Rozmrażanie lodówki to mało przyjemna czynność. Nie należy jednak z niej rezygnować, ponieważ może się to znacząco odbić na pracy sprzętu. Jak więc zrobić to szybko i bezproblemowo? Podpowiadamy, jak krok po kroku rozmrażać lodówkę!  

20221214182253 download

Po co rozmrażać lodówkę?  

Wiele osób rezygnuje z regularnego rozmrażania lodówki, ponieważ wychodzi z założenia, że sprzęt nowej generacji nie wymaga takich zabiegów. Niestety, takie przekonanie jest błędne. Każda lodówka, zarówno nowsza, jak i starsza wymaga rozmrażania. Po co? Kluczowe są dwa czynniki. Po pierwsze, gromadzący się lód, który obciąża mechanizm sprzętu, co skutkuje tym, że lodówka nie tylko słabiej chłodzi, ale i pochłania więcej prądu. Drugą niezwykle istotną kwestią jest higiena. Chodzi przede wszystkim o gromadzące się w lodówce resztki pożywienia, które doprowadzić mogą do rozwoju szkodliwych bakterii, np. salmonelli. Powodować to może problemy zdrowotne, np. bóle brzucha czy biegunki.  

Kiedy i jak często rozmrażać lodówkę 

Wiele zależy od posiadanego sprzętu. Faktem jest, że lodówki nowej generacji należy odmrażać rzadziej. Niezwykle istotna jest tutaj funkcja No Frost, która kontroluje temperaturę i stopień wilgotności w chłodziarce. Zmniejsza to ryzyko osadzania się lodu czy szronu. Tego typu lodówki można odmrażać 1-2 do roku. Starsze modele lodówek lub sprzęt bez funkcji No Frost, należy odmrażać znacznie częściej, nawet co 2-3 miesiące. Odmrażanie warto rozważyć w każdym przypadku, gdy w zamrażalce pojawi się zbyt dużo lodu lub z lodówki zacznie wydobywać się nieprzyjemny zapach. To powinien być sygnał ostrzegawczy.  

Kiedy najlepiej rozmrażać lodówkę? Rozmrażanie to czynność, którą warto dobrze zaplanować. Wszystko po to, aby nie zmarnować produktów, które wciąż nadają się do spożycia. Chodzi przede wszystkim o produkty znajdujące się w zamrażalce, czyli mięso, ryby czy gotowe obiady. Najlepiej rozmrażać lodówkę, gdy tego typu zapasy już się skończą. Z kolei artykuły z lodówki, np. otwarte dżemy czy nabiał, na czas rozmrażania warto dobrze zabezpieczyć i umieścić z dala od słońca czy kaloryfera.  

Jak rozmrażać lodówkę?  

Rozmrażanie lodówki jest proste i nie powinno sprawiać większych problemów. Pierwszym krokiem jest opróżnienie lodówki i zamrażalki, a następnie odłączenie sprzętu od prądu. Następnie należy usunąć z lodówki wszystkie ruchome elementy. Chodzi m.in. o półki, pojemniki na jajka czy pojemniki na butelki. To miejsca, w których bardzo często znajdują się zaschnięte resztki pożywienia, dlatego należy je umyć dokładnie pod bieżącą wodą. Podczas rozmrażania, drzwi lodówki powinny być otwarte. Dobrym pomysłem jest także umieszczenie pod lodówką szmatki, która zabezpieczy podłogę przed wyciekającą wodą. Gdy lodówka się rozmrozi, czyli nie będzie w niej już lodu, można rozpocząć dokładne mycie sprzętu. W tym wypadku należy być jednak cierpliwym. Rozmrażanie lodówki może potrwać nawet kilka godzin. W sieci znaleźć można wiele sposobów na przyśpieszenie całego procesu. Najpopularniejszą metodą jest umieszczenie w lodówce garnka z gorącą wodą. Specjaliści odradzają jednak ten sposób i podkreślają, że tego typu działanie może przyczynić się do uszkodzenia sprzętu. Po wymyciu i dokładnym osuszeniu lodówki, można ponownie podłączyć ją do prądu i umieścić w niej produkty.  

Czy najlepiej myć rozmrożoną lodówkę? 

Na rynku znaleźć można wiele produktów przeznaczonych do czyszczenia lodówki. Zarówno w formie wygodnych mleczek, jak i sprayów. Wiele osób do mycia wykorzystuje także tradycyjny płyn do naczyń, jednak nie jest to najlepszy sposób. Płyn może pozostawiać bowiem w lodówce swój charakterystyczny zapach, co w połączeniu z żywnością może nie być komfortowe. Dobrą metodą na czyszczenie lodówki może być jednak wykorzystanie naturalnych środków, czyli octu, soku z cytryny czy odrobiny sody oczyszczonej. Nie należy zapominać również o tym, że sprzęt warto umyć także na zewnątrz. W tym wypadku wiele zależy od tworzywa. Lodówki do zabudowy warto umyć np. Wodą z octem lub specjalnym preparatem przeznaczonym do lodówek.