Wnętrze mieszkania stanowi wizytówkę jego domowników. Z tego względu należy zwrócić uwagę na to, aby odpowiednio dbać o porządek w domu. Chcąc ułatwić sobie to zadanie, warto kierować się kilkoma przydatnymi wskazówkami, które pozwolą na utrzymanie czystości na co dzień.

Sprzątanie na bieżąco i wyrzucanie niepotrzebnych rzeczy

Dzięki regularnemu dbaniu o porządek mieszkanie prezentuje się czysto i schludnie. Ma to wpływ nie tylko na samopoczucie domowników, lecz także na ich stan zdrowia. Konkretne porady dotyczące sprzątania poszczególnych pomieszczeń można znaleźć np. na stronie https://domwporzadku.com/. Punktem wyjścia jest jednak odpowiednie podejście do kwestii utrzymywania porządku, które znajduje odzwierciedlenie w codziennych działaniach i odpowiednim planowaniu.

Chcąc lepiej zadbać o porządek w domu, należy wyrobić w sobie nawyk sprzątania na bieżąco i włączyć go do codziennych obowiązków. Dzięki temu unikniemy powstania dużego bałaganu, którego usunięcie zajęłoby dużo czasu. Zasada jest prosta. Po zjedzeniu posiłku od razu należy pozmywać naczynia lub wstawić je do zmywarki, po wstaniu z łóżka – ładnie je zaścielić, a po skończonej pracy przy biurku – uprzątnąć zgromadzone na nim przybory itd. Wszystkie te czynności nie trwają zbyt długo, a mogą bardzo pomóc w utrzymaniu czystości w naszym otoczeniu. Warto przy tym kierować się zasadą, że jeśli dany obowiązek zajmuje 5 minut lub mniej, najlepiej wykonać go od razu.

Kolejną rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę, jest regularne pozbywanie się rzeczy, których nie potrzebujemy. Gdy mamy zbyt wiele przedmiotów, zagracają one naszą przestrzeń i niejako automatycznie generują bałagan. Dlatego też co jakiś czas warto zrobić przegląd posiadanych rzeczy i odpowiednio je posegregować. Te, których od dawna nie używamy i które nie przydadzą się nam do niczego, najlepiej komuś oddać (jeżeli są w dobrym stanie) lub wyrzucić. W ten sposób można zyskać dodatkową przestrzeń w mieszkaniu oraz znacząco ułatwić sobie sprzątanie.

Odkładanie rzeczy na miejsce

Aby zachować porządek w domu, należy umiejętnie zorganizować jego przestrzeń. Ważne, żeby każda rzecz  w mieszkaniu miała swoje wyznaczone miejsce. Dzięki temu o wiele łatwiej ją schować, a potem w razie potrzeby znaleźć. Stosownie posegregowane rzeczy robią też wrażenie porządku.

W tym miejscu należy wspomnieć o wyrobieniu sobie nawyku odkładania przedmiotów na ich miejsce. Przykładowo, po skończonej lekturze książka powinna trafić z powrotem na półkę, po dniu pracy eleganckie ubranie należy odwiesić do szafy, a biżuterię warto schować do kasetki. Dzięki temu przedmioty czy elementy garderoby nie będą porozrzucane po całym domu, tylko od razu odpowiednio uporządkowane, co zapewni wrażenie czystości i schludności.

Planowanie porządków

Co pewien czas trzeba przeprowadzić bardziej gruntowne porządki, obejmujące mycie i odkurzanie. Sprzątanie całego mieszkania w ciągu jednego dnia może być jednak męczące, a przez to zniechęcające. Warto więc przygotować plan porządkowania poszczególnych pomieszczeń. Należy w nim określić, którego dnia chce się wykonać konkretne czynności, dzięki czemu sprzątanie można rozłożyć w czasie. Taki harmonogram powinien uwzględniać podział obowiązków między wszystkich domowników.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

JAK NA CO DZIEŃ DBAĆ O PORZĄDEK W DOMU?
Average rating:  
 2 reviews
 by Mewa

Nie zostawiam brudnych garów w zlewie na drugi dzień, lepiej od razu wszystko na bieżąco pozmywać. Roomba odkurza wg wgranego harmonogramu, raz w tygodniu robię większe porządki, dzięki czemu nie boję się niezapowiedzianej wizyty teściowej 😉

 by ola

Ciekawe rady