Najlepszy materac kokosowy, sprężynowy, piankowy czy lateksowy? Czy wygodny będzie materac miękki, średni czy twardy? Jaki materac do sypialni będzie dobry dla pary? Poruszamy najważniejsze kwestie związane z doborem odpowiedniego materaca.

Materac piankowy czy lateksowy? A może kieszeniowy?

Jeszcze do niedawna jednymi z najbardziej poszukiwanych typów materacy były te lateksowe, zwłaszcza o dużej gęstości. Są znacznie trwalsze i mają lepsze właściwości niż materace z pianki poliuretanowej, świetnie dopasowują się do nacisku ciała, a przy tym są niewrażliwe na roztocza, więc doskonale sprawdzą się dla alergików.

Obecnie jednak pytanie, czy wybrać materac piankowy czy lateksowy, nie jest już takie proste. Na rynku pojawiły się bowiem wysokiej jakości materace z pianki wysokoelastycznej i termoelastycznej, które często mają równie dobre, a niekiedy nawet lepsze parametry niż materace lateksowe. Materace z pianki wysokoelastycznej – jak sama nazwa wskazuje – bardzo dobrze dopasowują się do kształtu ciała, są trwałe i zapewniają coraz lepszą wentylację. Materace z pianki termoelastycznej to także świetny wybór. Ortopedyczny materac nawierzchniowy ma podobne właściwości, co te z pianki wysokoelastycznej, ale jeszcze szybciej dopasowują się do budowy anatomicznej, a dodatkowo także do temperatury ciała.

Osoby, które nie lubią efektu „zapadania się” charakterystycznego dla lateksu i nowoczesnych pianek, powinny rozważyć zakup materaca sprężynowego. Lepiej jednak zamiast materaców bonelowych starszego typu, postawić na tak zwany materac kieszeniowy, na przykład z wypełnieniem z włókien kokosowych. Sprężyny są w nim umieszczone w osobnych kieszeniach, dzięki czemu poruszają się w bardziej niezależny od siebie sposób. Nowoczesne materace tego typu mają też często strefy podparcia o różnej twardości, co umożliwia materacowi lepsze dopasowanie się do poszczególnych części ciała.

Jaki materac do sypialni? Przede wszystkim o odpowiedniej twardości

Jednym z głównych czynników, które decydują o tym, czy materac będzie wygodny, czy nie, jest jego twardość. Zarówno zbyt twardy, jak i zbyt miękki materac nie zapewni odpowiedniego komfortu snu, a może nawet być szkodliwy dla zdrowia – przede wszystkim dla kręgosłupa.

Ogólna zasada jest taka, że im cięższa osoba, tym twardszy materac zapewni jej wygodę. Orientacyjne wytyczne doboru materaca ze względu na twardość i wagę są następujące:
• H1 (miękki): do 60 kg.
• H2 (średni): do 80 kg.
• H3 (twardy): do 100 kg.
• H4 (bardzo twardy): ponad 100 kg.

Warto jednak wiedzieć, że na to, jaki materac do sypialni będzie odpowiednio twardy może też wpływać budowa ciała, pozycja, w której najczęściej się śpi, a także subiektywne odczucia i przyzwyczajenia. Przykładowo, osoby szczupłe i wysokie zwykle będą potrzebowały bardziej miękkiego materaca, niż ktoś ważący tyle samo, ale znacznie niższy – bo ciężar inaczej się rozkłada na powierzchni łóżka. Z kolei dla ludzi śpiących większość czasu na plecach polecany jest nieco twardszy materac, niż dla tych, którzy śpią głównie na boku.

Jaki materac do sypialni dla dwóch osób?

Należy też pamiętać, że szeroki materac dla dwóch osób będzie w odczuciu bardziej miękki, niż węższy, jednoosobowy materac o takiej samej konstrukcji. Dobór wygodnego materaca dla pary może być nie lada wyzwaniem – szczególnie wtedy, gdy każda z osób ma odmienne potrzeby, preferencje i przyzwyczajenia, a także występują duże różnice wzrostu i wagi.

Poza sytuacją, gdy partnerzy mają podobną budowę i są średniego wzrostu, lepiej nie kupować materaca ze strefami twardości – czyli różnymi obszarami, które mają podparcie dostosowane pod konkretne części ciała. Poszczególne strefy będą wtedy źle dostosowane do jednej lub obojga osób. Złym wyborem są też materace sprężynowe typu bonelowego, bo ruch jednej osoby na materacu będzie dość mocno odczuwalny dla drugiej. Dobrze sprawdzą się za to nowoczesne materace piankowe (wysoko- i termoelastyczne) czy lateksowe.

Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem dla par są też materace z dwoma połowami o różnej twardości. Alternatywą są dwa różne materace o właściwościach dopasowanych do każdej z osób, a na nich materac nawierzchniowy.

Dobór materaca: gdzie znaleźć wygodny materac?

Doboru materaca najlepiej dokonać porównując wybrane typy materacy u różnych producentów. Wygodnym rozwiązaniem będę więc sklepy, które posiadają szeroką i zróżnicowaną ofertę. Przykładem jest sklep internetowy eMAG.pl, gdzie można znaleźć wygodne materace od kilkudziesięciu uznanych producentów zagranicznych i polskich . Asortyment obejmuje ponad 2000 modeli, które da się posegregować ze względu na szereg różnych kryteriów (m.in. typ i materiał wykonania, cenę, poziom twardości, rozmiar i rekomendowaną wagę).