych. Producent zapewnia, że poprawia gęstość trawy i nadaje jej intensywny zielony kolor. To najdroższy nawóz w naszym rankingu, ale nie wiele droższy od Yara Mila.
Składniki pokarmowe: 20% azotu, 10,2% fosforu, 9,5% potasu.
Główne składniki to azot, fosfor, potas oraz magnez. Ten nawóz również występuje pod postacią granulek i wystarczy rozsypać go równomiernie na trawniku. Regularne stosowanie powinno wspomagać rozwój systemu korzeniowego trawy, dzięki czemu lepiej poradzi sobie w trakcie suszy.
Yara Vila Pro-Complex jest oceniany bardzo wysoko. Osoby, które go wypróbowały potwierdzają skuteczność. Trawa jest gęsta i zielona, poprawia się również jej ukorzenienie. Samo nawożenie jest łatwe i wygodne. Ale trzeba uważać, aby nie przesadzić z ilością granulek. Zbyt dużo w jednym miejscu może wypalić trawę. Niestety nawóz poprawia także wzrost chwastów.

R

Zalety

• skuteczny,
• wydajny,
• ukorzenia trawę,
• łatwa aplikacja.
Q

Wady

• zbyt duża ilość może wypalić trawę,
• wzmaga wzrost chwastów,
• jest drogi.

Nawozy azotowe czy nawozy fosforowe?

Aby cieszyć się bujnym, soczystozielonym trawnikiem, konieczne jest odpowiednie nawożenie. Wykonuje się je wiosna, latem i jesienią.
Pierwszy raz nawóz warto podać w marcu, lub na początku kwietnia. Wiosenny nawóz do trawy musi pobudzić ją do życia, dlatego powinien zawierać dużo azotu. Nawozy azotowe przyspieszają rozwój źdźbeł trawy oraz zapewniają piękny zielony kolor.

Letni nawóz powinien pomagać w walce z chwastami i szybką utratą wody. Preparaty na lato często pomagają magazynować wodę w glebie na dłużej.
Preparaty stosowane jesienią powinny przygotowywać trawnik do przetrwania zimy. Najlepsze są nawozy fosforowe (powinny zawierać także potas), długodziałające – aby ich składniki wzmacniały trawnik aż do wiosny.

Nawozy mineralne w płynie lub w granulkach

Nawozy mineralne do trawy stosowane są najczęściej. Oprócz obornika, wszystkie w naszym rankingu należą do tej grupy. Te preparaty występują w płynie lub w granulkach.Może się wydawać, że preparat w płynie jest wygodniejszy. Wystarczy spryskać równomiernie trawnik. My jednak wybraliśmy do artykułu nawozy w granulkach.

Granulki są zazwyczaj długodziałające – to znaczy, że rozsypane w trawie powoli uwalniają cenne składniki. Mogą działać od 30 do 120 dni w zależności od rodzaju. Większość z nich można stosować przez cały okres wegetacji. Nie można ich jednak stosować na bardzo długą trawę – jeśli granulki przylepią się do źdźbeł, mogą pozostawić brzydkie plamy.

Nawozy w płynie wymagają regularnego stosowania, ponieważ działają dużo krócej. Trudniej też kontrolować ilość składników i łatwo zaszkodzić trawnikowi. Przenawożenie objawia się w postaci ciemnych odbarwień.

Nawozy organiczne

Stanowią ekologiczną alternatywę dla mineralnych odżywek. Nawozy organiczne są znane od zarania dziejów. Jako produkt uboczny działania gospodarstwa domowego, czy hodowli zwierząt, były łatwo dostępne i całkowicie bezpłatne.

Podstawowy nawóz organiczny to obornik. Świetnie odżywia trawę, ale powinno się go stosować tylko na wiosnę. Łatwiejszy w użyciu jest obornik granulowany, taki jak opisany w poprzedniej części tekstu.

Drugi naturalny nawóz to kompost. Nie jest to najlepszy sposób na poprawienie jakości trawnika. Kompost nadaje się bardziej do wzbogacania gleby. Ze względu na zawartość próchnicy, nadaje ziemi większą lekkość i napowietrza ją.

Najpiękniejszy trawnik – tylko z nawozem specjalistycznym

Najłatwiej jest zaufać nawozom skomponowanym specjalnie na potrzeby trawników. Łatwiej będzie dostarczyć odpowiednią ilość składników, w idealnym momencie. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie nawozów z dodatkiem środka chwastobójczego.

Inny problem trawników to rozrastający się mech. Do takich traw najlepiej zastosować specjalne nawozy z środkiem eliminującym niechcianego gościa.

Porównanie produktów

Wszystkie wybrane nawozy mają formę wygodnych granulek. Dotyczy to nawet naturalnego obornika. Pod względem wygody stosowania każdy produkt jest oceniany podobnie.

Składniki, mające największe znaczenie dla pielęgnacji trawnika to azot i fosfor. Najmniej tych pierwiastków ma obornik Fertigo. Jako nawóz pochodzenia naturalnego nie może konkurować z pozostałymi produktami.
Najwięcej azotu ma nawóz YaraVila Pro-Complex. Chociaż jest określany jako całoroczny, może nie być odpowiedni do stosowania jesienią, ale wiosną świetnie pobudzi trawnik do wzrostu.

Najwięcej fosforu ma nawóz YaraMila Complex. Będzie dobry na jesień. Ten produkt także jest reklamowany jako bezpieczny do użytku przez cały okres wegetacji. Biorąc pod uwagę zrównoważoną zawartość fosforu i potasu, można spokojnie nawozić tym preparatem zarówno wiosną jak i jesienią.
Wśród opinii na temat nawozów do trawy najlepiej wypadają obydwa nawozy Yara. Warto jednak zaznaczyć, że YaraVila, ze względu na bogactwo azotu, sprawia czasem problemy. Użytkownicy skarżą się, że łatwo przesadzić i spalić trawnik.

Cena nawozu do trawy jest tym ważniejsza, im większy trawnik posiadamy. Najtańszy jest oczywiście obornik granulowany. Ale Ogród 2001 jest nie wiele droższy od niego. Obydwa nawozy Yara mają zbliżoną, dość wysoką cenę. A najdroższy jest nawóz Pro-Complex.

azot

fosfor

efekty

cena

Obornik Fertigo

2 %

5 %

dobre

bardzo niska

Ogród 2001

8 %

16 %

dobre

niska

YaraMila Complex

12 %

11 %

świetne

wysoka

YaraVila Pro-Complex

20 %

10,5 %

bardzo dobre

wysoka

 

Najlepszy nawóz do trawy

Porównując skład, działanie, cenę i opinie użytkowników, za najlepszy nawóz do trawy w rankingu uznajemy: YaraMila Complex, ponieważ:

  • zbilansowana zawartość azotu i fosforu sprawia, że można go bezpiecznie stosować wiosną i jesienią,
  • ma bardzo wysokie oceny użytkowników co do jakości i trwałości efektów,
  • jest to nawóz bezchlorkowy,
  • świetnie sprawdzi się nie tylko do nawożenia trawnika, ale także warzyw, owoców i krzewów,
  • jest wydajny i łatwo go rozprowadzić.

W przypadku nawozów do trawy okazuje się, że nie warto być przesadnie oszczędnym. Tańsze preparaty nie są tak uniwersalne i nie dają tak dobrych efektów, jak te z wyższej półki. Głównym kryterium była możliwość stosowania nawozu w różnych porach roku.

Ciekawe porady odnośnie pielęgnacji całego ogrodu znajdziesz na popularnym blogu Ogrodowa Pasja. Oczywiście nawożenie to nie wszystko. Bardzo ważne jest koszenie trawy w odpowiedni sposób i w dobrym momencie.  Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź ten filmik. 

Powiązane Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaki nawóz do trawy wybrać
Average rating:  
 7 reviews
 by ken

Do samych trawnikóe to obornik lub siarkopol będą dobre, ale jak ktoś chce nawozić jeszcze inne rośliny to polecam yara - różne wersje.

 by biały leo

Mi pieknie zagęścił i zazielenił trawę po suszy sirkopol. Kupiłem z polecenia i sprawdził się idealnie.

 by braian gt

Jeżli ktoś nie chce przepłacać to obornik da radę. Dla mega super efektów polecam jednak droższego yara.

 by grad

Przestestowałem już wszystkie nawozy. Każdy z rankingu już był w moim ogródku. Wszystkie w miarę ok, ale wyróżniał sie Yara pro-complex. Po nim trawa najszybciej rosła i była bardzo zielona.

 by hortensja

A ja własnie od lat korzystam z obornika fertigo. Trawa rośnie jak szalona ;D a nawóz bardzo tani

 by Mario

U nas fructus do trawnika bardzo dobrze się sprawdza. Nie kosztuje majątku, jest wydajny i prosty w użyciu. Trawa ładnie rośnie i ma soczysty kolor.

 by danusia

Już drugi sezon nawożę nawozem Fructus i to już jest sprawdzony nawóz. Trawnik mam piękny, zieloniutki, trawa w tym roku bardzo się zagęściła.