Sen…jedno z najmilszych obowiązków ludzkości. Każdy z nas po ciężkim dniu ma ochotę na chwilę oddać się ramiona Morfeusza. Niejednokrotnie niestety tę sielankę psuje brudny i nieświeży materac, który odbiera nam przyjemność snu. Czy już na zawsze jesteśmy skazani na brak przyjemności snu? Czy jedynym rozwiązaniem jest zakup nowego materaca i wydanie na niego krocie?

Nic bardziej mylnego! Wystarczy trochę wiedzy, którą dostarczy Ci właśnie ten poradnik.

Na wyczyszczenie materaca podam poniżej cztery metody abyś sam mógł/mogła wybrać najbardziej Ci odpowiadającą.

;

Pierwsza metoda

Pierwsza metoda będzie się opierać na wyczyszczeniu materaca za pomocą odkurzacza który „wciągnie” wszelkie okruszki i tego typu zanieczyszczenia.

;

Druga metoda

Druga metoda będzie się opierała na wyczyszczeniu plam i tego typu zabrudzeń za pomocą myjki parowej, w celu uniknięcia używania detergentów.

;

Trzecia metoda

Jedna z najpopularniejszych metod radzenia sobie z plamami, czyli użycie do ich usunięcia detergentów dostępnych w sklepach.

;

Czwarta metoda

Ostatnia z metod jest metodą ekologiczną i naturalną, polega na wyczyszczeniu materaca sodą oczyszczoną. Chociaż jest to najtańszy sposób i nie wymaga od nas wiele wcześniejszego przygotowania wiele osób nie wie jak to zrobić.

Zakasamy rękawy i przystępujemy do przygotowań potrzebnych rzeczy

Metoda pierwsza

Jak wspominałam wyżej jest to bardzo prosta metoda będziemy jedynie potrzebować:

 • odkurzacz z filtrem antyalergicznym

Metoda druga

Ta metoda jest troszkę trudniejsza, ale w porównaniu do pierwszej metody przynosi lepsze efekty i dodatkowo dezynfekuje. Będziemy do niej potrzebować:

 • urządzenie parowe,
 • środek do czyszczenia tapicerki,
 • woda

Metoda trzecia

Jest to najpopularniejsza z metod, do jej wykonania będziemy potrzebować:

 • odplamiacz enzymatyczny/boraks,
 • szczoteczkę,
 • gąbkę,
 • cytrynę,
 • ściereczkę,
 • wodę

Metoda czwarta

Naturalna metoda, której dodatkową zaletą jest pochłanianie wilgoci i usuwanie nieprzyjemnych zapachów z materaca. Musimy do tego przygotować:

 • odkurzacz,
 • sodę oczyszczoną (około szklanki),
 • olejek z drzewa herbacianego,
 • sitko

Metoda pierwsza i czwarta jest metodą czyszczenia materaca na sucho, dlatego śmiało możemy ją wykorzystywać w zamkniętych pomieszczeniach i niezależnie od pogody.

Metoda druga i metoda trzecia jest metodą czyszczenia materaca na mokro, mimo że nie używamy do tego dużych ilości wody czyszczenie warto wykonywać w słoneczne, ciepłe dni, aby przyspieszyć wysychanie materaca.

Koniec gadania – początek działania

Metoda pierwsza

Bardzo często na materacu zbierają się zabrudzenia typu różne okruszki, chociaż często nie zwracamy na nie uwagi, nieusuwane mogą spowodować gromadzenie się niechciane rzeczy np.odchody roztoczy. Jest prosty sposób, żeby temu zapobiec najlepiej raz w tygodniu za pomocą odkurzacza z filtrem antyalergicznym (filtr ten powstrzyma wydostawanie się na zewnątrz alergenów jak np.pyłki kurzu) dokładnie odkurzy materac, takie dbanie o materac przedłuży znacząco jego żywotność.

Metoda druga

Jeśli chcemy usunąć z materaca plamy albo odświeżyć go dodatkowo dezynfekując świetnym posunięciem będzie zakup myjki parowej. Za sprawą gorącej pary przeprowadzimy w domowym zaciszu dezynfekcje. A jeśli dodatkowo zaopatrzymy się w płyn do czyszczenia tapicerek w łatwy sposób pozbędziemy się plam. W tej metodzie najważniejsze jest przeczytanie instrukcji obsługi naszej myjki parowej oraz kontrolowanie na bieżąco ilości wody w zbiorniku, gdyż bez niej praca z tym urządzeniem przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Do zbiornika z wodą wlewamy troszkę płynu do czyszczenia tapicerek (zgodnie z zaleceniami producenta) a następnie dokładnie „przeparowywujemy” cały materac.

Metoda trzecia

Czyszczenie materaca przy użyciu odplamiacza enzymatycznego

Taki środek jest łatwo dostępny w sklepach z chemią gospodarczą. Domowy odplamiacz enzymatyczny można wykonać samemu w domowym zaciszu należy wykonać roztwór wody z sokiem z cytryny w proporcji woda-sok: 2-1. Jego użycie jest dziecinnie proste. Czyszczenie materaca zaczynamy od naniesienia na plamę preparatu i rozprowadzenia go, odczekujemy kilkanaście minut, a następnie za pomocą szczoteczki usuwamy jego resztki.

Czyszczenie trudniejszych plam za pomocą boraksu

Jeśli plamy są ciężkie do usunięcia i odplamiacz enzymatyczny nie poradził sobie z nimi należy użyć boraksu.

W przypadku suchych plam najlepiej jest zrobić boraksową pastę mieszając boraks z wodą, nałożyć ją na plamę, a następnie zeskrobać, gdy wyschnie. Zupełnie inaczej ma się sprawa, gdy mamy problem z mokrymi plamami. Wtedy najlepiej użyć do ich usunięcia roztworu boraksu (w proporcji woda-boroks: 3-1) nanosimy go gąbką na plamę, a następnie za pomocą ściereczki osuszamy miejsce, w którym była plama.

Dodatkowo boraks pomaga w pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu z materaca.

Metoda czwarta

Jest to metoda najmniej inwazyjna z metod czyszczenia materaca, która dodatkowo go odświeży.

Do szklanki sody oczyszczonej dodajemy kilka kropli olejku z drzewa herbacianego. Następnie za pomocą sitka rozsypujemy dokładnie po całym materacu sodę oczyszczoną. Używając do tego szczoteczki dokładnie „wcieramy” sodę w materac i pozostawiamy tak na kilka godzin a najlepiej na całą dobę. Na koniec za pomocą odkurzacza zbieramy pozostałości sody na materacu.

Soda dzięki swoim właściwością pozwala usunąć zabrudzenia, a ponadto pochłania wilgoć i nieprzyjemne zapachy, natomiast olejek z drzewa hteerbacianego z jednej strony nadaje świeży, delikatny zapach a z drugiej pomaga usunąć z materaca roztocza.

Koniec wymówek

Jak widzisz usuwanie plam z materaca wcale nie jest trudne i nie wymaga dużego nakładu pracy. A dzięki temu mało tego, że zadbasz o czystość i świeżość materaca zyskasz pewność, że dzięki dezynfekcji twój sen będzie zdrowszy. Więc czas najwyższy skończyć z wymówkami i poświęcić troszkę czasu, który później zwróci się w postaci komfortowego snu.

Jeśli planujesz jednak zakupić nowy materac to sprawdź nasz ranking: https://przemianydomowe.pl/materac-nawierzchniowy-opinie-ranking/

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak wyczyścić materac
Average rating:  
 0 reviews