Płyta indukcyjna zachwyca swoim wyglądem w coraz większej liczbie domów, gotowanie na niej jest komfortowe, ponieważ ciepło równomiernie ogrzewa spód naczynia i nie ma ryzyka, że jakieś naczynie krzywo położone spadnie z palnika. Niestety taki rodzaj kuchenek ma również swoje wady a należy do nich trudność w utrzymaniu czystej płyty indukcyjnej. Tylko zachowanie czystości gwarantuje, że walor estetyczny naszej kuchni nie zamieni się w jej postrach. Nie podamy tutaj jedynie jak wyczyścić płytę indukcyjną, ale podamy jak dbać o jej czystość, bo o wiele lepiej zapobiegać trudnym zabrudzeniom niż je usuwać.

Jak chronić przed zabrudzeniami

ranking fotelików samochodowych 15-36

Najlepiej jest zadbać o to aby podczas gotowania nic nie wykipiało wtedy utrzymanie w czystości płyty indukcyjnej to „pikuś”. Jednak nie zawsze jesteśmy w stanie zapanować nad potrawami, czasem przyczyną jest roztargnienie bądź natłok rzeczy, które musimy w tym samym czasie wykonać a czasem nieodpowiedni dobór temperatury gotowania. W drugim wypadku, zamiast kierować się metodą im większy ogień (w tym wypadku temperatura) tym szybciej będzie gotowe lepiej poczekać chwilę dłużej i dobrać odpowiednią temperaturę, ponieważ czas, który zaoszczędzimy na gotowaniu będziemy musieli wykorzystać na czyszczenie płyty i to jeszcze z dodatkową nawiązką czasową. Co robić, gdy jednak nie dopilnujemy potrawy i wykipi nam? Wtedy najistotniejszy jest czas. Ponieważ wylana ciecz mało tego, że się przypala zaczyna również pryskać co jest zagrożeniem dla osoby stojącej przy płycie. Pierwszą czynnością, którą powinniśmy wykonać jest wyłączenie płyty i ściągnięcie naczynia bądź naczyń (jeśli ciecz dostała się pod inne naczynia je też należy usunąć z indukcji). Następnie trzeba jak najszybciej i jak najostrożniej ściągnąć płyn z indukcji. W takich wypadkach wielką zaletą indukcji jest fakt, że dość szybko wytraca ciepło które jej nadaliśmy podczas gotowania jednak nadal przy dotykaniu jej trzeba uważać, najlepiej nie dopuścić do sytuacji, w której ciało dotknie jeszcze ciepłej płyty. Gdy już usuniemy wylaną ciecz nie możemy zapomnieć o wyczyszczeniu spodu naczyń, które były na kuchence, ponieważ, na marne pójdzie nasza szybka reakcja i wytarcie indukcji, jeśli 'brud' znajdujący się na spodzie naczyń po ponownym rozpoczęciu gotowania przyklei się do urządzenia. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, czasem lepiej odczekać kilka minut niż poparzyć się, przez kilka minut brud nie przypali się na tyle żebyśmy musieli na prawdziwe batalię aby go doczyścić.

Czyszczenie płyty indukcyjnej

ranking fotelików samochodowych 15-36 testy

Gorzej, gdy prób zalega na płycie indukcyjnej przez dłuższy czas niż kilka minut potrzebnych na wystudzenie się indukcji. Wtedy bez wsparcia ani rusz i pojawia się pytanie: czym wyczyścić płytę indukcyjną? Najlepszy będzie specjalny skrobak zaprojektowany do usuwania zabrudzeń z płyty z indukcyjnej. W większości przypadków jest on w zestawie z płytą, a jeśli nie można go dokupić w większości sklepów z AGD. Z jego pomocą 'zdzieramy' brud z indukcji, a następnie przypalone kawałki brudu za pomocą ściereczki z mikrofibry zgarniamy z płyty i wyrzucamy. Na naszym urządzeniu nie ma już zaschniętych zanieczyszczeń, ale nadal nie zachwyca nas ono swoją czystością.

Płyta na indukcję czym czyścić?

W tym wypadku najlepiej sprawdzą się specjalne płyny doczyszczenia dostępne w sklepach bądź zwykły płyn do mycia naczyń lub mydło w płynie. Lepiej nie eksperymentować z domowymi pastami do czyszczenia, gdyż mogą one dokonać więcej szkód niż pożytku. Należy pamiętać, że płytę należy czyścić ściereczką z mikrofibry lub miękką stroną gąbki żeby nie zarysować urządzenia. Dla osób, które nadwszystko cenią sobie schludność polecamy po wyczyszczeniu kuchenki za pomocą ściereczki z mikrofibry wypolerować ją aby nie było widać smug.

Codzienne czyszczenie ułatwia życie

Czysta płyta na indukcję to czysta kuchnia. Więc lepiej zadbać o codzienne czyszczenie jej niż później usuwać zabrudzenia godzinami. Szczególnie że zadbanie o czystość płyty jest banalnie proste. Na zimną płytę należy nanieść specjalnie przeznaczony do czyszczenia indukcji preparat i odczekać kilka chwil, a następnie za pomocą ściereczki z mikrofibry usunąć preparat wykonując ruchy jakbyśmy polerowali płytę. Wtedy mamy pewność, że dobra płyta indukcyjna będzie czysta i lśniąca i żaden brud na niej nie będzie miał czasu zaschnąć.

Opisując sposób czyszczenia płyt indukcyjnych wystarczy powiedzieć, że o wiele łatwiej jest ją wyczyścić od razu niż zostawić na później. Lepiej spędzić nad tym kilka minut niż godzinę.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak wyczyścić płytę indukcyjną
Average rating:  
 0 reviews