Czy zdarzyło ci się stracić cały zapał do pieczenia przez brudną szybę w piekarniku?
Przegrywasz walkę o perfekcyjną czystość kuchni przez szybę w piekarniku?
Ile razy wstydziłaś się stanu swojego piekarnika? Sporo prawda?

W takim razie jest to artykuł właśnie dla ciebie.
Nie jesteś sam/a z tym problemem. Nie będę ci tutaj przedstawiać rewolucyjnego piekarnika z samoczyszczącą się szybą, ponieważ to pozostaje w sferze marzeń, ale po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedział/a:

 • jak się przygotować do tej nierównej walki
 • jak wygrać walkę o czysty piekarnik
 • jak czysty piekarnik może zmienić wygląd kuchni
 • jak doczyścić drzwi piekarnika

Brzmi jak sielanka? Może, ale to jest po prostu fakt. Spokojnie to nie są żadne czary ani kampanie polityczne, to po prostu garstka rad specjalnie dla Ciebie, aby czyszczenie szyby piekarnika do zabudowy i wolnostojącego nie było już problemem, ponieważ jest to proste i nie jest bardzo czasochłonne, dlatego nie warto psuć sobie wizerunku perfekcyjnej pani/pana domu przez coś, czego wyczyszczenie zajmie Ci godzinę.

2 Metody czyszczenia szyb w piekarniku

Co będziesz potrzebować? W zależności od wybranej przez Ciebie metody są dwie listy potrzebnych Ci rzeczy.

1. Pierwsza metoda zakłada użycie dostępnego na rynku środka do czyszczenia szyb w piekarniku.

2. Druga metoda zakłada jedynie użycie sody oczyszczonej, pasty do zębów i wody dlatego jest to tańsze rozwiązanie i bardziej ECO.

Z

SKŁADNIKI 1 meTody

 • miski z wodą,
 • gąbki,
 • ręcznika papierowego,
 • środka do czyszczenia (z mojej strony polecam środek do czyszczenia szyb w piekarniku firmy FM Group oraz EDL – Etamine du Lys nie jestem pewna gdzie można je kupić stacjonarnie, ale są łatwo dostępne w internecie).
Z

Składniki 2 metody

 • sodę oczyszczoną,
 • szklaną miskę,
 • gąbkę do naczyń,
 • pastę do zębów,
 • starą szczoteczkę do zębów,
 • ręcznik papierowy.

Obydwie metody są skuteczne w walce o czysty piekarnik, jednak jeśli zależy ci na cenie polecam metodę drugą. Ja właśnie do niej się skłaniam, ze względu na oszczędność pieniędzy, ale również dlatego, że nie jestem zwolenniczką używania środków czystości w urządzeniach, które mają kontakt z żywnością. Na obronę pierwszej metody zapewniam, że takie detergenty mają przeprowadzone testy potwierdzające, że można je używać w takich przyrządach, dlatego czyszczenie nimi jest w pełni bezpieczne.

Jak wyczyścić szybę piekarnika?

Pierwszym ważnym etapem jest wyciągnięcie szyby z piekarnika. Może brzmi to skomplikowanie, ale jest bardzo proste. Potrzebujesz do tego jedynie śrubokręt.

Krok 1:

Otwórz drzwiczki i zablokuj zawiasy w sposób pokazany na rysunku poniżej.

Krok 2:

Wykręć śruby i wyjmij metalową osłonę górną, ciągnąc ją do góry.

Krok 3:

Na zakończenie, tak jak to pokazano na poniższych rysunkach, wyjmij szybę z drzwiczek wewnętrznych piekarnika gotowych w tym momencie do umycia;

Krok 4:

Teraz możemy przejść do czyszczenia.

Metoda pierwsza z użyciem zakupionego detergentu

1. Szybę piekarnika spryskujemy specjalnym środkiem i pozostawiamy na 5-20 minut w zależności od stopnia zabrudzenia.
2. Po tym czasie gąbką ściągnij preparat
3. jeśli brud nadal się znajduje na szybie powtórz czynności z punktu 1 oraz 2
4. Umyj wodą szybę piekarnika i ręcznikiem papierowym wytrzyj ją do sucha.
5. Powtórz te czynności po drugiej stronie szyby, aby i zewnątrz i wewnątrz szyba była czysta
6. Tym samym środkiem spryskaj drzwi piekarnika i pozostaw na 15 minut, następnie gąbką energicznie pocieraj drzwiczki aż do pozbycia się zabrudzeń.
7. Wodą zmyj pozostałości i ręcznikiem papierowym osusz drzwi dokładnie, aby woda pozostała w zakamarkach nie zniszczyła efektu podczas montowania szyby.

Metoda druga z użyciem sody oczyszczonej oraz pasty do zębów

1. Wymiesza ze sobą 300g sody oczyszczonej oraz 100ml wody.
2. Przyłóż do szyby ręcznik papierowy nasączony wodą i pozostaw na 10-15 minut, aby zaschnięty brud się namoczył, to pomoże przy jego usuwaniu.
3. Gdy już zdejmiesz ręcznik papierowy z szyby nałóż na nią papkę, którą zrobiłaś/eś w pierwszym punkcie i pozostaw na 5 minut
4. Energicznymi ruchami szoruj za pomocą gąbki szybę, aby drobinki w zrobionej przez Ciebie paście zadziałały i usunęły brud
5. W bardziej zabrudzonych i trudniej dostępnych miejscach wspomóż się pastą do zębów oraz szczoteczką
6. Nałóż na zabrudzone miejsce pastę do zębów i energicznie pocieraj szczoteczką, aby doczyścić szybę w piekarniku
7. Gąbką i wodą zmyj pozostałości z szyby i ręcznikiem papierowym osusz ją do sucha
8. Powtórz te czynności po drugiej stronie szyby, aby i zewnątrz i wewnątrz szyba była czysta
9. W celu wyczyszczenia drzwiczek piekarnika postępuj dokładnie tak samo, jak przy czyszczeniu szyby, a następnie dokładnie osusz drzwi piekarnika, aby woda pozostała w zakamarkach nie zniszczyła efektu podczas montowania szyby.

Krok 5:

Po zakończeniu czyszczenia pamiętaj, aby złożyć wszystkie elementy we właściwej kolejności i zwolnić zawiasy w sposób pokazany poniżej.

Wiesz już jak wyczyścić szybę w piekarniku?

Według mnie obydwie metody są bardzo proste i pokazują, że zmora kuchni może być łatwo pokonana za pomocą kilku lifehacków i odrobinie czasu. A po wyczyszczeniu sam/a zobaczysz, jak czysty piekarnik może zmienić wizerunek kuchni. Ja właśnie po tym poznaje jak ktoś dobrze dba o dom, ponieważ nie ma nic przyjemniejszego niż jedzenie pysznego posiłku przygotowanego w czystym piekarniku.

Zachęcam was do podzielenia się opinią na temat artykułu, jak i wrażeniami po wyczyszczeniu piekarnika w komentarzach, a jeśli moje rady pomogły ci w zadbaniu o swój piekarnik podziel się artykułem w mediach społecznościowych. Może twoi znajomi też bezskutecznie toczą walkę z zabrudzonym piekarnikiem.

Polecałam tutaj dwa produkty do czyszczenia piekarników firmy FM Group oraz EDL – Etamine du Lys, nie ma to na celu reklamy, są to po prostu produkty, które sprawdziłam u siebie i zadziałały dlatego postanowiłam wam o nich wspomnieć. Mam nadzieje, że po przeczytaniu artykułu od razu zabierzecie się do pracy i wasz piekarnik będzie zachwycał czystością.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

JAK WYCZYŚCIĆ SZYBĘ W PIEKARNIKU
Average rating:  
 0 reviews