Plamy na ubraniach pojawiają się praktycznie każdego dnia. Jedne są bardziej, a drugie mniej uciążliwe w ich usuwaniu. Niemniej jednak istnieją takie plamy, które stanowią nie lada wyzwanie, a ich próby usunięcia zazwyczaj kończą się wyrzuceniem naszego ulubionego ubrania na śmietnik. Jeżeli chcemy uniknąć takiego zachowania warto dowiedzieć się co nieco więcej o kilku istotnych metodach, które pozwolą nam poradzić sobie z trudnymi zabrudzeniami. Mowa tutaj w szczególności o rozwiązaniach sprawdzających się idealnie do zwalczania żywicy. Nie da się zaprzeczyć, że wszelkiego rodzaju wyprawy do lasu na spacer, przechadzkę, bieganie, czy też piknik będą wiązały się z faktem, że spotkamy na swojej drodze drzewa. W efekcie nawet odrobina nieuwagi może doprowadzić do tego, że ocierając się o najbliższe drzewo akurat na nim znajdować się będzie żywica. Dlatego też poniższy artykuł przybliży wam nieco bardziej kilka istotnych aspektów, które pozwolą wam na szybkie i sprawne pozbycie się tego problemu.

Czym usunąć żywicę z ubrania

Poniżej specjalnie dla państwa przygotowaliśmy krótkie podsumowanie, które wskaże kilka istotnych rozwiązań pozwalających na radzenie sobie z usuwanie żywicy z ubrań. Zacznijmy jednak od prostego spisu tego co będzie potrzebne, by móc zacząć działać.

  1. Lód w kostkach
  2. Rozpuszczalnik najlepiej pochodzenia naturalnego
  3. Spirytus salicylowy aceton lub ocet rozcieńczony wodą
  4. Ręczniki papierowe
  5. Wykałaczki lub waciki

Wszystko zaczyna się od ręcznika

Usuwanie żywicy odbywa się w pełni tylko i wyłącznie na rzeczywiście zaschniętej. W momencie, gdy mamy do czynienia z świeżą żywicą trzeba ją odpowiednio zamrozić lub poczekać, aż zaschnie. Dopiero po zamrożeniu twardą substancję zdrapujemy robiąc to bardzo delikatnie, najlepiej paznokciem, albo wykałaczką tak, aby nie uszkodzić tkaniny. Na koniec należy przyłożyć kilka razy do zabrudzonej powierzchni kawałek taśmy klejącej, aby pozbyć się mniejszych fragmentów żywicy.

Pora na rozpuszczalnik

Następnie na poplamiony żywicą materiał podkładamy ręcznik, tak by nasze dalsze działania nie doprowadziły do zanieczyszczenia pozostałej części ubrania. kolejno stosujemy naturalny rozpuszczalnik w miejsce plamy i tutaj najlepiej sprawdzi się olejek herbaciany, który z jednej strony rozpuścić żywicę, a z drugiej strony będzie na tyle bezpieczny, żeby nie uszkodzić tkaniny. Całość nakładamy wacikiem lub pałeczką kosmetyczną i staramy się rozprowadzić ją bardzo precyzyjnie, aby pokryć całą plamę i jednocześnie jej nie rozprzestrzenić.

Kolejny krok, to mocne rozwiązania

Następnie wykorzystując ręcznik niczym bibułę ścieramy delikatnie olejek i zalewamy spirytusem lub też rozcieńczonym octem, pozostawiając na kilka minut. Kolejnym działaniem jest zastosowanie zwykłego prania . W efekcie może dojść do dwóch rzeczy albo usuniemy plamę, albo dalej się ona będzie znajdowała na naszych ciuchach. Jeżeli stykamy się z tym drugim problemem to cały proces należy powtórzyć. Oczywiście musimy być świadomi faktu, że usuwanie żywicy z ubrań jest dość czasochłonne i nie zawsze będzie skuteczne w 100%. Niemniej jednak jeżeli zadbamy o to, aby wykorzystać w pełni zaschniętą żywicę, a nie świeżą możemy liczyć się na dość duże powodzenia.

Poszukując innych pomysłów – jak usunąć plamy z żywicy

Kolejnym również dobrym i godnym polecenia sposobem na zmycie żywicy z ubrania jest pasta z proszku do prania i wody. Owe połączenie powinno być wymieszane w równych proporcjach. Sam aspekt usuwania odbywa się następująco: nałóż pastę na plamę, do tego możesz do tego wykorzystać miękką szczoteczkę do zębów i odczekaj ok. 30 minut. Wypłucz tkaninę i sprawdź, czy zostały na niej jeszcze resztki żywicy.

Ostatecznie jednak warto pamiętać o tym, by do lasu wybierać się w dobrze dobranym stroju, czyli takim, który w razie jeśliby się poplamił, to nie będzie nam go szkoda. Tyczy się to również butów. W ich przypadku zasada czyszczenia będzie analogiczna, o ile mówimy o butach z materiału, bądź zamszu. Obuwie skórzane, tutaj warto zadziałać w momencie pojawienia się plamy, gdyż gdy zaschnie, usunięcie jej może być nieco kłopotliwe.

Kilka istotnych porad, czyli czym usunąć żywicę

Należy pamiętać, aby podczas prania i suszenia nie stosować bardzo wysokich temperatur, gdyż w momencie jeżeli nie doszło do odeprania się plamy, to wysoka temperatura może ją jeszcze bardziej zatwierdzić w miejscu, tym samym całkowicie nieszcząc całą nasza pracę czyli generalnie nie jest polecanie pranie w pralkach np. typu slim. Jeżeli wielokrotne działanie w ten sposób nie pozwoli na usunięcie plamy to na koniec warto raz jeszcze skorzystać z możliwości, jakie daje pranie ręcznie przy użyciu szarego mydła i wysuszyć w suszarce bębnowej. Co więcej Po wyczyszczeniu ubrań z żywicy na dłoniach mogą pozostać lepiące się resztki, aby je doczyścić, wykorzystaj zwykły olej do smażenia.

Kilka słów podsumowania, o tym jak pozbyć się żywicy z ubrania

mamy nadzieję, że przedstawione podsumowanie pomoże Państwu w radzeniu sobie z problemami żywicy na ubraniach. pamiętajmy, że odpowiednią pracą , można usunąć każdą plamę.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak usunąć żywicę z ubrania - Poradnik
Average rating:  
 0 reviews