Zakup materaca to nie jest prosta sprawa. Trudno zdecydować, który rodzaj wybrać, a jest ich naprawdę dużo. Materace wysokiej klasy osiągają kosmiczne ceny i nikt nie chce źle zainwestować takich pieniędzy. Materac kokosowy opinie ma naprawdę dobre i jest jednym z najpopularniejszych.

Materac –  jak wybrać, aby nie żałować? Najlepiej wypróbować go przed zakupem albo kupić on-line z możliwością zwrotu. Warto przyjrzeć się wszystkim rodzajom materacy kokosowych –  porównaliśmy je w tym zestawieniu. Dwa pierwsze są w niskiej cenie, pozostałe – standardowo dla tego typu produktu, kosztują sporo, ale nadal nie są najdroższe na rynku w 2024 roku. Pamiętaj, że zawsze możesz też wybrać tani materac nawierzchniowy.

Oczywiście żaden materac kokosowy nie składa się tylko z kokosa – równie dobrze można by spać na twardej desce. Dlatego opisałam dokładnie jakie inne materiały w nich występują. W kolejnej części znajdziesz także wyjaśnienie niektórych terminów i krótki poradnik. Na końcu wybierzemy najlepszy materac kokosowy.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      
Materac 160x200 Kokos DAKOTA MAX Premium

Materac Dakota 160x200

9.9

Średnia

Allegro Logo
Materac kokosowy 140x200 FUTURE twardy H3 H4

Materac Future 140x200

9.8

Tani

Allegro Logo
Materac Hilding PASODOBLE VELVET 90x200 kokosowy

Materac Hilding 90x200

9.7

Drogi

Allegro Logo
Materac KOKOSOWY Erebu 160x200 JANPOL

Materac Erebu 160x200

9.5

Drogi

Allegro Logo
Materac Hilding PASODOBLE VELVET 160x200 kokosowy

Materac Hilding 160x200

9.4

Drogi

Allegro Logo

Materac Dakota Max Premium 160 x 200

ranking fotelików samochodowych 15-36

Dakota Max ma bardzo niską, promocyjną cenę, a do tego jest bardzo gruba – jej wysokość to aż 24 cm. Jest dwustronna, przy czym jedna strona ma twardość H3 (średnio twarda), a druga H4 (twarda). Jest to ma materac na sprężynach kieszeniowych z matą kokosową. Rozmiar 160 x 200 cm jest dobry do dużego łóżka małżeńskiego.
Materac Dakota Max ma siedem warstw zamkniętych w pikowanym pokrowcu, zapinanym na suwak. Główną częścią materaca są sprężyny kieszeniowe o długości aż 18 cm, podzielone na strefy. Sprężyny są oddzielone od innych warstw przekładką tapicerską, która usztywnia i wzmacnia konstrukcję. Z jednej strony materaca znajduje się pianka poliuretanowa.
Druga strona, ta bardziej twarda, również ma warstwę pianki poliuretanowej. Na niej zaś znajduje się mata kokosowa, która jest dodatkowo pokryta puszystą włókniną.
Surowce użyte do produkcji materaca są certyfikowane jako przyjazne środowisku, higieniczne i bezpieczne dla człowieka. Mają m.in. oznaczenie Oeko-Tex Standard 100 i atest PZH.
Materac Dakota Max Premium cieszy się świetnymi ocenami użytkowników. Jest idealny dla osób, które wolą spać na średnio twardej powierzchni, także dla tych z problemami z kręgosłupem. Niestety pojawiają się opinie, że materac szybko się odkształca.

R

Zalety

• niska cena przy,
• dwustronny,
• strefowy,
• certyfikowane materiały.
Q

Wady

• szybko ulega odkształceniu.

Materac Future 140 x 200

ranking fotelików samochodowych 15-36 testy

Materac innej marki, ale o zbliżonej budowie co poprzedni i w równie niskiej cenie. Jego główną częścią są sprężyny kieszeniowe, do tego z jednej strony ma matę kokosową. To materac średniej wysokości – ma 17,5 cm. Wymiary 140 x 200 cm są idealne do standardowych łóżek podwójnych.
Sprężyny kieszeniowe w materacu Future są wykonane z drutu wysokowęglowego, który jest bardziej trwały od innych popularnych materiałów. Z jednej strony są otoczone przekładką tapicerską i pianką poliuretanową – ta strona ma twardość H3.
Po drugiej stronie sprężyn oprócz przekładki znajduje się gruba warstwa pianki poliuretanowej, a na niej mata kokosowa. Dodatkowa warstwa na macie to w tym przypadku włókno klimatyzujące, które jest nie tylko miękkie, ale też przewiewne i pomaga odprowadzać wilgoć. Materac ma zdejmowany pokrowiec. Wszystkie surowce surowce są certyfikowane, mają atest PZH i inne oznaczenia.
Ten materac także cieszy się świetnymi opiniami. Jedynym rozczarowaniem może być to, że twardsza strona materaca, jest uznawana przez użytkowników za zbyt miękką.

R

Zalety

• niska cena,
• strefowy,
• sprężyny z drutu wysokowęglowego,
• włókno klimatyzujące.
Q

Wady

• nie jest wystarczająco twardy.

Materac Hilding Pasodoble Velvet 90 x 200

ranking fotelików samochodowych 15-36 kg

Ten materac ma standardowe wymiary pojedynczego łóżka. Jest bardzo wysoki – ma 24 cm. Reprezentuje dużo wyższą półkę cenową niż dwa poprzednie produkty i ma status produktu medycznego. Pasodoble jest dość twardy ( H4/H5).
Taki rodzaj materaca jest lepszy dla osób z większą wagą lub preferujących twarde łóżka. Pasodoble Velvet także jest zbudowany ze sprężyn kieszeniowych, strefowych. Po jednej stronie sprężyn zastosowano matę kokosową, po drugiej natomiast matę z sizalu – czyli włókna agawy. Po obydwu stronach jest jeszcze warstwa pianki wysokoplastycznej Flexifoam.
Zdrowotne właściwości materaca polegają solidnym wsparciu kręgosłupa i jego korekcji. Po za tym pokrowiec został zaprojektowany w technologii Purotex, która wykorzystuje naturalne probiotyki, zamknięte w mikrokapsułkach. Te substancje, stopniowo uwalniane, zwalczają alergeny i dbają o zdrowy sen. Materiały mają certyfikat Oeko-Tex.
Materac Pasodoble ma same najwyższe oceny. Najlepiej oceniają go osoby z chorym kręgosłupem. Jak na pojedynczy materac ma on dość wysoką cenę, jednak łączy się to ze świetną jakością.

R

Zalety

• bardzo wysoki,
• dodatkowo mata z sizalu,
• pianka wysokoelastyczna,
• pokrowiec Purotex.
Q

Wady

• brak.

Materac Erebu Janpol 160 x 200

ranking fotelików samochodowych 15-36 kilogramów

Kolejny materac do dużego łóżka małżeńskiego. Jego wysokość jest średnia, ma 17,5 cm, ale jest zdecydowanie droższy od poprzedników. Główna część to tradycyjnie sprężyny kieszeniowe, ale nie są podzielone na strefy.
Wyjątkową cechą materaca Erebu jest jego pokrowiec. Ma dwie strony – zimową i letnią. Po stronie letniej znajduje się warstwa bawełny, a po stronie zimowej naturalna wełna owcza. Wełna ma zadanie ogrzewać w chłodne noce, ale działa także wspomagająco w leczeniu reumatyzmu.
Jest to prawdopodobnie najtwardszy materac w naszym zestawieniu. Mata kokosowa znajduje się po obydwu stronach. Włókno kokosowe zostało wzbogacone o naturalne końskie włosie, które dobrze izoluje, jest elastyczne i przedłuża trwałość materaca. Erebu nie ma żadnej warstwy pianki, to znaczy, że śpimy bezpośrednio na macie kokosowej pokrytej pokrowcem.
Wysoką twardość potwierdzają użytkownicy materaca. Wiele osób pisze, że prawie w ogóle nie ugina się pod ciężarem ciała. Będzie wygodny tylko dla miłośników bardzo twardych powierzchni. Mimo wysokiej ceny, Erebu ma bardzo dobre opinie. Trudno ocenić czy włosie końskie daje jakąkolwiek różnicę w użytkowaniu.

R

Zalety

• pokrowiec zima – lato z naturalną wełną owczą,
• mata kokosowa po dwóch stronach.
Q

Wady

• materac bez pianki – bardzo twardy,
• brak informacji o certyfikatach.

Materac Hilding Pasodoble Velvet 160 x 200

dobry fotelik samochodowy 15-36 kg

Jak widać, materac Pasodoble Velvet można znaleźć także w dużym rozmiarze. Podobnie jak opisywany wcześniej pojedynczy materac, składa się ze sprężyn kieszeniowych, maty kokosowej, maty sizalowej po drugiej stronie, otoczki z pianki wysokoplastycznej i pokrowca z technologią Purotex.
Ten produkt ma wymiary takie jak wyżej opisywany materac Erebu. Ich ceny są właściwie takie same. Jednak budowa materacy różni się bardzo. W porównaniu z Erebu, Pasodoble Velvet 160×200 wypada lepiej w kontekście zawartych materiałów (ma piankę wysokoplastyczną i sizal). Po za tym mamy potwierdzenie w postaci certyfikatów, że wszystkie surowce są bezpieczne i higieniczne.

R

Zalety

• bardzo wysoki,
• dodatkowo mata z sizalu,
• pianka wysokoelastyczna,
• pokrowiec Purotex.
Q

Wady

• brak.

Materac z kokosem – opinie

Materace z matą kokosową są popularne od dłuższego czasu. Jednak ostatnio zdarzają się ostrzeżenia przed ich kupowaniem. A to za sprawą historii o robakach, które mogą zamieszkać w takiej macie kokosowej.

Specjaliści obalają ten mit. Włókno kokosowe nie sprzyja rozwojowi żadnych małych żyjątek. Wpisy krążące w Internecie, o robakach w niemowlęcym łóżeczku, dotyczą raczej problemów z wkładem z łuski gryki.

Generalnie opinie na temat materacy kokosowych są bardzo dobre. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że mata kokosowa znacznie zwiększa twardość materaca. Dlatego jeśli lubisz mięciutkie łóżka, w które zapadasz się jak w puch  – możesz się bardzo rozczarować.

Kolejny aspekt podkreślany w opiniach na temat kokosowych materacy to ich zwiększona trwałość. Włókno kokosowe jest odporne na odgniecenia. Dlatego tak dobrze przedłuża żywotność materacy sprężynowych.

Właściwości włókna kokosowego

Naturalne włókno, uzyskiwane z orzechów kokosowych, jest przede wszystkim bardzo higieniczne – nie rozwijają się w nim roztocza, które bywają prawdziwą zmorą w sypialni. Po za tym włókno kokosowe jest hipoalergiczne.

Mata kokosowa w materacu poprawia cyrkulację powietrza oraz bardzo szybko wchłania, a następnie oddaje, wilgoć. A to chroni cały materac przed zawilgoceniem, a nas samych przed poceniem się w trakcie snu.

Co oprócz kokosa? Wyjaśnienie terminów

Sprężyny kieszeniowe

Występują we wszystkich opisanych materacach. Ten rodzaj sprężyn daje największy komfort użytkowania. Każda sprężyna jest zamknięta w oddzielnej materiałowej kieszonce. Pracują niezależnie – to znaczy, że kiedy Twój partner wierci się na jednej stronie łóżka, Ty śpisz spokojnie nie czując żadnych ruchów. Najczęściej są strefowe – to znaczy, że niektóre z nich są bardziej, a inne mniej podatne na zgniatanie, w zależności od tego, którą część ciała mają podpierać.

Pianka poliuretanowa

Najbardziej popularne wypełnienie materacy niższej jakości, stosowana także jako dodatkowa warstwa w materacach sprężynowych. Ta pianka jest najtańsza i ma najmniejszą odporność na odkształcenia.

Pianka wysokoelastyczna

To także rodzaj tworzywa poliuretanowego, ale o dużo lepszych parametrach. Daje większy komfort i jest bardziej wytrzymała. Charakteryzuje się też bardzo dobrą przepuszczalnością powietrza – w tej piance nie rozwijają się grzyby ani pleśń.

Porównanie produktów z 2024 roku

Skoro już wiesz, czemu ten kokos jest taki popularny i znasz wszystkie elementy opisywanych materacy, możemy je teraz porównać.
Mata kokosowa znajduje się oczywiście w każdym z nich. Ale tylko materac Erebu ma aż dwie takie maty, przy czym jedna jest wzbogacona końskim włosiem. Za to materace Pasodoble mają po przeciwnej stronie sprężyn matę sizalową.

Sprężyny kieszeniowe również występują we wszystkich produktach. Natomiast w materacu Dakota Max mają aż 18 cm. Wszystkie sprężyny są w konstrukcji strefowej – wyjątkiem jest materac Erebu.

Jeśli chodzi o dodatkowe wypełnienie w postaci pianki: Dakota i Future mają warstwę zwykłej pianki poliuretanowej, obydwa materace Pasodoble Velvet mają piankę wysokoplastyczną, a Ereb Janpol nie ma żadnej pianki – maty kokosowe leżą bezpośrednio pod pokrowcem.
Wiemy już, że kokosowe materace są dosyć twarde. Najwyższy współczynnik twardości mają obydwa materace Pasodoble. Jednak w opiniach użytkowników to Erebu jest najtwardszy – to możliwe, ponieważ brak w nim pianki.

Poniżej tabela z zestawieniem najważniejszych cech opisywanych produktów

Dakota

Future

Pasodoble 90

Erebu

Pasodoble 160

Sprężyny kieszeniowe

+

+

+

+

+

Mata kokosowa

+

+

+

+

+

Pianka poliuretanowa

+

+

Pianka wysokoelastyczna

+

+

Przekładka tapicerska

+

+

Twardość

H3 / H4

H3 / H4

H4 / H5

H4

H4 / H5

Cena

niska

niska

umiarkowana

wysoka

umiarkowana

 

Najlepszy materac kokosowy

Biorąc pod uwagę wszystkie subtelne różnice między produktami, trudno było wybrać zwycięzce zestawienia 2024.

Pierwsze miejsce zajmują materace Pasodoble Velvet, ponieważ:

  • mają dwie strony o różnej twardości, przy czym jedna z nich ma najwyższy w rankingu wskaźnik H5,
  • posiadają dodatkowe wypełnienie w postaci dobrej jakości pianki wysokoelastycznej,
  • zostały wzbogacone o warstwę sizalu,
  • mają najlepsze opinie,
  • cena, chodź wysoka, jest adekwatna do jakości,
  • mają status wyrobów medycznych,
  • są wyposażone w prozdrowotny pokrowiec,
  • zostały stworzone z certyfikowanych materiałów.

Możesz dokładnie zapoznać się z tym materacem, oglądając ten filmik.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaki materac kokosowy wybrać
Average rating:  
 0 reviews