Skaleczenia, otarcia czy też różnego rodzaju poważniejsze rany oprócz tego, że bolą oczywiście mogą pozostawić ślad na naszych ubraniach. Co więcej nie ma tutaj znaczenia, czy materiał został zabrudzony krwią ludzką, czy też zwierzęcą, gdyż tego typu nieczystość jest niezwykle trudna w usuwaniu. Zazwyczaj większości z nas automatycznie stara się wymyć ją wodą z mydłem, a następnie wrzucić do dobrej pralki np. ładowanej od góry łudząc się, że może coś to pomoże i pozwoli nam przywrócić porządek. Niestety w 90% przypadkach tego rodzaju zachowanie nie daje większych efektów przez co musimy wyrzucić owy ubranie. Na szczęście istnieją sposoby pozwalające na skuteczne usuwanie krwi. Oczywiście istotne w tym wszystkim jest to czy jest zabrudzenie świeże, czy też stare, ale o tym opowiem wam nieco więcej w poniższym artykule.

Jak usunąć utrwalone plamy z krwi?

Poniżej specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy krótkie podsumowanie istotnych sposobów na to jak usuwać wszelkiego rodzaju zabrudzenia z krwi. Oczywiście sposobów jest kilka i jedne bardziej drugie mniej przydatne Niemniej jednak mam nadzieję, że, którykolwiek z nich będzie dla was wybawieniem. Na wstępie jednak krótkie streszczenie:

  1. Świeża plama z krwi – czyścimy wodą z dodatkiem soli kuchennej
  2. Stara plama z krwi – używamy głównie substancji chemicznych – wybielaczy
  3. Można stosować wodę utlenioną, jak i sodę oczyszczoną
  4. Istnieją też specjalne detergenty

Świeża sprawa – usuwanie plam z krwi

Jak wspomnieliśmy najbardziej istotne jest ustalenie, czy mamy do czynienia z krwią świeżą, czy też starą plamą. W pierwszym przypadku naszym najważniejszym krokiem jest niezwłocznie zamoczyć daną odzież w zimnej wodzie. Możemy pomóc sobie w tym z szeregiem różnego rodzaju półproduktów, takich jak na przykład sól kuchenna. Przepis na to jest niezwykle prosty. W pierwszej kolejności posypujemy świeżą plamę solą kuchenną i zostawiamy na około jedną godzinę, a następnie intensywnie spłukujemy bardzo zimną wodą. Takie zachowanie powinno pomóc pozbyć się każdej świeżej plany.

Wybielacze i substancje chemiczne, czyli czym sprać krew z ubrania

Niestety idąc dalej będzie nam nieco trudniej, gdyż w przypadku starych plam sól kuchenna choć skuteczna nie zawsze będzie w stanie nam pomóc. Niemniej jednak gdybyśmy chcieli spróbować ją wykorzystać polecamy zamoczyć zabrudzone ubranie w wodzie z solą w proporcji trzech łyżek na 1 litr zimnej wody, a następnie wypłukać. O wiele lepiej sprawdzi się jednak soda oczyszczona również powszechnie dostępna w wielu sklepach, do której warto dodać sok z cytryny mający właściwości wybielające. Te drugi jednak w przypadku delikatnych tkanin o mocnych kolorach może doprowadzić do ich zniszczenia.

Inne skuteczne metody

Oczywiście to nie są jedyne metody radzenia sobie z tego typu zabrudzeniami. wiele osób przede wszystkim chwali sobie krochmal. Przygotowanie tego roztworu polega na rozrobieniu z zimną wodą krochmalu i taką mieszankę należy bezpośrednio nałożyć na plamę. W momencie, gdy krochmal wyschnie usuwamy go i płuczemy materiał. Działanie to powtarzamy do skutku, aż plama zostanie usunięta. Rozwiązanie jest o tyle skuteczne, że działa praktycznie za każdym razem choć z drugiej strony jest dość czasochłonne.

Innym również ciekawym pomysłem jest skorzystanie z mocy wody utlenionej. Tak naprawdę jest to rozwiązanie nieco podobne do tego, którego stosowaliśmy sodę oczyszczoną. W tym jak w przypadku wodę utlenioną kupujemy już gotowy w pojemniczkach i wystarczy nam kilka kropli nałożonych na plamę na materiale, a następnie powinniśmy spłukać zimną wodą.

Warto być także świadomym, że na rynku znajduje się szereg różnego rodzaju produktów, którym oferują właśnie odplamianie tego typu zabrudzeń. Stanowią one grupę nowoczesnych odplamiaczy i z ich użyciem odzież nawet delikatna zostaje nie tylko dokładnie wyczyszczona, ale także z dezynfekowana.

Jak wywabić plamy z krwi

Oczywiście usuwanie plam krwi nie wiąże się tylko z materiałami, które nosimy na sobie. Bardzo często do różnych skaleczyć dochodzi na przykład na kanapie, czy też krześle i to tam pozostanie plama, którą chcemy usunąć. W takim przypadku jak najbardziej również możemy zastosować wspomniany wcześniej metody chodź tutaj na pewno kłopotem będzie spłukiwanie zimną wodą (no bo później czeka nas długie suszenie kanapy). Dlatego też również skutecznym rozwiązaniem będzie zastosowanie spray’u do dywanów. Tak naprawdę wystarczy spryskać nim plamę odczekać i opłukać a jeśli zabrudzenie było dość świeże na pewno po takim działaniu zostanie ono usunięte.

Plamy z krwi – na skórze

W przypadku materiałów skórzanych, wszelkiego rodzaju plamy są wielkim utrapieniem. Jeśli nie zareagujemy odpowiednio szybko, może się skończyć tak, że już nigdy nie odbarwimy naszej skóry. Dlatego pamiętajmy, że plamy należy usunąć jak najszybciej, za pomocą ściereczki namoczonej w zimnej wodzie z dodatkiem soli – metoda już wam znana. Co ważniejsze, to do usuwania plam z krwi, nigdy nie należy używać gorącej wody, w szczególności w przypadku skórzanych mebli, gdyż możemy uszkodzić powierzchnię materiału. Co więcej po usunięciu plamy mebel należy wytrzeć do sucha za pomocą miękkiej szmatki lub ręcznika.

Kilka słów podsumowania

Tak naprawdę w przypadku plam z krwi liczy się czas działania. Musimy być świadomi, że w momencie kiedy krew zaschnie, jej usunięcie będzie wiązało się z pewnym ryzykiem, że już nigdy nam się to nie uda. Dlatego też zawsze kiedy zauważymy świeże plamy z krwi należy natychmiast działać i poddać nasze ubrania, czy też materiały czyszczeniu. Tylko w ten sposób możemy uzyskać największą pewność na sukces.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak sprać krew
Average rating:  
 0 reviews