Spis Treści
Jak w prosty i ekologiczny sposób zadbać o czystość i higieniczność naszych kanap
Kanapa jest jednym z głównych mebli w naszych domach. Wiele osób uważa, że to właśnie na nią pierwszą zwracają uwagę przychodząc do kogoś w gości. To na niej pijesz kawę ze znajomymi, spędzasz wolny czas z rodziną, zawinięta/y w ulubiony koc z kubkiem w dłoni w zimowe wieczory oglądasz film. Przez to wszystko jest ona narażona na liczne zabrudzenia oraz na ataki różnych insektów, dlatego powinniśmy przynajmniej raz w tygodniu odkurzyć ją a dwa razy w roku zadbać o jej kompleksowe czyszczenie. Istnieje kilka sposobów jak to zrobić i tylko od nas zależy który sposób wybierzemy. W czyszczeniu nie możemy zapomnieć o poduszkach, które są niewątpliwą ozdobą każdego domu ale podobnie jak kanapa są narażone na liczne zabrudzenia. Jeśli chcesz się upewnić, że twoja sofa zawsze będzie robić piorunujące wrażenie zachęcam do lektury poniższego poradnika.
Metody czyszczenia kanap
Kanapy z tkaniny lub mikrofibry
- odkurzacz,
- wiaderko,
- 2 litry wody,
- cytrynę,
- 2 łyżki sody oczyszczonej,
- szmatkę z mikrofibry,
- szmatkę,
- olejek z drzewa herbacianego.
Kanapy skórzane
- odkurzacz np. odkurzacz typu workowego,
- wiaderko,
- wilgotną ściereczkę,
- szklanka octu,
- 2 litry wody,
- 2 szmatki,
- olejek z drzewa herbacianego.
Czyszczenie poduszek
- 2 litry wody,
- miska,
- 1/5 szklanki soku z cytryny,
- garść soli gruboziarnistej.
poduszki z lateksu
- 1 litr wody,
- pół szklanki octu.
Poduszki z materiału syntetycznego
- 1/4 szklanki białego octu.
Metoda pierwsza: Kanapy z tkaniny lub mikrofibry
Czyszczenie tego typu materiału zaczynamy od dokładnego odkurzenia i usunięcia wszystkich okruchów jedzenia oraz sierści. Przy tym kroku nie wolno zapomnieć o rogach i stamtąd też pozbyć się brudu. Kolejnym etapem jest przygotowanie domowego płynu do czyszczenia, jest bardzo prosty w przygotowaniu, daje oszałamiające efekty i dodatkowo jest o wiele tańszy w porównaniu do preparatów, które możemy kupić w sklepie z chemią gospodarczą. Do wiadra wlej 2 litry wody i dodaj do tego sok z całej cytryny oraz sodę oczyszczoną. Tak przygotowaną miksturę za pomocą ściereczki z mikrofibry nałóż na kanapę, ale dla testów zrób to najpierw z tyłu w niewidocznym miejscu, aby sprawdzić, czy kolor materiału jest trwały. Jeśli kolor zachował swoją barwę możesz rozpocząć czyszczenie pozostałej części obicia. Dzięki sodzie oczyszczonej nawet trudne zabrudzenia znikną a sok z cytryny ma za zadanie dezynfekcje oraz eliminacje roztoczy. Po wyczyszczeniu warto przetrzeć szmatką nasączoną olejkiem herbacianym całą kanapę w celu pozbycia się wszystkich małych i uciążliwych stworzeń, które zagnieździły się w kanapie. Na sam koniec, gdy materiał już wyschnie można dla lepszego efektu jeszcze raz całość odkurzyć, aby pozbyć się ewentualnie pozostałej sody.
Metoda druga: Kanapy skórzane
W przypadku kanap skórzanych nie możemy użyć tej samej mieszanki co przy tkaninowych, ponieważ sok z cytryny może nie korzystnie wpłynąć na skórę. Na tym materiale brud trudniej się osadza niż na innych, ale niestety, gdy już się pojawi jego usunięcie może być o wiele trudniejsze. No, chyba że zastosujesz się do podanej niżej metody, wtedy żaden brud nie będzie ci straszny. Czyszczenie standardowo rozpoczynamy od odkurzenia całego wypoczynku pamiętając o rogach i innych zagięciach. Następnie możemy przystąpić do stworzenia własnego płynu do czyszczenia skórzanego obicia. Do wiaderka wlej 2 litry wody, po czym dodaj do tego szklankę octu. Podobnie jak w poprzedniej metodzie rozpocznij od rozprowadzenia za pomocą ściereczki płynu gdzieś z tyłu kanapy w niewidocznym miejscu, aby upewnić się, że preparat nie wejdzie w reakcje ze skórą. Jeśli próba wypadnie pomyślnie możesz przystąpić do usuwania zabrudzeń z całek sofy. Po zakończeniu czyszczenia warto zabezpieczyć obicie za pomocą olejku herbacianego, który zniszczy mikroorganizmy dodatkowo nawilżając skórę. W przypadku kanap skórzanych warto raz na dwa tygodnie za pomocą ściereczki oraz wody z płatkami mydlanymi zakonserwować skóre, aby ta nie pękała i nie traciła swojego estetycznego wyglądu.
Metoda trzecia: Czyszczenie poduszek
Poduszki z pierzu.
Czyszczenie tych poduszek przysparza najwięcej kłopotów, ale i to jest możliwe. Najlepszym sposobem na to jest wlanie do miski 2 litrów zimnej wody oraz 1/5 szklanki soku z cytryny i wrzucenie do tego garści soli gruboziarnistej. Do takiej mieszanki wkładamy poduszkę i moczymy przez około 8-12 godzin. Następnie dobrze ją odsączyć i wywiesić do suszenia. W trakcie suszenia warto co jakiś czas uderzyć w nią trzepaczką do dywanów, aby w ten sposób nadać kształt pierzu.
Poduszki z lateksu.
Przy tym materiale musimy wystrzegać się użycia soli, ponieważ wchodzi ona w reakcje prowadzi do uszkodzeń materiału. Aby wyczyścić ten materiał musimy uzbroić się w cierpliwość. Poduszkę należy namoczyć na noc w wodzie z dodatkiem połowy szklanki octu. Następnie odsączyć ją i wysuszyć na świeżym powietrzu. Proces ten musimy powtarzać aż do uzyskania zadowalającego efektu.
Poduszki z materiału syntetycznego
Jest to najlepszy materiał do czyszczenia, ponieważ możemy go z powodzeniem wyprać w pralce. Musimy tylko pamiętać, że należy je czyścić w niskich temperaturach. W przeciwnym razie poduszka się skurczy. Dobrym pomysłem jest użycie zamiast proszku lub płynu do prania 1/4 szklanki białego octu.
Teraz już znasz najlepsze metody czyszczenia kanap
Kanapa jest kluczowym meblem w każdym domu i dlatego właśnie utrzymanie jej w czystości i upewnienie się, że nie ma w niej żadnych nieproszonych małych insektów jest tak ważne. Podczas tych porządków nie wolno nam zapominać, że tak jak brudzi się kanapa, tak samo dzieje się poduszkami. Łatwiej jest poświęcić trochę czasu i wyczyścić niż wydawać krocie na nową. Dodatkowo odświeżona kanapa odświeży całe nasz wnętrze.
Jeśli podobał się artykuł zachęcam do udostępnienia go w mediach społecznościowych oraz do podzielenia się opinią w komentarzach.
Submit your review | |