Jak pozbyć się plamy z wosku

Nie ma nic bardziej nastrojowego niż płonące świece. Ich blask uświetnia także wiele rodzinnych uroczystości. Niestety topiący się wosk lubi trafiać na nasze ubrania lub inne tkaniny. Na pewno nie raz zdarzyło Ci się ubrudzić elegancką koszulę lub ulubione spodnie. Jak usunąć wosk z ubrania?

Po pierwsze – nie panikuj i nie zapieraj plamy pod wodą! Usunięcie wosku z tkaniny jest możliwe i bardzo łatwe. Wymaga jednak trochę sprytu i odrobinę cierpliwości. W tym artykule powiem Ci krok po kroku jak wywabić wosk z ubrania skutecznie i delikatnie. Cała operacja będzie miała kilka etapów, które mogą różnić się w zależności od rodzaju materiału.

Nie martw się, z łatwością odzyskasz ukochaną stylizację i będziesz cieszyć się kolejnymi uroczystościami.

G

To będzie potrzebne

Metod na to, jak usunąć wosk z tkanin, może być wiele. Moja jest sprawdzona i skuteczna, ale wymaga odrobiny czasu i kilka niezbędnych akcesoriów. Wśród nich muszę wymienić zamrażarkę – w przeciwieństwie do innych zabrudzeń, niska temperatura w przypadku wosku (parafiny, stearyny) będzie naszym sprzymierzeńcem. Oprócz tego powinnaś przygotować także:

  • nóż do masła, lub inny niezbyt ostry przedmiot,
  • żelazko,
  • ręczniki papierowe lub papier toaletowy,
  • spirytus lub ocet spirytusowy,
  • odplamiacz.

Jak usunąć wosk – krok po kroku

Kiedy już dojdzie do tragedii, nie próbuj od razu zetrzeć wosku z ubrania. Nie rozcieraj go, ani nie zapieraj pod wodą. Musisz, niestety, zdjąć poplamioną odzież i poczekać, aż parafina całkowicie zastygnie. Następnie włóż ubranie do woreczka i zamknij w zamrażarce.

Ten etap jest bardzo ważny. Roztopiony wosk wnika głęboko we włókna tkaniny i oblepia nawet najdrobniejsze niteczki. Porządnie schłodzony przyjmie zwartą formę i dużo łatwiej będzie go usunąć.

Po godzinie lub dwóch wyjmij ubranie z lodówki. Twardą plamę odklej przy pomocy noża do masła, zrób to ostrożnie, aby nie zniszczyć materiału. Podważ jej brzeg i spróbuj usunąć całość. Jeśli się nie uda, możesz pokruszyć pozostałe resztki – dopóki są twarde i zimne powinny z łatwością wypaść z pomiędzy włókien.

Na pewno zauważysz, że chociaż wosk udało się usunąć, to na ubraniu nadal jest tłusta plama. W tym momencie do akcji wkracza żelazko. Na plamę, z obydwu stron ubrania, połóż kawałek ręcznika papierowego lub papieru toaletowego. Prasuj gorącym żelazkiem powierzchnię papieru. Kiedy zobaczysz, że tłuszcz osiada na papierze – zmień go na nowy.

Tę czynność musisz wykonać kilkakrotnie, do momentu, gdy papier przestanie wciągać tłuszcz. Pamiętaj – ustawiając temperaturę żelazka zastosuj się do zaleceń na metce!

Po tej operacji właściwie możesz już uprać ukochany ciuszek, jak zawsze zachowując zalecenia producenta. Po praniu plama powinna całkowicie zniknąć. Ponownie przyda się wysoka temperatura, dlatego pewien problem pojawia się przy tkaninach delikatnych.

Materiały syntetyczne, jedwab i inne delikatne tkaniny będą potrzebowały nieco innego podejścia. Tłustą plamę po wosku zetrzyj spirytusem lub octem. Uwaga! Koniecznie zrób próbę na niewidocznej części ubrania! Musisz mieć pewność, że tkanina nie ulegnie odbarwieniu.

Jeżeli zdarza Ci się używać odplamiacza do prania, warto go zastosować także w tym przypadku. Ponownie muszę Cię jednak przestrzec, że warto spróbować, jak detergent zadziała na daną sztukę odzieży. Lepiej nie stosować go na jedwab i wyjątkowo delikatne ubrania.

Ocet i spirytus pomogą także w przypadku kolorowego wosku. Tutaj prasowanie może okazać się nieskuteczne lub nawet pogłębić problem. Barwniki pod wpływem temperatury mogą wniknąć mocniej w tkaninę. Dlatego plamy z barwionej parafiny spróbuj usunąć spirytusem z pominięciem etapu prasowania.

Plama z wosku to nie problem

Usunięcie wosku z ubrania wymaga czasu, ale jest możliwe i naprawdę łatwe. Najważniejsze to nie pomijać żadnego etapu i cierpliwie pracować nad plamą, aż całkowicie zniknie.

Mam nadzieję, że mój poradnik pomoże Ci w ratowaniu ubrań po hucznych urodzinach lub romantycznej kolacji. Jeśli przypadł Ci do gustu – podziel się nim ze swoimi znajomymi. Zostaw komentarz – daj znać czy mój sposób okazał się skuteczny.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak usunąć wosk z ubrania
Average rating:  
 0 reviews