Szlachetne tkaniny, takie jak wełna, kaszmir oraz jedwab, wymagają specjalnego traktowania. Podobnie jest z delikatnymi elementami odzieży, np. bielizną, zwiewnymi koszulami, ale też bluzkami z naprasowaną aplikacją czy sukienkami z koronkowym wykończeniem. Dzięki specjalnym programom i zaawansowanym technologiom możesz bez problemu prać wymagające części garderoby w pralce. Dowiedz się, jak działają cykle do delikatnych tkanin i dlaczego warto je stosować.
Prawidłowe dbanie o odzież przedłuża jej trwałość, a Ty możesz nosić swoje ulubione ubrania przez dłuższy czas. Większość programów do delikatnych tkanin odbywa się w zimnej wodzie (maks. 30 stopni), dzięki czemu oszczędzasz podwójnie: z jednej strony obniżasz rachunki za prąd, z drugiej strony możesz rzadziej wymieniać garderobę. Które tkaniny są szczególnie podatne na zniszczenie i jak o nie dbać skutecznie?
Spis Treści
Rodzaje delikatnych tkanin. Jak czytać metki?
W zależności od tego, z jakiego materiału wykonana jest odzież, będzie wymagała innego traktowania. Delikatne tkaniny można podzielić na kilka grup:
- Tkaniny naturalne – wełna merino, moher, kaszmir, jedwab, len – materiały te są lekkie i przewiewne, dzięki czemu skóra dobrze w nich oddycha. Niewłaściwie prane będą się kurczyć, tracić kolor, miękkość i gładkość.
- Tkaniny syntetyczne – poliester, nylon, akryl, żorżeta – wykorzystywane przede wszystkim do produkcji koszul, swetrów oraz eleganckich spodni. Nieodpowiednio pielęgnowane zaczynają się mechacić, blakną, a ubrania z nich wykonane tracą kształt i fason.
- Tkaniny o specjalnych właściwościach – mikrofibra, lycra, neopren – stosowane do produkcji bielizny (w tym termicznej). Prane w zbyt wysokiej temperaturze tracą swoją elastyczność oraz właściwości izolacyjne.
Czy delikatne tkaniny można prać w pralce? Specjalne programy stosowane do wymagających materiałów
Jeśli nie wiesz, jak prać daną część odzieży, w pierwszej kolejności poszukaj informacji na metce. Pralki z programami do prania delikatnych ubrań pozwalają na bezpieczną pielęgnację odzieży z wełny, jedwabiu czy innych wymagających tkanin, jednak zawsze najpierw upewnij się, czy ubrania nie trzeba zanieść do pralni (dotyczy to zwłaszcza marynarek i płaszczy wykonanych z wełny oraz kurtek z puchowym wypełnieniem). Na metce powinna znaleźć się informacja, czy odzież można prać w pralce, a jeśli tak, w jakiej temperaturze (ikona miski z wodą). Oznaczenia w kwadratach dotyczą możliwości suszenia ubrań w suszarkach bębnowych, natomiast koła są przeznaczone dla informacji o czyszczeniu chemicznym.
Nowoczesne pralki i ich funkcje, które chronią delikatne ubrania
W pralkach Electrolux wykorzystano szereg technologii i funkcji, które pozwolą Ci bez trudu dbać o delikatną odzież, a jednocześnie troszczyć się o środowisko. Standardem w nowoczesnych urządzeniach jest program delikatny, przeznaczony do wymagających tkanin. Cykl delikatny odbywa się przeważnie w temperaturze 30 stopni lub niższej, ruchy bębna zarówno podczas prania, jak i wirowania są łagodniejsze, a sam program trwa krócej. Electrolux idzie jednak o krok dalej. Model pralki Model EW8F229SP z linii UltraCare 800 uaktywnia płyny zmiękczające i detergenty jeszcze zanim trafią one do bębna urządzenia. Dzięki temu środki piorące lepiej wnikają w strukturę włókien i działają skutecznie, a zarazem delikatnie. Pralka jest również wyposażona w system SensiCare, który dostosowuje parametry prania do wielkości i stopnia zabrudzenia załadunku. Urządzenie chroni odzież przed zbyt długim praniem i namaczaniem, co przekłada się na większą żywotność kolorów* i sprawia, że ubrania dłużej zachowują idealny wygląd. Pralka posiada także specjalny program do jedwabiu z łagodnym cyklem prania oraz delikatnym wirowaniem oraz program UltraWash, który w ciągu mniej niż godziny wypierze pranie w temperaturze 30 stopni przy zachowaniu maksymalnej skuteczności**.
5 praktycznych wskazówek, jak prać delikatne tkaniny i wydłużyć życie ubrań
Bez względu na to, czy pierzesz delikatne ubrania w pralce, czy wybierasz pranie ręczne, warto pamiętać o kliku wskazówkach, dzięki którym odzież zachowa kolor i kształt, a naturalne tkaniny nie stracą miękkości i gładkości.
- Przed praniem odwróć delikatne ubrania na lewą stronę. Odwracanie ubrań chroni zewnętrzną warstwę tkaniny przed bezpośrednim tarciem z innymi ubraniami oraz bębnem pralki. Dzięki temu zmniejszasz ryzyko zmechacenia materiału, uszkodzenia dekoracji (np. cekinów, haftów) oraz blaknięcia kolorów. Dodatkowo, odwracanie odzieży na lewą stronę pomaga zachować wyrazistość nadruków i wzorów.
- Upewnij się, w jakiej temperaturze prać delikatną odzież. Pranie w zbyt wysokiej temperaturze może powodować kurczenie się tkanin, utratę kształtu, blaknięcie kolorów, a nawet uszkodzenia struktury włókien. Z tego powodu wybieraj programy przeznaczone do delikatnych tkanin, z zastosowaniem niskich temperatur i wolniejszych obrotów podczas wirowania. Jeśli Twoja pralka ma programy dedykowane delikatnym materiałom, takim jak wełna czy jedwab, używaj ich do tego rodzaju tkanin. Do wymagającej, mało zabrudzonej odzieży, wybieraj program szybki.
- Stosuj odpowiednie detergenty. Detergenty przeznaczone do prania delikatnych tkanin mają łagodniejsze formuły, które są mniej agresywne i nie uszkadzają włókien. W przeciwieństwie do proszku do prania, specjalistyczne płyny pomagają utrzymać naturalne właściwości materiałów, zachować ich miękkość czy elastyczność, a jednocześnie skutecznie usuwają zabrudzenia bez ryzyka zniszczenia odzieży. Do usuwania uporczywych plam używaj wyłącznie detergentów niezawierających chloru.
- Unikaj wyżymania ubrań lub wirowania ich na wysokich obrotach. Intensywne wirowanie może powodować nadmierne rozciąganie, skręcanie i deformowanie delikatnych tkanin. Niska prędkość wirowania jest łagodniejsza, zmniejsza ryzyko uszkodzeń mechanicznych i pomaga utrzymać oryginalny kształt oraz strukturę materiału.
- Susz ubrania w bezpieczny sposób. Delikatne rzeczy najlepiej suszyć na płasko, ewentualnie na wieszaku (pomocne zwłaszcza w przypadku koszul i lekkich marynarek, które można prać w pralce). Suszenie na powietrzu lub w pozycji płaskiej jest najlepsze dla delikatnych tkanin, ponieważ unika się w ten sposób skurczenia i zniekształceń. Suszarki bębnowe często są zbyt intensywne dla delikatnych materiałów, dlatego lepiej ich unikać. Wyjątek stanowią urządzenia suszące z programami do wymagających tkanin. Zawsze jednak sprawdź, czy dana rzecz nadaje się do suszenia w suszarce. Informacje na ten temat znajdziesz na metkach ubrań.
Dlaczego warto prawidłowo dbać o ubrania? Wybierz dla siebie sposób na ochronę delikatnych tkanin
Pranie delikatnych tkanin w odpowiedni sposób to najprostsza metoda na zachowanie ich koloru, kształtu i pięknego wyglądu. Dzięki temu ubrania możesz nosić dłużej, co wpływa na stan Twojego portfela, jest również korzystne dla środowiska. Jeśli masz wątpliwości, jak wyprać delikatną odzież, stosuj cykle dedykowane poszczególnym tkaninom. Program odpowiednio o nie zadba, dobierze właściwą temperaturę prania oraz sposób pracy bębna. Większość pralek posiada cykle przeznaczone do prania delikatnych tkanin: pranie wstępne, pranie zasadnicze oraz płukanie odbywa się wyłącznie w zimnej wodzie, aby ubrania pozostały miękkie, nie kurczyły się i zachowały swój kształt. Nowoczesne pralki automatyczne wyręczą Cię w żmudnym i często mało efektywnym praniu ręcznym, a dodatkowo pomogą przedłużyć życie ubrań.
* Test trwałości kolorów przeprowadzony przez firmę Ritex. Test o numerze 15CR00099, przeprowadzony w grudniu 2015.
** Program UltraWash dokładnie pierze w temperaturze 30°C i pozwala zaoszczędzić ponad 30% energii w porównaniu z programem do bawełny 40°C.