Jednym z pytań, które najczęściej sobie zadają gosposie i gospodarze domu jest jak wyczyścić okap z brudu, który na nim zalega. Często jest tak, że na początku zapominamy wyczyścić go a później, gdy brud jest już bardzo widoczny po prostu sobie z tym nie radzimy. Jednak na szczęście nie oznacza to, że żeby nie stracić opinii dobrego zarządcy domem musimy kosztować się na zakup nowego sprzętu, możemy go po prostu wyczyścić. W tym momencie pewnie część osób popatrzyła z powątpiewaniem, ponieważ mają za sobą wiele nieudanych prób. Kluczem do sukcesu jest wiedza jak wyczyścić okap kuchenny, nie potrzebujemy do tego drogich środków wystarczy nam jedynie trochę cierpliwości i czasu. Równie ważne jest, aby utrzymać czystość urządzenia, w tym przypadku nie ma lepszej metody niż regularne czyszczenie, wtedy usunięcie zabrudzenia jest dziecinnie proste. W tym artykule znajdziecie porady na to, jak wyczyścić okap po dłuższym okresie bez czyszczenia, jak dbać o niego na co dzień, jak wyczyścić filtr oraz jak nadać błysk okapowi ze stali. Serdecznie zapraszam do lektury.

Lista przypadków

W sytuacji, gdy okap kuchenny nie był już długo czyszczony

W tej sytuacji najlepiej sprawdzi się domowy środek do czyszczenia, którego skład jest najprostszy z możliwych, dzięki czemu możemy go przygotować w każdej chwili.

Z

Przy tej metodzie będziemy potrzebować

 • ściereczki lub gąbki;
 • ściereczka z mikrofibry;
 • octu;
 • wody;
 • spryskiwacza;
 • ręcznika papierowego.

Jak wyczyścić okap z tłuszczu i innych zabrudzeń pojawiających się na nim

Rozpocznijmy od stworzenia sobie środka do usuwania brudu z okapu. Do spryskiwacza należy wlać w proporcji 1:1 ocet i ciepłą wodę (ocet jest jednym z najlepszych środków do czyszczenia znajduje zastosowanie nie tylko w dezynfekcji, ale właśnie m.in świetnie usuwa tłuszcz).

Pierwszym problemem, którym się zajmiemy będzie jak wyczyścić filtr w okapie. Właśnie od tego zaczynamy czyszczenie okapu, ściągamy kratkę z filtrem. W nowszych urządzeniach filtr jest w formie, która jest tak przystosowana, aby można było czyścić go w zmywarce, lecz jeśli mamy starszy model konieczna będzie wymiana na nowy filtr węglowy, na szczęście jest on dostępny praktycznie w każdym sklepie z AGD. Gdy mamy już z głowy filtr przystępujemy do czyszczenia kratki. Kratka zwykle zamocowana jest na dwa klipsy, a jej demontaż trwa dosłownie chwilę. Gdy ten krok mamy już za sobą należy spryskać bardzo dokładnie kratkę przygotowanym roztworem i pozostawić na około 20 minut, aby ocet miał czas zmiękczyć tłuszcz.

Czekając na działanie domowego odtłuszczacza możemy przystąpić do czyszczenia okapu z zewnątrz. W tym wypadku również świetnie do tego nada się roztwór octu z wodą, który nie dość, że pomoże usunąć zabrudzenia dodatkowo nada błysk zmatowiałej powierzchni. Spryskujemy okap oczekujemy kilka minut, a następnie myjemy okap za pomocą ściereczki z mikrofibry. Jeśli napotkamy większe zabrudzenia, które nie jesteśmy w stanie usunąć za pomocą ściereczki jeszcze raz nanosimy roztwór tym razem pozostawiając go na 20 minut i ponownie wycieramy za pomocą mikrofibry.

Gdy kratka już się namoczyła tłuszcz jest gotowy do usunięcia. Wystarczy jedynie wyszorować kratkę używając gąbki i wytrzeć ją do sucha za pomocą ręcznika papierowego oraz zamontować filtr. Następnie przystępujemy do montażu w okapie kratki z filtrem.

Regularne czyszczenie okapu

Zalecamy regularne czyszczenie okapu.

Z

Przy tej metodzie będziemy potrzebować

 • oleju lub oliwy z oliwek;
 • szmatki z mikrofibrą;
 • gorącej wody;
 • ręcznika papierowego.
 • Jak zadbać o okap 'na co dzień'

  W momencie, gdy regularnie dbamy o nasz okap jesteśmy w stanie doczyścić do w kilka minut. Wystarczy szmatkę z mikrofibry nasączyć olejem (olej świetnie radzi sobie z usunięciem tłuszczu) i dokładnie natrzeć nim okap a kratkę z filtrem należy zdjąć, wyjąć z niej filtr i samą kratkę po posmarowaniu olejem przykryć ściereczką nasączoną gorącą wodą i pozostawić tak na kilka minut. Ostatnim już krokiem w czyszczeniu jest za pomocą ręcznika papierowego usunąć resztki oleju i już na sam koniec zamontować kratkę z filtrem na swoje miejsce.

  Doczyszczanie okapu ze stali nierdzewnej

  Czyszczenie okapu ze stali nierdzewnej może przysporzyć wielu kłopotów ze względu na powstające zacieki po źle przeprowadzanemu czyszczeniu.

  Z

  Do tego czyszczenia będziesz potrzebować

 • sody oczyszczonej;
 • wody;
 • miseczki;
 • szczoteczki;
 • gąbki;
 • płynu nadającego blask stali nierdzewnej;
 • ręcznika papierowego.
 • Do dzieła!

  Przy stali nierdzewnej roztwór z octu również zadziała, ale pozostawi niechciane zacieki, dlatego lepiej do czyszczenia użyć pasty z sody oczyszczonej. Do miseczki wsypujemy 3 łyżki sody oczyszczonej i wlewamy jedną łyżkę wody, mieszamy aż do uzyskania pasty. Następnie za pomocą szczoteczki nakładamy pastę na okap (uprzednio podobnie jak we wcześniejszych metodach ściągając kratkę z filtrem i czyszcząc ją osobno) i delikatnymi, kolistymi ruchami czyścimy okap kuchenny. Po wszystkim za pomocą ręcznika papierowego ściągamy resztki pasty. Na zakończenie naszej pracy warto przy użyciu łatwo dostępnego płynu do nabłyszczania stali nierdzewnej wypolerować okap.

  Już wiesz jak wyczyścić okap kuchenny z brudu?

  Jak widać nie taki wilk straszny jak go malują. Jeśli mamy chwilę czasu to doczyszczenie okapu kuchennego może być banalne proste. Musimy jedynie zapamiętać, że jeśli długo nie czyściliśmy go to brud na nim zasechł, przez co jest trudny do usunięcia i zamiast się z nim męczyć i siłować warto dać mu trochę czasu na zadziałanie.

  Myślę, że wizja błyszczącego okapu na tyle zagościła w twojej głowie, że właśnie planujesz czyszczenie własnego okapu, aby stał się ozdobą kuchni, a nie straszydłem.

  Submit your review
  1
  2
  3
  4
  5
  Submit
       
  Cancel

  Create your own review

  Jak wyczyścić okap
  Average rating:  
   0 reviews