Popularność pralek ładowanych od góry stale rośnie, a ma to często związek z sytuacją mieszkaniową. Mieszkania są coraz droższe, więc Polacy kupują coraz mniejsze mieszkania z mniejszymi łazienkami, a pralki ładowane od góry pasują do nich w sam raz.

Pralki ładowane od góry – zalety

Najważniejszą zaletą pralek ładowanych od góry są ich stosunkowo niewielkie wymiary. Takie pralki są węższe, ale wyższe, więc mieszczą się nawet w bardzo małych łazienkach, co jest ogromną zaletą przy rozsądnym planowaniu niewielkiej przestrzeni. Pralki ładowane od góry nie zajmują dużo miejsca, a są tak samo pojemne, jak pralki ładowane od przodu. Dodatkowo takie pralki dysponują niemalże takimi samymi zestawami funkcji, jak standardowe pralki, więc tym bardziej ich wybór może być dobrym rozwiązaniem w mieszkaniach, w których liczy się każdy centymetr miejsca.

Wysokie ceny mieszkań i wysokie koszty budowy domów powodują, że inwestujemy w coraz mniejsze mieszkania i budujemy coraz mniejsze domy, a to analogicznie przekłada się na obecność mniejszych łazienek. Niektóre łazienki są naprawdę bardzo kompaktowe i mają nawet 3-4 m kwadratowe, a na takiej przestrzeni trudno jest o wygodną aranżację. Ustawienie pralki ładowanej od przodu mogłoby zabrać tak dużo miejsca, że nie starczyłoby go już na kabinę prysznicową, nie mówiąc o wannie. Wykorzystując pralkę ładowaną od góry, możesz odzyskać przynajmniej kilkanaście centymetrów cennego miejsca, a tym samym lepiej zaaranżować swoją łazienkę czy małą pralnię.

Kolejną ważną zaletą takich pralek jest stosunkowo niski koszt, o czym przeczytasz więcej w dalszej części artykułu. Jeśli planujesz zakup takiej pralki, to na pewno nie warto robić tego bez wcześniejszego sprawdzenia poszczególnych modeli. Łatwo porównasz pralki ładowane od góry na 7AGD.pl. Znajdziesz tam wiele modeli pralek dostępnych w różnych sklepach internetowych i przyjrzysz się nie tylko ich możliwościom, ale też cenom.

Ile kosztuje pralka ładowana od góry?

Podstawowy model pralki ładowanej od góry możesz kupić już za 800 zł, a średniej jakości urządzenie za około 1000-1200 zł. Cena ta jest naprawdę bardzo korzystna, bo na pralkę o analogicznych możliwościach, ale ładowaną od przodu trzeba wydać znacznie więcej, więc w tym przypadku realnie oszczędzasz. Oczywiście te najbardziej rozbudowane modele mają wyższe ceny, ale to nie zmienia faktu, że naprawdę dobrej jakości pralkę możesz mieć już w kwocie poniżej tysiąca zł. Pralki ładowane od góry są dostępne w wersjach z wysokimi klasami energetycznymi, więc nie dość, że oszczędzasz na samym zakupie, to dodatkowo możesz też oszczędzić na użytkowaniu takiej pralki. W dłuższej perspektywie czasu, na przykład w ciągu roku oszczędność na energii elektrycznej może wynosić nawet kilkadziesiąt zł.

Czy pralki ładowane od góry mają wady?

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, a pralki ładowane od góry przede wszystkim nie zabierają nam tyle przestrzeń, ile pralki ładowane z przodu. Na pralce ładowanej od przodu można ułożyć ręczniki, kosmetyki lub drobne akcesoria łazienkowe, natomiast w przypadku pralek ładowanych od góry nie ma już takiej możliwości, dlatego że górna klapa pralki musi cały czas pozostawać pusta i do dyspozycji. W przypadku pralek ładowanych od góry istnieje też konieczność sięgania wysoko po pranie i schylania się do pralki po pranie, co nie ma miejsca w przypadku pralek ładowanych od przodu. Wysoka pralka ładowana od góry może być problematyczne przede wszystkim dla niskich osób.

Zanim kupisz pralkę ładowana od góry, porównaj modele dostępne na rynku z pomocą strony 7AGD. Ta wszechstronna porównywarka ułatwi Ci wybór pralki odpowiadającej Twoim potrzebom.